Menu
TOPZINE.cz
Hudba

RECENZE: Nejdrsnější boyband pod sluncem se jmenuje Royal Republic

Vojtěch Tkáč

Vojtěch Tkáč

30. 1. 2014

Švédští rockeři Royal Republic nasadili klobouky, rozšířili koncertní sestavu a svůj setlist předělali do westernového stylu. Sedící publikum v Lucerně se brzy změnilo na tančící dav a postaralo se o atmosféru, kterou nečekala ani samotná kapela.

FOTO: Royal Republic

Patříte mezi zastánce názoru, že nejdrsnější chlapi pocházejí z Divokého západu? Pokud ano, na středečním vyprodaném koncertu byste rozhodně nebyli jediní. A pokud ne, rychle byste změnili názor. „Máme nový klobouky, který obvykle nenosíme. A taky noví spoluhráče, který obvykle nemáme,“ řekl na začátku vystoupení zpěvák Royal Republic Adam Grahn.

Oba nové elementy sedly švédským idolům překvapivě na jedničku. Trio virtuózů The Nosebreakers dopomohlo k přeměně známých hitů do akustické podoby a klobouky změnily atmosféru v Lucerně na westernový salón z filmového plátna.

Energie i whiskey na rozdávání

Show odstartovala titulní pecka z druhého alba Save The Nation. Už první tóny dávaly najevo, že nepůjde o klasické vystoupení. Předcházely však něčemu, co se z koncertu vsedě zvrtlo v rock’n’rollový večírek. Pecka I Must Be Out Of My Mind v nové verzi připomínala svou melodií rajtování na koni, což velmi rychle došlo i stojícímu publiku a s tancem na sebe nedalo dlouho čekat.

Muzikanty mile zaskočily české groupies, které měly tour nastudovanou a nepřekvapilo je vážně nic. „Pokud někdo uhádne název tohohle songu, dám mu milon-trilion-sextilion českých korun,“ vtipkoval frontman. Sotva domluvil, z publika na něj mával transparent s názvem skladby All Because Of You. „Hej! Beru to zpátky, jsem mimo a nevím, co mluvím,“ zareagoval s úsměvem.

Kapela při koncertu. Zdroj: www.facebook.com/royalrepublic

Kapela při koncertu. Zdroj: www.facebook.com/royalrepublic

Říznost této písně potvrdila, že můžete Royal Republic obléct do čehokoliv a do rukou jim strčit jakékoliv hudební nástroje, a přesto předvedou energii překypující koncert. Tentokrát si ji navíc doplňovali starou dobrou skotskou whiskey.

„Kdysi o nás napsali, že jsme boyband. Přijali jsme to a rozhodli se, že budeme ten nejdrsnější zasranej boyband na světě,“ vysvětloval před skladbou Cry Baby Cry bezprostřední Grahn se skleničkou v ruce.

Reinkarnace Sex Pistols?

Koncertní zastávku v Praze označili mladí Švédové za speciální hned z několika důvodů. Tím hlavním byl rozhodně fakt, že poprvé v životě vystupovali před sedícím publikem. S okolnosti vytěžili maximum a přihlížející na židlích přiměli ke skupinovému kymácení a poskakování. Pomalu, ale jistě se fanoušci ze svých míst zvedali. Při přídavku Tommy-Gun už stála na nohou celá Lucerna a večer se dostal do správné klubové atmosféry, kdy mezi muzikanty a publikem neexistují žádné zábrany a hranice.

V mnoha ohledech show připomínala legendární koncert Sex Pistols v Manchesteru z roku 1976. Sedící diváci, kteří netušili, co je čeká, tenkrát vyskočili ze sedadel a rozjeli mejdan, který změnil hudební dějiny navěky. Charismatický Adam Grahn a jeho spoluhráči si české obecenstvo doslova omotali kolem prstu a předvedli neopakovatelnou podívanou. Severská energie s nádechem Divokého západu, může být něco lepšího?

Hodnocení: 90%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Nejdrsnější boyband pod sluncem se jmenuje Royal Republic