Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Nebezpečné vztahy a intriky mezi muži a ženami

Hampton6_smallNová hra královéhradeckého Klicperova divadla řeší dilema žen z počátku 18. století. Román Nebezpečné vztahy francouzského dramatika Choderlose de Laclose odkrývá svět intrik a tajných zbraní, které ženy využily k tomu, aby přilákaly milence a naopak odpudily nápadníky, které si měly vzít.

Nebezpečné vztahy, Zdroj:klicperovodivadlo.cz

Nebezpečné vztahy Zdroj:klicperovodivadlo.cz

Svět intrik pozná i nevinná dívka Cecilie. Zrovna přijíždí z klášterní školy a má si vzít zámožného muže pana de Jarkeur, kterého jí domluvila matka. Ovšem nic netušící Cecilie se zaplete mezi manýry markýzy de Merteuil s Vikomtem de Valmontem a intriky se začínají spřádat.

Pan de Jarkeur je milencem markýzy de Merteuil a ta se mu pomstí. Domluví se s Vikomtem na tom, že markýz nedostane Cecilii nevinnou, ale zaučenou v sexu s právě Valmontem!

Kvalitní herecké výkony obou hlavních představitelů

Nebezpečné vztahy v Hradci Králové výrazně podtrhují vykonstruované nápady obou intrikánů, jak Vikomta, tak i markýzy de Merteuil. Na povrch vystupují jejich charaktery a chladnokrevnost, s jakou plány spřádají a nevynechají ani kousek citu, který jim zbyl po dlouholeté známosti.

Nebezpečné vztahy, Zdroj:klicperovodivadlo.cz

Nebezpečné vztahy Zdroj:klicperovodivadlo.cz

Ovšem Vikomt už na markýzu tolik nemyslí jako dřív. Odstěhoval se z Paříže na venkov za tetičkou a možná se poprvé i zamiloval do paní de Tourvel. O to víc se mu do plánu markýzy, jak zkompromitovat pana de Jarkeur a jeho budoucí manželku Cecilii, nechce. Ovšem Vikomtovou slabinou jsou ženy a tak chtě nechtě Cecilii svede.

Valmontova vášeň k ženám

Jedna probděná noc nezůstane bez následků a Cecilie je nešťastná, už dříve se zamilovala do rytíře Dancenyho a teď si neví rady s citem k Valmontovi. Ten se už ale o ni moc nezajímá a mnohem raději nadbíhá paní de Tourvel, až se jeho snažení mine cílem. Potom, co se jeho milá namlsá a svolí jeho citu, přestane o ni mít zájem a opouští madame. To už se ale stane soupeřem v očích rytíře Dancenyho a ten ho vyzve na souboj, který ovšem nevyhrává a tak končí Vikomt de Valmont sám a opuštěn bez svých žen. Jedno ale přeci po něm zbyde, Cecilie čeká jeho dítě!

Nebezpečné vztahy, Zdroj:klicperodivadlo.cz

Nebezpečné vztahy Zdroj:klicperodivadlo.cz

Nebezpečné vztahy jsou hrány s důrazem na charaktery hlavních záporných postav, ovšem jedno jim je ale přeci k dobru – jejich minulost. Markýza i Valmont takoví být nechtěli, donutila je k tomu obklopující společnost, v níž se cítili být nesví a tak si začali hrát na to, čím nebyli a stylizovali se do rolí svých dvojníků, herců.

Epocha romantické Francie 18. století se vyznačovala tím, že nekladla důraz na svobodu v názorech žen, byly pod tlakem mužů a musely jim poklonkovat. Jediná markýza de Merteuil se vzepřela požadavkům své doby a za to pykala, ale s hrdostí!

Nebezpečné vztahy

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Režie: Věra Herajtová

Hrají: Kamila Sedlárová, Kateřina Francová, Marta Zaoralová, Jiří Zapletal, Filip Richtermoc, Marie Kleplová, Eva Kratochvílová, Kristýna Kociánová, Josef Čepelka, Pavel Filip, Miroslava Vyletělová

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nebezpečné vztahy a intriky mezi muži a ženami