Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Nazí Ivy Procházkové: Samota a neporozumění

iva-prochazkovaIva Procházková je česká spisovatelka, jež se soustředí na tvorbu pro děti a mládež. Kromě knih píše i televizní a divadelní scénáře. Část svého života prožila v Německu, v Čechách v roce 2007 získala Magnesii Literu za knihu Myši patří do nebe. Její poslední román Nazí je oceňován v Česku i Německu.

Foto: Miroslav Janek

Iva Procházková Foto: Miroslav Janek

Těžko definovatelný pocit

Dočtete-li jakoukoli knihu, zpravidla ve vás zanechá alespoň na pár dní nějaký pocit. Jakýkoli. Čím zajímavější příběh a zpracování, tím je tento pocit hůře definovatelný. A přesně takový pocit ve mně zůstal po četbě Nahých.

Nakoukla jsem na pár dní do života pěti „dospělých dětí“. Jejich příběhy v knize ani nezačínají, ani nekončí. A právě těmito nahlédnutími je kniha (v kladném slova smyslu) zvláštní. Ona vlastně vůbec nijak nekončí. Ani dobře, ani špatně. Nemohla jsem tedy po přečtení být bezprostředně šťastná či smutná. Proč by však autorka měla zvolit jednoznačný konec. Puberťáci mají celý život před sebou, je tedy nutné jejich příběh nějak ukončovat?

Na začátku knihy se čtenáři zdá, že hlavní hrdinkou bude trochu výjimečná dívka Sylva. Chodí na gymnázium, ale chtějí ji vyhodit. A to se také stane. I když s učením nemá problém, musí školu opustit. Moc jí to ale nevadí, stejně do školy nechodila. Místo toho plavala v řece nebo prozkoumávala okolí svého domova.

Zdroj: www.englishbaby.com

Ilustrační foto Zdroj: englishbaby.com

Praha – Berlín

Rodiče, z nichž jeden žije v Čechách a druhý v Berlíně, zařídili Sylvě studium na prestižním gymnáziu v Německu. Čtenář by tedy očekával, že příběh bude pokračovat tím, jak Sylva nastoupí do nové školy, pozná nové kamarády, a buď se jí tam líbit bude, nebo ne. Omyl.

Další kapitolu začne vyprávět úplně někdo jiný. Berlínský kluk Niklas, Sylvin kamarád z dětství. A začne rovnou o drogách, konkrétně o marihuaně. Z krásné české přírody a svěžího vzduchu šup rovnou do špinavého Berlína k závislému. K závislému, který se právě probudil po náročném večeru ve sklepním pokoji. Se svou holkou Evitou, také závislačkou. Prostor pro vyprávění příběhu má i Evita. O drogy, špínu, beznaděj a krádeže v něm není nouze.

Berlín, ilustrační foto Zdroj: archiv Evy Markové

Berlín, ilustrační foto Zdroj: archiv Evy Markové

Dalším z pěti skoro dospělých dětí je Robin, soused Sylviny matky, jež má k hrdince naší knihy nejblíže. Proč? Především kvůli tomu, že v posledních dnech letních prázdnin bydlí v Berlíně vedle sebe. Robin má však úplně odlišné problémy. Bojuje nejen sám se sebou, ale i se svým otcem.

Filip, poslední  postava, je český kamarád Sylvy. Stejně jako ona, i on se od svých vrstevníků trochu odlišuje. Je totiž neobvykle vzdělaný, velmi rád si čte. K Sylvě má velice kladný vztah, to si však potvrdí až v momentě, kdy jeho kamarádka odjede. Bohužel.

Boj nahých a osamocených

Některé  osudy hrdinů se v knize propojí, jiné nikoli. Některé postavy se potkají, jiné ne. Všichni ale bojují. Sami se sebou, s druhými, se světem; jsou v pubertě osamocení a nazí. Nikdo z nich na sebe ještě nenabalil dost vrstev, proto se jich všechno dotýká. Podle Procházkové se lidé oblékají postupně tím, jak stárnou. Mnohost vrstev dospělého znecitliví, proto jsou od puberťáků tak odlišní.

Zdroj: www.detiaknihy.cz

Iva Procházková: Nazí Zdroj: detiaknihy.cz

A ještě  hodnocení

Procházková  knihu rozdělila do několika kapitol, aby se výpovědi jednotlivých hrdinů mohly střídat. Každá kapitola je uvozena krátkým dialogem, který s následujícím textem mnohdy nesouvisí. Čtenář však díky němu často nahlédne do minulosti. A abychom se v pěti různých postavách a jejich odlišných příbězích neztratili, použil grafik několik druhů písma.

Nazí  se mi četli velmi dobře. Své si v knize určitě najdou jak větší děti, tak jejich rodiče.

„Každý člověk je množina zlomků. Nejde je převést na stejného jmenovatele.“
***
„Nikdy jsem nechápal, proč mravenec unese desetinásobek svojí váhy a člověk ne. Máme proti mravencům obrovský hendikep, protože jsme kromě jiného nosiči myšlenek. Jejich hmotnost sice není měřitelná, ale to neznamená, že nás nezatěžuje. Hlavně když jde o myšlenky smutný nebo negativní, ty nám odčerpávaj tolik síly, že už na nic jiného nemáme…“

(Procházková, Iva: Nazí)

Název: Nazí
Autorka: Procházková, Iva
Počet stran: 220
Vazba: vázaná
Rozměry: 210 x 140 mm
Vydalo: nakladatelství Paseka, Praha 2009
Doporučená cena: 249,- Kč

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nazí Ivy Procházkové: Samota a neporozumění