Menu
TOPZINE.cz
Cestování

RECENZE: Navštivte Betlém i Zeď nářků s turistickým průvodcem po Izraeli

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

29. 1. 2012

Izrael je nádherná země dramatických, obvykle nesmírně malebných kontrastů. Turistický průvodce z řady Bradt nabízí publikaci, která vám může cestování po této zemi usnadnit.

Mrtvé moře je hojně navštěvovaným místem Izraele, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Průvodce od nakladatelství JOTA má formát podobný A5 a relativně pevnou vazbu, která by měla v batohu přežít celé vaše putování po Izraeli. Kniha je však velmi obsáhlá, takže počítejte, že vám v onom cestovním zavazadle zabere poměrně dost místa.

Úvodní část publikace je barevná. Na první dvojstránce najdete mapu země, na následujících stránkách téměř čtyři desítky fotografií zajímavostí, které byste si neměli nechat ujít. Průvodce doporučuje klasiku jako Mrtvé moře či řeku Jordán, ale i méně známá místa – Perské zahrady v Haifě, město Safed nebo Chulské údolí. Nechybí ani obrázky typické izraelské fauny.

Po několika úvodních barevných stránkách následují pouze černobílé stránky bez fotografií, což je také největší nedostatek průvodce. Více barevnosti by mu rozhodně neuškodilo.

FOTO: Pruvodce Izrael

Turistický průvodce Izrael, Zdroj: nakladatelství JOTA

Černobílá část začíná nezbytnými položkami, jako jsou obsah, přehled map a krátký úvod. Po něm si na téměř padesáti stránkách přečtete základní informace o Izraeli, které vám pomohou udělat si o zemi poměrně detailní obrázek. Zjistíte, jaké jídlo se zde jí, jakou historii má stát za sebou či jak funguje místní politika.

Po základních informacích dostávají prostor ty praktické – ceny, doprava, bezpečí, ubytování, jídlo a pití, státní svátky, ale i třeba adresa českého velvyslanectví.

Poté už následuje samotný průvodce rozdělený do devíti kapitol podle oblastí. V každé z kapitol najdete několik map dané oblasti, informace o stravování či ubytování a především tipy na spoustu zajímavých míst.

V této části nezapomíná průvodce snad vůbec na nic. Zmiňuje adresy a otevírací dobu nejen barů či směnáren, ale myslí i na poštovní služby, lékařskou péči či prádelny.

Jako bonus je ke knize přiložen video průvodce na DVD, který by mohl skvěle nahradit absenci většího počtu fotografií v tištěném průvodci. Bohužel se tak neděje. DVD na první pohled nemile překvapí svým grafickým zpracováním a ani na druhá pohled příliš neoslní.

Nabízí sice dvanáct krátkých průvodců po izraelských městech, nepředkládá ale nijak působivé záběry. Jako doplněk k průvodci je zajímavou volbou, zpracování by však mohlo být mnohem lepší.

Celkové hodnocení:

Největším plusem jsou bezpochyby detailní údaje, jichž je průvodce plný. Pokud byste se při cestách po Izraeli spoléhali jen na tuto publikaci, jistě byste si s informacemi, které nabízí, bohatě vystačili. Originálním doplňkem je také přiložené DVD.

Minusem je ale jeho kvalita, při sledování na velkoplošné obrazovce by videa nejspíš neobstála. Dále je škoda, že se v průvodci neobjevilo větší množství fotografií, které by knihu rozhodně ozvláštnily. Cena průvodce také příliš nepotěší.

Hodnocení: 65%

Turistický průvodce Izrael + DVD

Vydává: nakladatelství JOTA
Počet stran: 414 + 16 stran barevné přílohy
Formát: 132 × 197 mm
Vazba: brožovaná vazba šitá i lepená
Doporučená cena: 598 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Navštivte Betlém i Zeď nářků s turistickým průvodcem po Izraeli