Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Recenze: Na kole křížem krážem po Česku

Zuzana Černá

Zuzana Černá

29. 3. 2010

Obálka Na kole křížem krážem po ČeskuLáká vás teplé jarní počasí, abyste po zimě oprášili kolo a vyrazili do terénu? Ale nevíte, kde začít? Právě vycházející průvodce pro cykloturisty Na kole křížem krážem po Česku vám pomůže vybrat vhodné kolo, doporučí oblečení a načrtne správnou trasu.

Na kole křížem krážem po Česku najdete na pultech knihkupectví od března 2010, Zdroj: nakladatelství Fragment

Na kole křížem krážem po Česku najdete na pultech knihkupectví od března 2010 Zdroj: nakladatelství Fragment

V úvodu chtějí autoři přesvědčit, že cyklistika je ten pravý sport i pro vás, a že začít můžete takřka v každém věku. Kdyby se jim stále nepodařilo získat vás na jejich cyklostranu, nabízí vám rady o kolech, o jízdě, vybavení a doplňcích, o síti cyklotras a stezek v republice, a do samotného průvodce vstupují heslem „vyhrávají všichni, kdo se účastní“!

Kolo není nepřítel, kvůli němuž se vyčerpáte z posledních sil a další týden se budete regenerovat, abyste o následujícím víkendu mohli vyrazit zase. Naopak. Na kole poznáte okolí jinak než doposud, odpočinete mysli a přitom načerpáte nové síly. Takovým výzvám a lákadlům se už špatně odolává!

78 terénů po Česku

Každá ze 78 oblastí nabízených k vyjížďce  (mezi nimi také Křivoklátsko, oblast Novohradských hor, Jeseníků, Podyjí, Litovelského Pomoraví, Ralska) je kromě subjektivního avšak poutavého popisu doplněna o stručný přehled o doporučených mapách (podrobné mapy nejsou součástí knihy), výchozích místech, dopravě na místo (většinou vlakem), o profilu trati, samotném terénu, tipu na kratší či delší trasu a webovými adresami, které s oblastí souvisí.

Cykloturistika je skvělou příležitostí, jak si aktivně užít volné chvíle s přáteli.,Zdroj: jamajka.sk

Cykloturistika je skvělou příležitostí, jak si aktivně užít volné chvíle s přáteli Zdroj: jamajka.sk

Kniha dýchá nadšením

Povídání o každé oblasti, kterou autoři k výletu doporučují, je doplněné o širší kontext. Dozvíte se nejen postřehy o terénu, které jsou v takovéto publikaci stěžejní a samozřejmé, ale ve stručnosti také zajímavé poznámky k historii a tipy, kde se zastavit (kulturní památky, přírodní zajímavosti, místa spojená s významnými osobnostmi apod.).

Příručka je psaná formou povídání, a proto se její jednotlivé kapitoly snadno čtou. Lehce si představíte, jak asi trasa vypadá a co vás čeká. Styl psaní je občas trošku kostrbatý, o to více je z textů zřejmé, že autoři mají trasy vyzkoušené na vlastní kůži a že se nám snaží předat právě to, co je cestou cvrnklo do nosu.

Křížem krážem nás provází lákavé ilustrační obrázky a malé výřezy map. Ty jsou bohužel často jen doplňkové a těžko se podle nich člověk zorientuje. I když se s vybranou trasou dostatečně seznámíte již před odjezdem, nezapomeňte si s sebou proto přibalit mapu. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit a navigace GPS také není zvláště v zalesněných terénech a v horských údolích dostupná!

Na kole už se dávno nejezdí jen po rovných silnicích, Zdroj: ezotour.sk

Na kole už se dávno nejezdí jen po rovných silnicích Zdroj: ezotour.sk

Kniha Na kole křížem krážem po Česku doplňuje řadu publikací jako je Na kole křížem krážem po Čechách, Na kole křížem krážem po Moravě a Slezsku, Na in-linech křížem krážem po Česku, S dětmi křížem krážem po Čechách a další. Publikace vychází z webových stránek jednoho z autorů novináře Andreje Halady, který se věnuje především cyklistice a golfu. Na knize spolupracoval s dalšími milovníky bicyklů Alešem Jakešem, Jaromírem Krejčím, Ivanem Křemečkem a Jaromírem Mackou.

Vychází v nakladatelství Fragment

Formát 148×210 mm, brož., 224 str., 299 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Na kole křížem krážem po Česku