Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Muzikál Dracula v Karlíně. Velký návrat s šedým V.

Redakce

Redakce

23. 3. 2015

Hudební divadlo Karlín láká na slavný muzikál Karla Svobody,  Zdeňka Borovce a Richarda Hese. Režie Draculy se ujal Filip Renč.

FOTO: Dracula

Všudypřítomné Krvinky po boku Draculy

 

Příběh pojednává o tragickém životě a prokletí Draculy, nelítostného vládce, ovdovělého manžela i osamoceného upíra. Dracula dobývá nová území a nestydí se polít meč ani krví kněze, jenž ho s koncem svého života prokleje.

Draculovi následně umírají všichni, které miloval, a sám zjišťuje, že se stal nesmrtelným. Zlom v jeho upířím životě přijde až s láskou Loraine a později při spatření ženy nebývale podobné jeho nebožce ženě.

FOTO: Dracula

Tomáš Trapl v roli šaška, jenž smíchem přemáhá strach či zlost vedle Draculy

 

Při slově Dracula se všem vybaví okouzlení  a úspěchy, jež vzbudilo před dvaceti lety jeho uvedení. Mnoho účinkujících se díky němu zviditelnilo, Daniel Hůlka vystřelil mezi největší hvězdy tehdejší pop music.

Nové nastudování se téměř neliší od původního. Pár změn, kterých se Dracula dočkal, je spíše zanedbatelný. Některé sice urychlí děj, jiné ho ovšem zploští.

FOTO: Dracula

„Jak to tak vyhlíží, zdráv bez všech potíží…“

 

Za velkou škodu považuji zejména téměř absolutní absenci kulis. Tu tvůrci měli v plánu zřejmě nahradit promítáním, které (s výjimkou vcelku povedené brány kláštera) mělo spíše rušivý efekt. Na motýly v zahradě asi nezapomene nikdo…

Vcelku postačujícím by mohla být projekce samotného Draculy – ovšem z hlediska dnešní techniky také příliš nepovedená a nevhodně načasovaná s utíkajícími osobami.

FOTO: Dracula

Monumentální příchod Draculy

 

Na stranu druhou musím obdivovat velmi esteticky vyřešený obraz Draculy, přičemž jeho prosvícením se na scéně zhmotňovala reálná osoba herce/herečky.

Představení táhne zejména na vynikající obsazení a dobré jméno díla. V roli Draculy se jsme zhlédli Mariana Vojtka. Loraine si zahrála Kamila Nývltová, Adrianu přesvědčivě Leona Machálková. Tomáš Trapl si hravě poradil s trojrolí, v níž excelovat před lety Jiří Korn.

Traplův sluha se vám vryje do paměti. Výborný byl i ustrašeně plačtivý kněz v podání Petera Strenáčika a všechny nymfy.

FOTO: Dracula

Víra v Boha: sem Dracula nepřijde…

 

Současné uvedení navíc táhne na živý orchestr, který dokáže nadchnout, skalní fanoušky ovšem může rozladit, že své milované písně uslyší jinak než na originální nahrávce.

Bohužel děj i svižnost představení má spíše sestupnou tendenci. Dracula se na scénu vrhá famózně podtržen kouřovými efekty i svícemi, ale druhá polovina děje s poněkud statickým nevýrazným Nickem a nedotaženou smrtí Lorainina bratra, v němž se logika jeho činu v novém nastudování vytrácí, téměř vyprchala, jakož i konečné vyústění.

Chybí též proslulé motorky, čímž tvůrci ubrali i dynamiky a váhy druhé části.

FOTO: Dracula

Výborná Leona Machálková jako Adriana

 

Celkově lze říci, že z hudebního hlediska budete nadšení. Profesionalita se snoubí s výstupy všech. Na druhou stranu absence kulis, nedostatek nové iniciativy a možná i strach pořádně do díla sáhnout učinil z nového uvedení jen šedou kopii originálu.

Dracula, Hudební divadlo Karlín, režie: Filip Renč, hudba: Karel Svoboda, libreto: Zdeněk Borovec, Richard Hes, hrají:  Daniel Hůlka / Lukáš Kumpricht / Marián Vojtko, Eva Burešová / Leona Machálková / Kamila Nývltová, Eva Burešová / Kamila Nývltová, Ivo Hrbáč / Tomáš Trapl, Richard Genzer / Martin Pošta a další

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

RECENZE: Muzikál Dracula v Karlíně. Velký návrat s šedým V.