Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Muzeum všednosti: Víra. Depresivní děti napadají diváky

Víra je první částí cyklu Muzeum všednosti. Depresivní děti si daly záležet, aby iluze muzejního uspořádání prostoru byla opravdu dokonalá a využily všechny současné trendy v muzejnictví. Projekt odstartoval v prostorách Karlín Studios v Praze.

Depresivní děti překvapily dalším netradičním pojetím divadla Zdroj: Vojta Kopta, Depresivní děti touží po penězích

Návštěvníci expozice jsou zástupci z galaxie Ornunga, kteří ve 26. století přichází na planetu Zemi a nachází pozůstatky lidského života. Lidé a jejich svět přestali existovat na počátku 21. století.

Na úvod jsou všichni návštěvníci přetransformováni do lidské podoby a učí se fungovat v lidském těle. Když zvládnou úvodní školení pohybu po dvou končetinách a pohledu na svět pouze dvěma očima na jedné hlavě, prohlídka Muzea všednosti může začít.

Expozice v tematických celcích

Expozice je rozdělena do sedmi částí, přičemž některé spolu tematicky souvisí. Celkem je návštěvníkům nabídnuto pět oblastí lidské víry. Obecné otázky o lidské víře a propojení teologie a ekonomie, jablko poznání a poslední z velkých kazatelů lidstva, svaté dítě, evangelia ze svatého lesa a myšlenka ideálního světa.

FOTO: Svaté dítě dříve s dnes

Svaté dítě dříve a dnes

Během devadesáti minut průvodce seznámil skupinu zájemců s tím, jak lidé vypadali, jak žili i čemu věřili. Návštěva Muzea všednosti byla opravdu netradičním zážitkem a stejně jako ostatní členové výpravy z galaxie Ornunga jsem si prohlídku maximálně užila se vším všudy.

Čtěte také: Depresivní děti upekli inscenaci Kulturštrůdl

Co na tom, že jsem odcházela s lehce zalehlým pravým uchem a vlasy plnými molitanu a pilin. Zjistila jsem, že lidé na planetě Zemi věřili mnoha věcem, které jsou pro nás dnes již nepředstavitelné. Jeden příklad za všechny, věřili na sex po svatbě.

Evangelia ze svatého lesa

Tento poznatek byl deklarován na evangeliích. To poslední údajně pocházelo ze Svatého lesa (svatý=holly, les=wood, pozn. red.) a především mladé dívky mu věřily natolik, že si ve svých pokojích vystavovaly nejrůznější předměty vztahující se k evangeliu Twilight.

Očima Barbory Nachtmanové: Muzeum všednosti byl první projekt, který jsem od Depresivních dětí viděla. Na představení jsem šla s jistými rozpaky, které se ještě prohloubily na místě. Vše se totiž odehrávalo v zapadlé oprýskané továrně, nebo co to kdysi bylo. Nakonec jsem byla velmi mile překvapená. Osobně divadlo vnímám jako prostor nejen pro komerční známé inscenace, ale také pro originální, alternativní ztvárnění všednosti, čímž je pro nás svět a každodenní realita. Zparodovat a chytře ironizovat specifika dnešní společnosti se tvůrcům určitě povedlo.

Hodnocení: 90 %

Setkali jsme se se třemi dehybernovanými jedinci z počátku jednadvacátého století, kteří sdělili svá poselství, navštívili jsme zařízení plné svatých dětí a na závěr jsme si mohli vyzkoušet prototypy ideálního světa v lidském vnímání.

Ideální muž, který byl v nabídce pro ženy, se mi naprosto úžasně věnoval, ale bohužel nebral ohled na má skutečná přání. Jednoduše si všechny své partnerky zaškatulkoval do středního proudu a každá, která se trochu lišila, ho notně zmátla. Ale za ten výborný dezert budiž mu odpuštěno.

FOTO: Muzeum všednosti: Víra_4

Ideální partneři – krásná dívka se dívá na fotbal, přitažlivý muž na telenovelu

Doposud ale ještě nebyly vysvětleny všechny odkazy lidské civilizace a na jejich objasnění intenzivně pracují vědci z galaxie Ornunga. Například ještě nezjistili, co znamenají hojně používané nápisy Ipad, Ipod a Iphone.

Nejasné odkazy lidské civilizace

Vzhledem k symbolu jablka poznání, který je v souvislosti s těmito nápisy hojně používán, se ale vědci domnívají, že počáteční písmena IP by mohla být zkratkou I pray = modlím se. Proto by tyto názvy mohly patřit drobným oltářům, které lidé neustále nosili při sobě, aby se mohli modlit kdekoliv chtěli.

FOTO: Muzeum všednosti: Víra_5

Během expozice byli představeni i tři dehybernovaní zástupci lidské rasy

Pokud na sebe chcete nechat působit blahodárný vliv svatých dětí nebo si vyzkoušet, jaké je být nejchytřejší na světě, navštivte Muzeum všednosti. Cyklus Víra bude k vidění v rámci Divadla evropských regionů 2012, další cykly Radost, Láska a Smrt se chystají.

Muzeum všednosti: Víra

Karlín Studios

Hrají: herci spolku Depresivní děti touží po penězích

Hodnocení: 100 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Muzeum všednosti: Víra. Depresivní děti napadají diváky