Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Mr. Nobody. Dřív všichni v jednom kuse šoustali. A zamilovávali jsme se

V pořadí třetí celovečerní film belgického režiséra Jaca van Dormaela Pan Nikdo zvláštním způsobem rozebírá otázku rozhodování v lidském životě. „V šachách se tomu říká Zugzwang, kdy jediný možný tah je netáhnout,“ stojí v textu snímku a člověk se při tom neubrání rozporuplnému úsměvu při představě, o kolik by bylo žití jednodušší, kdybychom si nemuseli neustále vybírat z několika možností.

Pan Nikdo - Jean, Elis a Anna, Zdroj: AFČK, o.s.

Přemýšlivý film s přiléhavým soundtrackem. Jednou je málo

Také se zde ale objevuje lehce nihilistický citát Tennessee Williamse: „Každá cesta je ta pravá cesta. Vše může být něčím jiným a mělo by to přesně tento význam.“ Všechno nakonec vyjde, i kdyby špatně.

Příběh zčásti zasahuje do roku 2092, kdy se díky věděckým poznatkům tělesné buňky lidí neustále obnovují, tudíž žádný člověk nikdy nezestárne. Nemo Nobody (Jared Leto) je posledním smrtelným člověkem v takovém světě, čímž přitahuje pozornost veškeré veřejnosti. Ve věku 118 let vzpomíná Nemo na mládí, dobu, kdy ještě lidé šoustali, zamilovávali se a umírali.Vzpomíná na svou životní lásku Annu. Nebo Elis? Nebo Jean? Je vůbec její jméno podstatné, když samotná jsoucnost jeho vlastní osoby je diskutabilní?

„Já kdybych nežil, tak bych se posral.“

Zkuste se zamyslet nad tím, co by bylo, kdybyste nikdy neexistovali. Vaše matka by pravděpodobně nemusela bojovat s vaší bouřlivou pubertou. Váš partner by nikdy nepotkal osudovou lásku. Váš zaměstnavatel by se musel spokojit pouze s průměrným pracovníkem, kterého přijal místo vás.

Vzpomínám si na slova své kamarádky, která kdysi pracovala s lidmi žijícími na ulici: „Jednou nám do Naděje přišel bezdomovec a říká: ‚Jsem vděčnej Bohu za to, že nás stvořil a že nám dal život. Já vůbec nevím, co bych dělal, kdybych nežil. Já kdybych nežil, tak bych se asi posral.‘ “ Zde vyrůstá problém, zda by bylo technicky proveditelné, aby neexistující bytost vykonala takovou lidskou potřebu, ale to nechme na jindy.

Pan Nikdo, scénář plný filozofie

Přípravy snímku trvaly neuvěřitelných osm let. „Samozřejmě by mě nikdy nenapadlo, že na tomto filmu budu dělat tak dlouho. Ale čím více jsem psal, tím jsem měl více nových nápadů. Psaní scénáře mi nakonec zabralo 7 let, každý den od 10 do 15.30, tj. do doby, než děti přišly ze školy,“ zavzpomínal režisér Jaco van Dormael, přičemž divákům verifikoval předpoklad precizní práce.

Pan Nikdo ve 117 letech, Zdroj: AČFK o.s.

Scénář je skutečně přesně promyšlený, každý detail má ve filmu své místo. Mohla bych použít přirovnání k romantickému sfi-fi příběhu režiséra Darrena Aronofskeho, Fontána. S každou minutou v divákovi přibývá pocit, že si tvůrci hrají puzzle. Nejdříve vám ukážou jen jednotlivé dílky rozházené po koberci; každý zvlášť říká jen velmi málo, ale když se pomalu spojují v jeden obraz, dávají větší smysl. Přesně tak je to i zde: v první části jsou na plátno bez ladu a skladu hozeny útržkovité výjevy, které nabývají na významu až posléze.

Snímek Pan Nikdo otevírá mnoho zajímavých filozofických otázek. Proč si pamatujeme minulost, ale budoucnost ne? Když smíchám bramborovou kaši s omáčkou, nemůžu je už rozdělit. Je to navždy. anebo Kouř vychází z tátovy cigarety, ale nikdy se nevrátí zpět. Nemáme možnost návratu. Proto je tak těžké si vybrat. A podobných záležitostí, zdánlivě snad banálních, anebo možná jen příliš těžkých k vyřešení (tudíž pro většinu lidí zbytečných), se zde najde vícero.

Zajímavé citáty z filmu:

„Když ještě nejsme narození, víme všechno. Vše, co se stane.“ (Nemo)

„Čas je důsledkem expanse vesmíru jako takového. Ale co se stane, když se vesmír přestane rozpínat? A tento pohyb se otočí? Co se stane s časem?“ (Nemo)

„Pravděpodobně nejhorší na pobytu na Marsu je fakt, že se tu nic neděje. Vypadá to, že se tu čas zastavil. Nevypadá to, že by tu člověk měl moc věcí na práci. Doufám, že jsem si přivezl dost sudoku.“ (jeden z pasažérů kosmické lodě při exkurzi na Mars v roce 2092)

„Ať se stane cokoliv, bez tebe není život.“ (Nemo Anně)

„Co se stane, když se zamilujeme? Díky jisté stimulaci, hypothalamus vypustí velké množství endorfinů. Ale proč přesně tato žena zasáhla tohohle muže?“ (Nemo Nobody)

„V mém věku jsou svíčky dražší než dort.“ (Nemo v den svých 118. narozenin)

„Život je hřiště nebo nic.“ (Nemo)

„Toto je nejkrásnější den mého života.“ (Nemo těsně před smrtí)

Jared Leto, zpěvák skupiny 30 Seconds to Mars

Není to ale jen pozoruhodný scénář, co dělá film tak přitažlivým. Je to také protagonista Jared Leto (nemůžu si pomoct, připomíná mi Jima Carreyho), jenž se ve snímků postupně převléká do několika naprosto odlišných charakterů a v každém z nich vypadá vskutku elegantně.

Tento americký rodák se ukázal v krimi dramatech, jako je například thriller Klub rváčů, v Requiemu za sen (jejž mimochodem režíroval už zmíněný Aronofsky) ztvárnil hlavní roli narkomana, a dal tvář i mladému Vitaly Orlovovi v díle Obchodník se smrtí; ve všech rolích si vedl přinejmenším nadprůměrně.

Mimo filmová plátna je Leto populární jako zpěvák v kalifornské rockové skupině 30 Seconds to Mars. „Nikdy nedělá nic napůl,“ napsala o něm jedna z fanynek na serveru ČSFD. „Když už na něčem pracuje, pak do toho jde s neuvěřitelnou vervou a naplno. Dalo by se říci, že Jared funguje jako záruka stoprocentní kvality.“ A má pravdu.

Natřískaný soundtrack v necelých třech hodinách

Jako další obrovské plus shledávám promyšlený soundtrack. Leitmotivy, specifické pro určité okamžiky, diváka podvědomě uvádějí do často komplikovaného děje. Pro setkání Nema s Annou je například typická nenáročná kytarová skladbička Undercover od režisérova bratra Pierra van Dormaela, odlehčené momenty zase provází Buddy Hollyho Everyday.

V podstatě jediné, co na sledování filmu může vadit, je jeho 133minutová délka, v dnešní mcdonaldizované společnosti už takřka mimořádná a ohromující záležitost. Na druhou stranu je ale jen těžké si představit, že by třeba jen jediná vteřina chyběla. Závěrečné mrazení po celém těle dokazuje dokonalou celistvost příběhu tak, jak je. Takže přátelské doporučení: dva hrnky kafe a hurá do kina!

Pan Nikdo (Mr. Nobody)

Drama / Fantasy / Romantický / Sci-Fi
Kanada / Belgie / Francie / Německo, 2009, 133 min

Režie: Jaco van Dormael
Hrají: Jared Leto, Diane Kruger, Sarah Polley, Rhys Ifans, Juno Temple, Toby Regbo, Laurent Capelluto, Ben Mansfield, Thomas Byrne, Linh Dan Pham, Pascal Duquenne, Clare Stone, Allan Corduner, Daniel Mays, Michael Riley, Jaco van Dormael

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Mr. Nobody. Dřív všichni v jednom kuse šoustali. A zamilovávali jsme se