Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

RECENZE: Mnoho povyku pro nic je příjemnou zábavou. Ani o chlup víc

Redakce

Redakce

16. 7. 2014

Novinkou letošních Letních shakespearovských slavností je komedie Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela. Inscenace je dovádivá, bezstarostná a plná smíchu. Nenudí, ani nepohoršuje, zároveň však v divákovi nic trvalého nezanechává.

Menzel se pravděpodobně rozhodl v Shakespearově díle nic nehledat. Dal si za cíl pobavit, a to se mu povedlo, jak se patří. Škoda ovšem, že nevyužil mnohovrstevnatosti, kterou dramatik nabízí. Žárlivost byla v jeho inscenaci jen vlažná, ponížení nepostřehnutelné, pokání mizivé.

Záporné postavy Dona Johna (Jan Révai) a Borachia (Jan Jankovský) byly oděny v černém, aby divákovi došlo, že jsou zlé. Možná dobře, Jan Révai by si se svým podivným přednesem ke ztvárnění postavy sám jen těžko vystačil.

Na plakátech lákají na Pražský hrad tváře Petra Čtvrtníčka a Leoše Nohy. Ano, jejich výstupy byly vtipné. Zasmála jsem se, když Čtvrtníček jako Puškvorec zaměňoval kompetenci za impotenci. Tak jako na celou inscenaci však na jejich výstupy zřejmě brzy zapomenu.

Vyzdvihnout bych chtěla spíše Václava Jílka v roli Benedicka. Jeho chvástavé pohrdání láskou a následná komická přeměna v sobě měly jakousi svěží jiskru.

FOTO: Mnoho povyku pro nic

Don Pedro (Miloš Vávra) sjednává pod zvířecí maskou sňatek.

Největší požitek mi ovšem způsobil virtuózní překlad Martina Hilského. Herci jej navíc přednášeli tak bezvadně, že jsem nebyla ochuzena ani o jednu slovní hříčku.

Scéna Jaroslava Milfajta nemohla být jednodušší. Když se ovšem Petra Horváthová alias Beatrice groteskně zamotá do umělého křoví, pochopíme, že alespoň pro ten okamžik má scéna svůj účel.

Oku libé kostýmy má na svědomí Sylva Zimula Hanáková. Zaujaly mě zvířecí masky, za které se postavy schovávaly na bále. Zamrzelo mě ovšem, že masky na jevišti prostě jen byly, že se z toho, co nabízely, nevytřískalo, co se vytřískat mohlo.

Mnoho povyku pro nic v sobě skýtá mnohem víc šťávy a je daleko hlubší, než ji představuje Menzel. Příjemný večer pod hvězdami je ovšem zaručen.

Mnoho povyku pro nic, Letní shakespearovské slavnosti, režie: Jiří Menzel, hrají: Miloš Vávra, Václav Jílek, Radúz Mácha/ Tomáš Vaněk, Jan Révai, Jan Jankovský, Václav Liška, Daniel Rous, Lenka Zahradnická, Petra Horváthová, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Pavel Nový, Jana Malá, Marie Štípková, Vladislav Beneš, Jaroslav Šmíd, Martin Kubačák, Ctirad Götz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Mnoho povyku pro nic je příjemnou zábavou. Ani o chlup víc