Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Milující sestra aneb Kam až se může zajít ve jménu lásky?

Redakce

Redakce

17. 6. 2010

V pořadí již třetí román Petra Eisnera, nesoucí název Milující sestra, je dramatickým vyprávěním o osudu dvou sester. Jako předloha pro knihu autorovi posloužila stejnojmenná divadelní hra z roku 2002.

Třetí román nadaného autora Zdroj: petreisner.cz

Helen a Carrie. Dvě osiřelé sestry, které vyrůstají v domě chladné a přísné tety Banksové. Starší Helen, která se o mladší sestru vždy starala, v sobě objeví vášeň pro černošskou hudbu. Vyjde vstříc své lásce ke zpěvu a nejenom té. Carrie si však přeje, aby její sestra zůstala navždy jen s ní. A je ochotná svého cíle dosáhnout za jakoukoliv cenu.

Silná atmosféra knihy je podmíněna obzvláště prostředím, do něhož je osudový příběh sester zasazen. Americké St. Louis na konci 20. let minulého století  je prosyceno příchutí jazzu, zároveň zde panují přísné společenské konvence a rasismus.

Obálka titulu s výraznou grafikou, které jednoznačně dominuje červená Zdroj: petreisner.cz

Každý se dostane ke slovu

Dech beroucí je vícevrstvá kompozice díla. Knihu Milující sestra tvoří výpovědi jednotlivých postav v různých časových období. Nejvíce prostoru je pochopitelně věnováno Helen a Carrie. S každým novým vypravěčem se však čtenář dozvídá něco nového, získává na situaci nový úhel pohledu. Lépe se mu tak samozřejmě vžívá do postav a jejich konání. Navíc jsou jednotlivé výpovědi odlišeny různým stylem písma, takže je vše dobře srozumitelné a čitelné.

Petr Eisner

Petr Eisner vystudoval sociální pedagogiku a teologii a v současnosti se věnuje práci s lidmi s postižením. Na svém kontě má dvě básnické sbírky Jogging a Skleróza a romány Rychlé lodě do pekel a Obranný reflex, které se dočkaly velkého ohlasu jak ze strany kritiků, tak i u čtenářů. Jeho poslední knihou je Milující sestra. Bývá srovnávám s angloamerickými autory thrillerů.

S přibývajícími stránkami románu se postupně stupňuje napětí, a i když čtenář už většinou tuší k jakému závěru se konec příběhu schyluje, dočte ho jedním dechem, s trochou nadsázky by se dalo říci, že ho zhltne na jedno posezení. Nezbývá než tento mimořádně čtivý thriller rozhodně doporučit.

„Políbil mě…, sem,“ položila jsem si prst na rty. Znovu jsem se i pod přikrývkou zastyděla a se smíchem se odvalila stranou.
Když jsem se pak na posteli posadila, dívala se na mě Carrie tvrdýma očima. Zamrazilo mě z toho. Začala jsem se cítit provinile. Jako bych právě provedla něco, co je přísně zapovězeno. Něco, za co přijde trest.

Název: Milující sestra
Autor: Petr Eisner
Obálka: Štěpán Ryšavý
Počet stran: 172
Vazba: vázaná
Rozměry: 220×160 mm
Vydalo: nakladatelství Radek Červený – Knihovnice.cz, Praha 2009
Doporučená cena: 279 Kč

Hodnocení: **** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Milující sestra aneb Kam až se může zajít ve jménu lásky?