Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Mikuláš jede na prázdniny. Stanovat bude v Celetné

Redakce

Redakce

11. 7. 2013

Divadlo v Celetné nasadilo na letní sezonu představení režiséra Filipa Nuckollse s názvem Mikulášovy prázdniny. Tato volba se ukázala jako tah dobrým směrem. Inscenace pro děti i dospělé pobavila mixem hravosti, humoru i hereckými výkony.

FOTO: kluci_na_tabore

Hurá. Prázdniny začínají… Zdroj: divadlovceletne.cz

Kdo se jako malý nezačetl do Mikulášových patálií a ani do Mikulášových prázdnin, nemusí se bát, že by se v ději ztrácel. Příběh na motivy francouzského spisovatele Reného Goscinny má jednoduchou dějovou linii. Mikulášovi skončila škola a on společně se svými kamarády odjíždí trávit letní prázdniny na dětský tábor.

Pro přehlednost děje Mikuláš v úvodu představí všechny své kamarády včetně sebe samého. Divák tak dostane okamžitou představu o charakteru jednotlivých postav, tudíž pozdější vtipy, které na tyto charaktery narážejí, se nemíjí účinkem. Nutno podotknout, že laskavý humor, jenž drží po celou dobu úroveň a nestáčí se k nějakým zbytečně vynuceným či trapným scénám, se ukázal jako hlavní trumf Mikulášových prázdnin.

FOTO: sen_o_cokolade

Proč mi naši nezabalili s sebou více čokolády.

Herecké ztvárnění a dobře napsaný scénář představují další atributy dobré inscenace. Z Mikulášovy party nelze vypíchnout konkrétní herecký výkon, protože všichni hrají role malých chlapců opravdu přesvědčivě. Ač jsou protagonisté dospělí, divák má pocit, že zavítal na dětský tábor. A těm z vás, koho v dětství tábory neminuly, se u některých scén vybaví milé vzpomínky.

katerina-cermakovaOčima Kateřiny Valalik Čermákové: Mikulášovy prázdniny v Celetné jsou podařenou letní inscenací. Lehká, hravá komedie s kvalitním obsazením, účelnou scénou, a hlavně velkou dávkou humoru rozesmála malé i velké diváky.

Místy představení působí jako hraní aktivit nebo zběsilá pantomima, jindy se sálem rozléhají veselé dětské songy. Mikulášovy prázdniny by určitě měli navštívit rodiče, kteří váhají s vysláním dětí na letní tábor. A děti vezměte samozřejmě s sebou.

Hodnocení: 80 %

Plusové body získali herci i za to, že své role zbytečně nepřehrávali. K čemuž by koncept dospělých hrajících děti mohl svádět. Přirozený přednes společně s lehkým humorem pobavil nejen děti, ale i dospělé.

V neposlední řadě bych ráda zmínila hudbu Dana Fikejze. V kombinaci s hereckými výkony a scénářem dotváří příjemnou atmosféru. A i díky hudbě nepůsobily otravně pauzy, kdy se předělávaly kulisy. Což bylo zapotřebí, protože inscenace si vystačí pouze s pár bedýnkami a plachtou, ze kterých se postaví stany, posléze latrýny a v závěru pak i promítací místnost.

FOTO: taborovy_vedouci

Správný vedoucí udělá z chlapců muže.

Nějaká ta chybička by se v Mikulášových prázdninách přeci jen našla. A to v poslední scéně, kdy se Mikuláš vrací zpět domů za svými rodiči. Jak kdyby někdo za vtipnou a milou inscenací zatáhl oponu a přidal něco, jen aby se zaplnil čas. Scéna jako vytržená z kontextu by s ohledem na celek měla dostat nálepku zbytečná. Mikulášovy prázdniny jsou i přesto ideálním představením pro děti i rodičovský doprovod, který se nemusí bát nudy.

Mikulášovy prázdniny, Divadlo v Celetné, autor: René Goscinny, režie: Filip Nuckolls, hrají: Matouš Ruml, Petr Lněnička, Lukáš Jůza, Pavel Langer, Milena Steinmasslová a další.

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Mikuláš jede na prázdniny. Stanovat bude v Celetné