Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Markétě Lazarové v ABC potenciál nechybí. Něco jiného ano

Jana Kumherová

Jana Kumherová

23. 11. 2013

Divadlo ABC si na své nové inscenaci dalo záležet. Snaha se v některých oblastech vyplatila, v jiných se nedotáhla. Především herecké pojetí vázlo.

FOTO: Markéta Lazarová

Markéta Lazarová se opět ocitla na pódiu, tentokrát v Divadle ABC. Zdroj: MDP

O dramatizaci Vančurova nejznámějšího díla se pokoušelo již leckteré divadlo. Každé přitom přináší do této klasiky něco jiného. S temnou inscenací se nyní můžeme setkat na prknech Městských divadel pražských.

Příběh o lásce a lidském neštěstí nás zavádí mezi dva znepřátelené rody. Markéta, dcera Lazarova, se chystá zaslíbit Kristu. Když ji Kozlíkův syn unese a znásilní, ztratí veškeré ideály.

FOTO: Markéta Lazarová

Temnota a ponurost. Ty prostupují celou inscenací.

Do svého únosce se časem vroucně zamiluje, nemůže se však zbavit pocitu, že se zpronevěřila všemu, čemu doposud věřila. Jejich příběh zároveň prolínají osudy dalších členů obou rodin.

Světlejší, ačkoli chmurné okamžiky jen zřídka doplňují jinak temnou inscenaci. Markéta Lazarová je drama, které zavádí do hříšných koutů plných bezohlednosti a krutosti. Jemné city místy tlumí znepřátelenou atmosféru.

Divadlu ABC se to všechno na jednu stranu podařilo vystihnout skvěle. Kostýmy a scéna vyvolají patřičnou náladu a ve své jednoduchosti přenášejí do loupežnických dob.

FOTO: Markéta Lazarová

Bude silnější láska k muži, nebo k Bohu?

Přesto hra tak nějak nešlape, jak by měla. Představitelé nepůsobí přirozeně a dalo by se až říct, že z nich chrčí režisér. Do svých rolí jako by se povětšinou ponořili pouze ve chvíli, kdy je na nich řada s replikou. I tehdy jsou ale místy skoupí na emoce.

Podobně dopadly i skvěle promyšlené pohybové scény, které se bohužel zadrhly ve fázi naznačování. Boje se, účinkující nepůsobí věrohodně, jako by pohyby ani neprožívali a prováděli je jen z režisérova rozmaru.

FOTO: Markéta Lazarová

Mezi oběma rody platí zákon přírody.

Nedá se říct, že by vystoupení neskrývalo velký potenciál. Ten ale bohužel poněkud zaniká z důvodu nedotažených výkonů. Je to rozhodně škoda, i tak se Markétě Lazarové ale nedá odepřít značné kouzlo. Zejména pokud jste se s dílem dosud neseznámili v jiném provedení a nečekáte nový a neotřelý pohled, Divadlo ABC vám má co nabídnout.

Markéta Lazarová, Divadlo ABC, režie: Pavel Khek, hrají: Veronika Kubařová, Tomáš Novotný, Lukáš Jurek, Jiří Schwarz, Jitka Smutná, Evellyn Pacoláková, Diana Šoltýsová, Viktor Dvořák, Milan Kačmarčík a další

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Markétě Lazarové v ABC potenciál nechybí. Něco jiného ano