Menu
TOPZINE.cz
Hudba

RECENZE: Manic Street Preachers se vrátili do České republiky. Nezklamali!

Vojtěch Tkáč

Vojtěch Tkáč

15. 5. 2014

Velšská kapela Manic Street Preachers vystoupila 14. května ve Velkém sále pražské Lucerny. Od poslední koncertní zastávky v Česku uběhly dva roky, za které ovšem populární rockeři nepřišli ani o kousek svého umu. Naopak. Tuzemské publikum Manics stále miluje.

FOTO: Manic Street Preachers

Manic Street Preachers | Zdroj: Live Nation ČR

„Nazdar Praho, jak se k čertu máte?“ odstartoval koncert charismatický frontman James Dean Bradfield. Nostalgie na sebe nenechala dlouho čekat, stejně jako ovace českého publika. Dostavily se totiž už s první písní Motorcycle Emptiness, protože patří k největším hitům Manics a navíc zní živě ještě lépe než na debutu Generation Terrorists z roku 1992.

Skupina hned v úvodu předvedla, proč je tak složité ji škatulkovat a přiřazovat jen k jednomu žánru. Od řízných pecek přeskakovala k popovým ploužákům a naopak. Například po veselé (It’s Not War) Just the End of Love představili Velšané novou temnější skladbu z chystané desky.

„Je to bilingvní song, snad mi půjde trochu rozumět,“ uvedl Bradfield anglicko-německou novinku Europa Geht Durch Mich. Chytlavý refrén a zapamatovatelné syntezátory, které předznamenávají zvuk dvanáctého alba Futurology, přijala Lucerna na jedničku.

Stará láska nerezaví

Není divu, že daleko více zafungovaly starší hity jako Your Love Is Not Enough. Právě u něj Bradfield zběsile poskakoval po pódiu jako zamlada. V jiném světle se prezentoval v případě balady The Everlasting, kterou na scéně odehrál jen sám s akustickou kytarou.

„Miluju tuhle část koncertu, když jdeme do backstage a nasáváme krásu a osobitost hlasu toho nejlepšího zpěváka na světě,“ zalichotil svému kolegovi baskytarista Nicky Wire.

Bylo zajímavé sledovat, jak publikum spolupracuje. Přestože místy působilo strnule, refrény některých pecek zpívalo hlasitěji než samotný frontman a zasloužilo se tak o příjemně osobní atmosféru. Spokojený byl i Bradfield, který nejednou zmínil, že se do Česka jistě vrátí.

V závěru show zazněl kromě novějších písní také úryvek z notoricky známého Paradise City od Guns N‘ Roses. Na úplný konec si Manic Street Preachers nechali melancholický počin If You Tolerate This Your Children Will Be Next. Ten svým způsobem shrnul celý koncert – některé pasáže večera se táhly, ale celkově šlo o vynikající koncertní zážitek. Avšak bez přídavků… to nikdy nepotěší.

HODNOCENÍ: 70%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Manic Street Preachers se vrátili do České republiky. Nezklamali!