Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Machři. Když neumíš natočit dobrou komedii, tak aspoň nemachruj

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

29. 8. 2010

Adam Sandler se díky svému charismatu a vtipálkovskému talentu může chlubit, že se po něm jmenuje určitý druh komedií, takzvané sandlerovské. A nevyznačují se pouze tím, že v nich hraje on. Machři jsou prý jejich nejnovějším zástupcem.

Machrovské pokoupáníčko, Zdroj: distributor filmu

Čím se taková sandlerovská komedie vyznačuje? Především je její humor typicky americký. Nečekejte suché britské hlášky ani francouzskou ztřeštěnost. Zároveň ale nejde o přiblblý odvar typu prdím, prdíš, prdíme, hlavně, že to je sranda.

Adam Sandler totiž nebývá pouhým hlavním protagonistou, ale často tyto filmy produkuje nebo k nim píše scénáře. Ty bývají inteligentnější než ve většině hollywoodských komedií. Mají švih, vtip se skrývá často v narážkách na různé celebrity a každý jeho snímek obsahuje vedlejší romantickou linku. Sandlerovské komedie se nepřibližují žádným veledílům, dokážou ale pobavit a příjemně vyplnit večer strávený u televize.

Machři jdou z kopce

Jenže poslední dobou to jde s nimi z kopce. A Machři jsou toho důkazem. Sandler v nich tentokrát hraje jak hlavní roli, tak zastal pozici scenáristy i producenta. Vina by tedy měla padat především na jeho hlavu, i když se mu starší filmy zatím obvykle povedly. Machři se ale až nepříjemně podobají jeho celkem nové komedii Zohan: Krycí jméno kadeřník.

Společné nemají pouze jméno režiséra Dennise Dugana. Tak nějak nejsou oba filmy vtipné. Machři navíc postrádají dějovou linku, která by jasně stanovila začátek a konec. Parta kamarádů z dětství se sešla na pohřbu jejich basketbalového kouče a rozhodli se, že spolu a se svými rodinami stráví víkend v chatě u jezera.

Změna osobnosti během jednoho víkendu

Záměrem tvůrců zřejmě má být jakýsi vývoj postav během tohoto víkendu. Některé se ale nevyvinou vůbec, jiné zase nereálně moc. Děti, které jsou na začátku nesnesitelnými a rozmazlenými spratky, na konci pokojně sedí u rodičů a pozorují ohňostroj. Nejsou závislé na mobilech a PC hrách, umí si hrát i s kamínky a házet žabky. Během pár dnů se jim změní v podstatě celá osobnost. Jak poetické.

Přehánění ale nenajdete jen v pochybné proměně dětí. Stejně tak prasárny, kterými jsou americké komedie vyhlášené, tu najdete na každém rohu. Přitom Sandler se dřív vyznačoval tím, že právě tyhle odporné a nevtipné prvky nezapojoval. Jeho komedie měly úroveň. Tu Machři ztratili.

Navíc i všechny ostatní vtipy nejsou vtipné. Buď tu někdo spadne obličejem do lejna, nebo postavy někoho připodobní ke Stephenu Hawkingovi. Jenže tohle tu už bylo. A několikrát.

Když se tomu nesmějou diváci, zasmějem se my!

Nevtipnost jen podtrhuje fakt, že téměř za každou hláškou se zbytek hereckého osazenstva zasměje. Ve stylu koukejte, jak se bavíme, jak nám to přijde legrační – zasmějte se taky! Tohle všechno musíte protrpět, až přijde konec, kde dostanete od filmu facku ve formě morálního ponaučení. Všichni se sejdou, začnou vyjmenovávat své chyby a jejich možná řešení. A pokradmu na vás mrkají, že byste se v některé z postav měli najít i vy, jakožto divák, který od nich určitě očekává radu do života.

Sličné manželky, dcery a chůva. Ne, to napravo skutečně není babička

Snímek končí oslavou Dne nezávislosti – oslavou Spojených států. Ohňostroje burácejí, vlaječky s bíločervenými pruhy a padesáti hvězdičkami vlají a všichni jsou šťastní. Kromě vás. Vyhodili jste totiž peníze za lístek na film, který jste opravdu nemuseli vidět. Bůhví proč se v něm ztrapňuje Steve Buscemi, je tak ale spolu s asi dvěma, třemi povedenými fóry tím světlem na konci tunelu.

Pánové, Zohan ani Machři nebyli nic extra. Tyhle uprděné blbosti nás nebaví. Takže začněte zase točit dobré komedie, a nebo nemachrujte.

Machři (Grown Ups)

Komedie
USA, 2010, 102 min

Režie: Dennis Dugan
Hrají: Adam Sandler, Salma Hayek, Kevin James, Rob Schneider, Chris Rock, David Spade, Maria Bello, Steve Buscemi, Maya Rudolph, Jamie Chung, Madison Riley, Norm Macdonald, Tim Meadows, Cameron Boyce, Dan Marshall, Daniel Lowney, Robert Masiello, Rob W. Gray, Joyce Van Patten, Blake Clark

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Machři. Když neumíš natočit dobrou komedii, tak aspoň nemachruj