Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Recenze: Loopin Louie. Dětská desková hra pro dospělé

Dušan Takáč

Dušan Takáč

27. 5. 2010

loopin_louie_600x338Ležíte skrytí za křovím a sledujete kroužící letadlo. Z kurníku sem doléhá hlasité nespokojené kdákání. Vtom se letoun v rychlém manévru snáší k místu, kde se schovávají slepice. Za ním vlaje prázdná taška zavěšená na podvozku letadla. Pozor! Louie přišel zase loupit a jen vy mu v tom můžete zabránit!

Loopin Louie - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Loopin Louie - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Hra Loopin‘ Louie působí všemi svými zbraněmi na mladší publikum. Má roztomilou obálku, dětský námět a plastové zpracování. Přesto je až s podivem, jaké nadšení může takováhle hříčka vzbudit u dospělých. Ale to předbíháme – pěkně popořadě.

První, co vás čeká po rozbalení krabice, je zkompletování celé hry. Především polepení všech páček, žetonků a jiných dílů, které na první pohled připomínájí spíš nějakou dětskou stavebnici. Naštěstí i méně šikovní z nás mohou v klidu sestavovat, protože v krabici je přibalen výborný obrázkový návod, jenž jasně ukazuje krok za krokem postup, jak celou hru složit.

Dojmu jednoznačně vévodí postavička Louieho, sedícího v letadle na dlouhé rampě, kterou je třeba zasadit do středového dílu. Od té doby je hlavní záporák hry na místě, odkud vám bude při každé hře s radostí a škodolibě škodit. Nyní už jen nasadíte do postaveného díla čtyři ramena, které reprezentují čtyři kurníky, a zábava může prakticky začít.

Loopin Louie - nálet, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Loopin Louie - nálet, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Hře dodává šťávu motorek, který je umístěn ve středovém dílu hry a uvádí Louieho letadlo do pohybu. To, díky správně vyváženému ramenu tančí kolem dokola v roztodivných výkrutech a otočkách. Vždycky, když se snese níže k zemi, představuje velké nebezpečí pro všechny obydlené kurníky.

Každý z hráčů má před svým kurníkem plastovou páčku. Jeho úkolem je jednoduše správně odhadnout trajektorii letadla a včas jej odrazit, aby nemohl ukořistit jednu z drahocenných slepic, respektive plastových žetonků, které slepice představují. Ty na začátku souboje vlastní každý z hráčů tři. Pochopitelně vítězí hráč, kterému se podaří ubránit tento kdákající obsah svého kurníku co nejdéle.

V podstatě se tedy jedná o velmi jednoduchou zábavu na postřeh. Vzniká při ní spousta zajímavých situací – někdy letadlo krouží i několik kol nahoře, nechávajíc hráče v nervózním očekávání kdy a kam se snese. Jindy neustále řádí a útočí na jeden kurník za druhým. Často ho do nějaké neočekávané vývrtky vyšle zásah páčkou některého z hráčů.

Loopin Louie - ke hře připravit!, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Loopin Louie - ke hře připravit!, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Ostatně to je další z dovedností, kterou je nutné se naučit pro dokonalé zvládnutí hry – odhadnout sílu na odražení letadla tak, aby přistálo na kurníku vašeho souseda. Není to však zdaleka tak jednoduché, jak to zní na papíře.

Hra má dvě úrovně obtížnosti, podle nastavení velikosti odrážecích ploch na páčkách (jednoduchým pootočením). Rozlišíte tak nejen začátečníky a pokročilé, ale můžete je použít pochopitelně i pro zvýhodnění dětí před dospělými, abyste si užili více rodinné legrace.

Jedinou nevýhodou tak je snad to, že před každou hrou musíte komponenty skládat a rozkládat, kvůli velkým rozměrům sestaveného soustrojí. Tedy pochopitelně až na každodenní hráče, kteří si hru jistě nechají složenou. Díky časté manipulaci hrozí, že některá z částí přijde k újmě, ale všechno je kvalitně vyrobeno z plastu, a tudíž rozhodně není nijak snadné to zničit. Je vidět, že na nutnost neustálé demontáže autoři mysleli.

Loopin Louie - u kurníku, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Loopin Louie - u kurníku, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Co je na celé hře nejtajemnější, je její hratelnost. Jednou jsem četl komentář od fanouška, že je hry vlastně pro děti škoda a že by si ji měli povinně kupovat dospělí. A ona je to, do důsledku vzato, pravda. Děti jsou děti, ty se baví pořád, ale aby vedle vás dospělý člověk brečel smíchy, to se zase tak často nestává. A tohle je jeden z těch vzácných případů, kdy můžete zažít nejen tohle, ale mnohem víc.

Loopin‘ Louie je hra, která vás navrátí do dětských let, dokáže vám, co je škodolibá radost i upřímný vztek. Vyextrahovaná esence hratelnosti dělá z Loopin‘ Louie takového černého koně všech obchodů s deskovými hrami. Bohužel většinu lidí odradí dětské vzezření krabice a věkové doporučení od čtyř let. Takové hry přece nemohou být pro dospělé lidi… Ale kdeže, tohle už dávno neplatí! Ostatně běžte se přesvědčit sami!

Název hry: Loopin‘ Louie
Typ hry: desková hra, akční, dětská
Výrobce: MB Games
Distributor pro ČR: Hasbro ČR (hasbrohry.cz)
Cena: 649 Kč
Počet hráčů: 2-4
Hrací doba: 10-20 minut
Doporučený věk: od 4 let

Hodnocení: **** (4,2 / 5)

Klady:
+ spousta legrace
+ napětí díky nepředvídatelné trajektorii
+ jednoduchá příprava a krátká hra
+ kvalitní provedení

Zápory:
– prezentace odradí starší děti
– na dětskou hru vyšší cena (ospravedlnitelná zpracováním)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Loopin Louie. Dětská desková hra pro dospělé