Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Lítám v tom! Lítáme v tom všichni!

Redakce

Redakce

27. 1. 2010

LitamNěkteré „velkofilmy“ na první pohled nepoznáte. Neprovází je superlativy, obrovské sumy peněz ani zvučná jména mladých hvězdiček. O to více vás pak překvapí svou kvalitou, jež mnohdy přehluší i ty uhulákané holywoodské trháky. Nový snímek Jasona Reitmana (Juno, Děkujeme, že kouříte) Lítám v tom je přesně jedním z nich. Kdo nefandí ulepeným klišé, ale rád zabřehává do vlny sentimentu i malých velkých polopravd, přijde si jistě na své…

George Clooney Zdroj: Bontonfilm

George Clooney Zdroj: Bontonfilm

Ryan Bingham (George Clooney) má tu nejděsivější práci na světě (tedy pro většinu z nás) – pracuje jako „profesionální vyhazovač.“ Ředitelé, kteří nemají odvahu na to, aby propustili své vlastní zaměstnance, zavolají expres právě Ryana. Sympatický, navoněný elegán,  který nosí celý svůj život v jednom batohu okamžitě přiletí, usmívá se a nešťastníka přesvědčí, že skončit v práci je vlastně strašně fajn. Zbabělých ředitelů je spousta a navíc je přece krize, takže Ryan tráví veškerý svůj život v letadle nebo po luxusních hotelích. Noční můra, zdá se. Pro Ryana je však právě takový život splněným snem. Zbožňuje anonymní hotely, letištní jídlo a zejména věrnostní karty. Jeho zlaté pozlátko života ve vzduchu i rekordního počtu nalétaných kilometrů překazí nejen půvabná byznysmenka (Vera Faminga), jeho ženská kopie, ale hlavně mladá kolegyně (Anna Kendrick), která vynalezla moderní způsob propouštění přes internet a která tak ohrožuje jeho vlastní pracovní místo a životní pohodu. K tomu všemu se vdává jeho sestra, a tak se otevírají staré rodinné rány.

George Clooney a Anna Kendrick Zdroj: Bontonfilm

George Clooney a Anna Kendrick Zdroj: Bontonfilm

Postupně samozřejmě zjišťujete, že život na cestách není tak úplně ideální, že Ray není uplně bezcitný a tak dále. K navázání partnerského vztahu nebo rodinných vazeb je zdá se již pozdě a „obyčejný život“ je zřejmě již příliš vzdálený. Nebo ne?

Může se nabízet otázka, na kolik je to všechno „ze života.“ Kolik z nás vlastní zlatou MasterCard a pro kolik z nás pak bude ukňouraným existenciálním problémem, když řešíme problémy existenční. Nezáleží však na tom, zda má hlavní hrdina oblek od Vuitonna nebo pracovní kombinézu. Lítám v tom přesvědčuje diváky o tom, že jsou všichni na stejné lodi a všichni nakonec řeší stejné problémy. Kariéra nebo rodina? Přetvářka nebo upřímnost? Obecně platné pravdy však v žádném případě nepůsobí pateticky nebo dokonce moralisticky, závěrečná katarze nechá na každém divákovi, aby si sám rozhodl, jaké hodnoty jsou v životě důležité.

George Clooney a Vera Faminga

George Clooney a Vera Faminga

To je ostatně společným prvkem všech Reitmanových filmů. „Malé“ příběhy o obyčejných outsiderech, kteří řeší základní lidské příběhy. Z jeho snímků nečiší povýšenost nebo populismus, ale skutečná lidskost (ať se to zdá jakkoliv trapné).

Snímku Lítám v tom vpodstatě není co vytknout. Můžete namítnout, že v době domnělé finanční krize je docela kalkul vytvořit film o porpouštění zaměstnanců, můžete tvrdit, že je to celé trochu moc rozvleklé a unavené, trapné, neuvěřitelné a únavné, ale v tom případě je všechno v pořádku. Pak se to přibližuje realitě.

Lítám v tom (Up in the Air)

Komedie / Drama

USA, 2009, 109 min

Režie: Jason Reitman

Hrají: George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick, Jason Bateman, Melanie Lynskey, J. K. Simmons, Sam Elliott, Danny R. McBride, Zach Galifianakis, Steve Eastin

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Lítám v tom! Lítáme v tom všichni!