Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Letecké legendy 3D. Navštivte chlápky s ocelovými ptáky

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

23. 9. 2011

Chcete být u zrodu letadel budoucnosti? Zajímá vás, jak se vyvíjí nejmodernější dopravní prostředky? Dokument Letecké legendy 3D vám představí nejmodernější výdobytky aeronautiky, i když v trochu zjednodušené formě.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/letecke-legendy-3d/]

IMAX dokumenty jsou samy o sobě samostatným filmovým žánrem. Slabá hodinka pojednávající srozumitelnou formou o různorodých problémech, ale i výdobytcích současného světa má za cíl přilákat do kin nejen dospělé, ale také dětské publikum. Většinou se snaží oslnit zejména technickou kvalitou a samotnou 3D nástavbou spíše než originálním a informativním obsahem.

IMAX formát je v současné době nejpropracovanější formou prostorové filmové technologie. Může se pyšnit jak nevětšími filmovými plátny, tak špičkovou obrazovou kvalitou.  Speciálně pro tento formát je natáčena celá řada dokumentů, mezi které se řadí také Tajemné hlubiny 3D nebo Tajemství Titaniku 3D od režiséra Avataru Jamese Camerona.

Letecké legendy 3D nejsou na první pohled výjimkou. Lákají na poutavou exkurzi po historii letectví v čarokrásném a pohlcujícím 3D světě. Naneštěstí není ani jedno z těchto tvrzení tak úplně pravda, což z nich dělá další z mnoha průměrných produktů směrovaných na příležitostné návštěvníky kinosálů.

Když vzlétnout, tak kolmo, Zdroj: distributor filmu

Namísto chronologického vyprávění je snímek rámován vyprávěním kapitána a konstruktéra společnosti Boeing Mikea Carriera, který divákům předkládá myšlenkový proces při návrhu a konstruování jednoho z leteckých strojů budoucnosti, kterým je v mnoha směrech průlomový Boeing 787 Dreamliner.

Dojde i na zvířátka

Od průpovídek o novátorském přístupu při návrzích i vlastní výrobě tohoto stroje skokově přechází k popisu technologií používaných u starších a dnes již legendárních létajících strojů. Nebojí se ani přirovnávání těchto strojů k dokonalosti přírodou obdařených letců. Ucelený obrázek o vývoji letectví ani detailní pohled na vývoj jednoho konkrétního modelu letadla tedy raději neočekávejte.

Obsahová i myšlenková střídmost bývá u podobných dokumentů vyvážena především technickým zpracováním a precizní prací s 3D formátem. Letecké legendy 3D překvapivě zklamou i v tomto ohledu. Stěžejní kaňkou je nekonzistentní vizuální forma, která agresivně přechází od prezentování výdobytků moderní letecké techniky v její reálné formě k nepříliš povedeným trikům.

Očima Pavlíny Nouzové: Dokumenty IMAXu často ční ve svém technickém zpracování a v 3D technologii nad všemožnými akčními řežbami, kde by divák speciální brýle raději odložil. Tentokrát se ale připravte na složité animace motorů a turbín, kterým laik stejně nebude rozumět. Spolu s tím digitální zvířátka, jež by šlo natočit i v reálu, ale už by na to nesměl být někdo líný a celkové působení filmu spíše jako proma než dokumentu.

Hodnocení: 2**

Ty nám sice nabídnou sérii unikátních a ve skutečnosti neproveditelných záběrů, bohužel s žalostně provedenými letouny stvořenými prostřednictvím při nejlepším průměrnými počítačovými triky. Tento kvalitativní kontrast vždy vynikne při rádoby plynulém přechodu mezi reálnými a počítačovými záběry.

Obr a jeho konstruktéři

Informační hodnota navíc zaostává ve všech směrech. Specifické technické parametry jednotlivých letounů by samozřejmě byly tak trochu zbytečné, zasazení strojů do kontextu vývoje leteckého průmyslu by ale neuškodilo. Čtyřicet minut reklamní prezentace společnosti Boeing je přeci jen slabou náplastí.

Letecké legendy 3D tak představují spíše podprůměr v jinak obstojné produkci dokumentů a naučných filmů produkovaných speciálně pro technicky nejpokrokovější IMAX formu 3D. Doporučení si tak stále zaslouží starší, ale přesto nepřekonaný přírodopisný dokument Návrat do divočiny 3D, který vychází ze souboje s plechovými létajícími monstry jako vítěz.

Letecké legendy (Legends of Flight)

IMAX / Dokumentární
USA, 2010, 45 min

Režie: Stephen Low

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Letecké legendy 3D. Navštivte chlápky s ocelovými ptáky