Menu
TOPZINE.cz
Cestování

RECENZE: Legenda Z+H – Druhá cesta. Pokračuje fenomén českého cestopisu

Tomáš Miška

Tomáš Miška

5. 3. 2012

Slavná cestovatelská dvojice Zikmund a Hanzelka objasňuje veřejnosti svou výpravu kolem světa. V druhém svazku knihy se můžete těšit na poutavé a poučné vyprávění z Asie.

FOTO: QSL karta obou cestovatelů je také přílohou vydání knihy

QSL karta obou cestovatelů je také přílohou vydání knihy. Zdroj: jota.cz

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka patří k nejvýznamnějším novodobým českým cestovatelům. Dvoudílná kniha s příznačným názvem Legenda Z+H představuje vrchol jejich celoživotního snažení.

Druhá cesta je zpracována jako výběr z pěti cestopisů, dalších zápisků a cestovních deníků, doplněná krásnými a mnohdy dosud nepublikovanými fotografiemi autorů. Je plná dobrodružství z nedotčené Asie přelomu padesátých a šedesátých let minulého století.

Tatra jako domov, mnoho let na cestách

Knihy dvojice Z+H, popisující dobrodružství z celého světa, slavily vždy velký úspěch a byly vydávány ve stotisícových nákladech. Rekapitulací publikovaného díla se má stát dvousvazkový výbor, doplněný o dobové dokumenty přípravy cesty, plány i dopisy nespočtu fanoušků.

FOTO: Tatra 805 bylo expediční vozidlo výpravy Z+H

Tatra 805 bylo expediční vozidlo výpravy Z+H. Zdroj: Ondřej Ertl, wikipedia.org

S nadsázkou lze o knize mluvit jako chybějícím dílku mezi sepsáním cestopisu Milion Marca Pola a moderními cestopisnými knihami. Přináší českým čtenářům zprávy z dob, kdy ještě příchod Evropana na východ budil rozruch. Svazek je svědectvím doby. Srovnáním.

Čtenáře přímo nutí k zamyšlení, jak se svět za poslední půlstoletí změnil. Mezi řádky Druhé cesty se čtenář loučí s dobou, kdy se z cest psaly dopisy a daleké končiny byly stále neprobádané a tajemné.

Jako správní inženýři, systematicky a s vervou

Se stejnou rychlostí, s jakou se netajeně řítí do neznáma dvojice inženýrů Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, se ve výčtu příběhů přeskakuje řádná dějová linie. Při četbě jednotlivých kapitol čtenář míjí moře, státy, ale někdy i souvislosti. Jak napovídá přebal, kniha má být shrnutím cest po Evropě i Asii. Dobrodružství na našem kontinentu je však shrnuto jen do dvou krátkých kapitol.

Není se čemu divit. Natlačit několik let zápisků a poznatků do pouhých dvou svazků je takřka nemožné.

FOTO: Fenomén českého cestování a sen každého chlapce

Fenomén českého cestování a sen každého chlapce. Zdroj: jota.cz

Téměř z každého řádku však dýchá neskonalá touha po poznání a vědění týmu cestovatelů.  Umění poznávat, zapisovat každé jméno, název vesničky či tradičního oděvu. Je to pochopitelné, cestu kolem světa brali jako správní inženýři. Erudovaně. Systematicky poznávat a předat zkušenosti zpátky do rodné vlasti, která tolik potřebuje osvícení.  Pro laika jsou tyto pojmy pochopitelně ošemetné.

I když se čtenář někdy dokonale ztratí mezi změtí cizích slov a termínů, je druhý výbor z cest Hanzelky a Zikmunda energickým příběhem, slastí i strastí nesčetných cest, filmováním povinných dokumentů a psaním zápisků.

Hlavně je to ale kniha o nesmrtelném přátelství dvou světových dobrodruhů. O legendách českého cestování, o pánech Miroslavu Zikmundovi a Jiřím Hanzelkovi.

Legenda Z+H – Druhá cesta
Autor: Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka
Počet stran: 464
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2011
Běžná cena: 598 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Legenda Z+H – Druhá cesta. Pokračuje fenomén českého cestopisu