Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Laterna magika přináší to nej. Coctail 012 stojí na videoprojekci

Redakce

Redakce

22. 9. 2012

FOTO: Laterna magika - Coctail 012 The Best ofLaterna magika připravila pro diváky koktejl nejlepšího, co bylo a je na prknech k vidění. Tanečníci poskakují na jevišti dle pokynů choreografa a bouřlivá videoprojekce drtí scénu. Otázkou zůstává, zda představení je nejlepší pro diváky, či pro Laternu magiku.

FOTO: Laterna magika - Coctail 012 The Best of

Představení po celou dobu využívá barvité videoprojekce Zdroj: P. Našic, Laterna Magika

Při vstupu do sálu Laterny magiky jednoznačně oceníte zajímavé prostorové rozložení. Pozornost upoutají měkké sedačky, které dodávají pocit, že jste v kině. Stejný pocit vysílá i jeviště, takže nebuďte zmatení. Pohodlnost sedaček bude na dlouhou dobu vašim jediným zážitkem.

Taneční představení v Laterně magice je kombinací mnoha prvků. Spolupracuje technika, videoprojekce, živé výstupy a reprodukovaná hudba. Tanečníci v devíti krátkých výstupech předvedou ukázku z vybraného roku. Repertoár se line od lidového tance, přes balet až po akrobacii.

Čtěte také: Jak se tančilo v Národním divadle podle Petra Zusky

Scéna se pohybuje okolo bodu mrazu. Na velkém černém jevišti chybí jakékoliv kulisy. Vše má obstarat videoprojekce, která přináší zátiší nejrůznějších bláznivých kombinací. Tu a tam se diváka zhostí pocit, že to, co se děje na jevišti, vůbec nekoreluje s tím, co se děje na stěnách. Celé představení tak budí velmi časté matoucí pocity.

FOTO: Cocktail 012 - představení Rendez-vous

Cocktail 012 – představení Rendez-vous Zdroj: Petr Našic, Laterna Magika

Světelná základna, jež by mohla dodávat scéně tu správnou akci, pokulhává ještě daleko za pseudokulisami. Aktéři se sice snaží o vyplnění jeviště, avšak světla stále stagnují na jeho středu. Představení si zakládá především na videoprojekcích, které se snaží utáhnout samy celou výtvarnou a technickou stránku scény.

Na tanečnících lze pozorovat hodiny tvrdé práce v posilovně. Na samotném představení tvrdá práce rozhodně vidět není. Zdrcující samo o sobě je už to, že přestavení nepřináší nic nového. Jako každá bestofka má za úkol vydělat peníze na v minulosti vzniklé tvorbě. Pokud je toto bestofka, mírně se děsím toho, co by mělo být průměrné.

FOTO: Cocktail 012 - Pas de six

Představení obsahuje i pár zajímavých kousků Zdroj: Hana Smejkalová, Laterna Magika

Samotná choreografie je mdlá a nevyužívá plně kvalit, které by tanečníci mohli nabídnout. Naopak velmi nárokuje to, co tanečníci nemají ve vínku. Na jevišti se tak rodí paskvil, který je doprovázen naprosto nepoutavou hudbou. Na hudbě u tanečních počinů stojí a padá celé představení.

Tanečníci jsou na balet málo kvalifikovaní, na show dance mají málo zajímavé kroky. Laťku trochu pozdvihá akrobacie, která zrcadlí tvrdou přípravu. Nebýt některých akrobatických kousků, tak by představení připomínalo besídku tanečníků základní umělecké školy.

FOTO: Cocktail 012 - Casanova/ Tarantella

V Cocktailu jsou namíchány i tradiční italské tance Zdroj: Anna Rasmussen, Laterna Magika

Cožpak Češi neumí udělat skutečně poutavou taneční show? Člověk sedí a říká si, že je vcelku smutné, že toto umění reprezentuje naši zemičku před zahraničními turisty. Cizinců v Laterně potkáte hodně. Jde o taneční počin, tudíž o jazykově universální záležitost. Místa, kde by se přece jen mělo mluvit, jsou nahrazena groteskním vyjádřením.

Nicméně cizinci byli naprosto unešeni. Jejich nadšení indikovalo nejen obdivné vzdychání párečku sedícího po mé pravici, nýbrž i nekonečný aplaus, který nastal po konci představení. Těžko říct, zda se jim skutečně líbilo to takzvané představení, či byli pouze okouzleni Prahou, tudíž i veškerými kulturními výplody.

Coctail 012 – The Best of Laterna Magika

Laterna Magika

Námět a dramaturgie: Václav Janeček

Režie: Jan Loukota

Hrají/tančí: Milan Odstrčil, Daniela Koutná, Alexandr Volný, Viktorie Vrublevská, Eva Zápotocká, Veronika Blažejovská, Filip Janda, Jakub Zapletal a další

Hodnocení: 30 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Laterna magika přináší to nej. Coctail 012 stojí na videoprojekci