Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Království zvěrstev. Australský thriller s donem Corleonem v sukni

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

21. 10. 2010

Ač tomu název může nasvědčovat, nejde o žádné zvrhlé porno. To k nám do kin akorát dorazilo hluboké drama o takové normální rodince, které někteří otitulkovali „nejlepší australský film poslední doby“.

Australský zvíře s drsným tetováním, Zdroj: distributor filmu

Zapomeňte na Austrálii, tohle je drama úplně jiného kalibru. Postavy (klidně i hlavní) tu padají mrtvé k zemi jako nic a drogy jsou tu na denním pořádku. Hlavní hrdina Josh totiž nežije ve zrovna ideální rodině. Má čtyři strýce, každého kriminálníka. Jeden dealuje drogy, další zabijí své nepřátele bez mrknutí oka… A tomu všemu kraluje babička, která je něco jako don Corleone v sukni.

Guy Pearce? Až v druhé polovině

Sledovat osudy rodiny, která prostě nemůže dopadnout dobře, je sice ne zrovna originální námět, ovšem pokud se podaří obsadit šikovné herce, může vzniknout atraktivní thriller. Pro běžného českého diváka jsou herci z Království zvěrstev neznámí – až na Guye Pearce. Ten se ale na scéně objeví až tak v polovině snímku.

Neokoukané tváře ovšem do té doby dokážou táhnout celý film a rozhodně nedělají hanbu australským filmovým studiím. Svým charismatem diváka donutí, aby nakonec fandil těm zlým a vůbec se za to necítil špatně. Proto tihle strýčkové jsou sympaťáci, i když by vám klidně odstřelili matku, kdyby k tomu měli důvod.

Dona Corleonová a její syn

Jenže parta výborných herců nestačí k tomu, abyste si film výrazněji zapamatovali. Království zvěrstev je totiž kvalitní dílo, na které si ale po měsíci už nevzpomenete. Jeho scénář není zrovna zázračný a překvapivé finále ještě nezaručuje kvalitu.

Budete fandit lumpům a vrahům

Problémy filmu tkví jak v dějové stránce, tak i napsané hlavní postavě. Josh je totiž strašlivý ňouma. Neustále mlčí, nechá si s*át na hlavu, a i když se k němu strejdové občas zachovají svinsky, neřeší to. Navíc je tenhle ňouma neskutečně zaostalý po citové stránce a hloupý. Fajn, ne všichni jsme géniové, ale jak potom máte držet palce někomu, kdo je vám vyloženě proti srsti? Divák pak sklouzne k fandění lumpáckým strýčkům, což ale také nevydrží věčně.

Také je tenhle fádní Josh v podstatě v každém záběru. Naštěstí nevypráví děj, což mě vyděsilo při prvních slovech úvodu, ale pořád stojí v záběru…a nemluví. Nic nedělá. Nestěžuje si. Jeho pasivita vám postupně začne lézt na nervy, až dospějete k závěru, že je vám vlastně jedno, jak to s Joshem skončí.

Druhá bota, která se skrývá v samotném ději, se dá nazvat předvídatelnost. Celou dobu víte, jak to s každým skončí. Že náš ňouma na konci ukáže kuráž a udělá něco rázného. Že to taky bude dost chytré, aby se ukázalo, že ve skutečnosti není tak hloupý, jak si celou dobu myslíme.

A vědět, kdy kdo exne, taky není zrovna pohodlné, když chcete sledovat film, který vám přinese něco nového a nějak vás obohatí. Proto si myslím, že nálepka nejlepší australský film poslední doby (magazín Empire) není v případě Království zvěrstev zrovna adekvátní. Radši si pusťte srdcebolnou Austrálii.

Království zvěrstev (Animal Kingdom)

Krimi / Drama
Austrálie, 2010, 113 min

Režie: David Michôd
Hrají: Guy Pearce, Ben Mendelsohn, Joel Edgerton, Luke Ford, Clayton Jacobson, Anna Lise Phillips, Kieran Darcy – Smith

Hodnocení: 3***

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Království zvěrstev. Australský thriller s donem Corleonem v sukni