Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Recenze: Král je panna aneb Co získám jako muž, hned ztratím jako žena!

Ve středověku má mladá žena těžký život, jde jen o to se dobře provdat. Ale může mít i své vlastní plány a přání? Může si od mužů zasloužit úctu i obdiv?

Král je panna Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Nová dramatická hra Král je panna od Moiry Buffini z repertoáru Klicperova divadlaHradci Králové rozehrává komplikované vztahy šesti hrdinů z počátku 11. století v Anglii, kdy zemi sužují Vikingové.

Do Anglie se na příkaz anglického krále dostává Ymma, sestra krále z Normandie, která si má vzít Silence, vůdce Vikingů. Netuší ovšem, jaké ji čeká překvapení!

Král je panna Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Hrůza o svatební noci

O svatební noci náhle vykřikne: „Král je panna!“ a neváhá pravdu svěřit anglickému králi, ale potom si všechno rozmyslí. „Agnes, manžel je ž…žíznivý, dones nám francouzské víno,“ poroučí své služce.

V té chvíli začíná pro obě přátelství na život a na smrt, ale také řada utajování a lží, protože ani jedna nechce tu druhou zradit – pro obě by to znamenalo smrt. Na obhajobu, proč se ani do svých čtrnácti let Silence nedozvěděla, že je ženou, odpovídá: „Vychovávali mě tak, abych po svém otci zdědil trůn a také výsadní postavení. Jako žena ztratím všechno, co jsem získal jako muž!

Král je panna Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Jako muž mám vše, co ztratím jako žena“

Silence těmito slovy vystihne celou středověkou dobu. Žena je pouhé nic na politickém nebi, nemá žádná práva, žádné postavení ani žádné výsady.

Ale obě ženy strasti překonají a Ymma se díky Silence stane za pár let anglickou panovnicí, která si své místo na zemi dokáže prosadit a manžel je jí přímo okouzlen!

Král je panna Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Žena opravdu není mužem!

Král je panna je hrou, která lehce připomíná chování ženy. Je koketní, svéhlavá, mrazivá, ale dokáže spoutat a nepustit! V hlavní roli zde exceluje Pavlína Štorková a její bravurně zahraný naivní čtrnáctiletý a vystrašený chlapec je ukázkou, jak si s rolí pohrála. Jen stěží jí nelze věřit, že není mužem!

Král je panna!

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Režie: Lída Engelová

Hrají: Pavlína Štorková, Kamila Sedlárová, Martina Nováková, Dušan Hřebíček, Jiří Zapletal a Jakub Tvrdík

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Král je panna aneb Co získám jako muž, hned ztratím jako žena!