Menu
TOPZINE.cz
Apetit

RECENZE: Komiks Daredevil: Rok jedna. Superhrdinský invalida se vrací

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

29. 10. 2011

Daredevil, v našich končinách nováček, se dočkal vydání svého originu. Do rukou si ho vzaly navíc opravdové komiksové legendy, Frank Miller a John Romita Jr. Na to, jak bývá tento příběh vychvalován, se o takový zázrak nejedná. Za přečtení ale stojí rozhodně.

ukázka z komiksu Daredevil: Rok jedna Autor: John Romita Jr

Nedávno u nás Daredevil nevycházel vůbec. Jedinou výjimkou byly občasné návštěvy v cizích komiksech (například v Punisherovi). Najednou se se slepým hrdinou roztrhl pytel. Zatímco BBart vydal dva omnibusy výtečné série Muž beze strachu od Bendise a Maleeva, Crew vsadila na klasičtější Rok jedna (i když v originále se též jmenuje The Man Without Fear). Že by Daredevilovi uvolnil cestu čas uběhlý od mohutně nepodařeného snímku s Benem Affleckem?

Konzervovaná masa

Frank Miller. Na co sáhne, to se stává hitem (no, možná u propagandistického Holy Terror o Al-Káidě trochu ustřelil, sháňka po něm však bude určitě). Jen si vzpomeňte, Sin City, Navrát temného rytíře, 300. A také ještě jeden Rok jedna: Batmanův. S originy postav tak zkušenosti má, s drsnými a temnými příběhy také.

Jenže právě tohle je kámen úrazu. Samozřejmě, atmosféra je vypracována skvěle, jenže podobné příběhy jsme už viděli. Nejedná se v podstatě o žádný nový příběh, jen o konzervovanou masu jiných. Navíc je příběh zasazen do Daredevilova mládí, tudíž nic extrémně poutavého. Zajímavého možná, ale bomba příběh na tom nevystavíte. Obzvláště ne, když se jedná jen o jakési shrnutí.

Jenže Miller se stále nezapře. I když se jeho scénář stal proděravělým zástupy záporů, něco se mu přeci jen musí přiznat. V momentových částech funguje děj skvěle. Pokud by byl jen útržkový, jako spousta povídek, každá by svou náladou fungovala na výbornou. Jenže není, tudíž spousta segmentů působí jen jako uměle nastrčená natahování.

Konečně superhrdina bez legín

Kresebně dílo obskakoval John Romita Jr., také takový komiksový šlágr. Ačkoli čas od času se mu něco povede nakreslit skvěle, zde zakopává. Možná je to tou lehkou stylizací do Millera, možná špatným obdobím, možná měsíčky… Kdo ví? Nicméně též se nejedná o výstižně geniální kresbu jako v Kick-Ass ani o suchopárně jednoduchou jako v sešitovém Spider-Manovi. Prostě kresba, co neurazí. Alespoň padne ke scénáři.

Přečtěte si: Když se Punisher naštve, dole je nahoře, černá je bílá

Co se musí vizuální stránce nechat, je vedle sympatické drsnosti vyobrazování i zpracování hlavní postavy. Za tím tedy stojí Miller, ale vidět je to v kresbě. Daredevil zde totiž ještě nenosí svůj kostým, ale improvizačně na sebe bere jakékoli hadry. A k tomuto se váže naprosto geniální poslední obrázek, jehož autorství už není tak jasné. Rozfázovaný skok Daredevila, přičemž každá fáze zachycuje jednu éru kostýmu.

Tenhle uzemňující obrázek, to je čistě nejlepší scéna komiksu. Ano, tato ilustrace se dostala i na obálku. A ano, obálky Romitovi jdou skvěle.

Daredevil: Rok jedna není bůhvíjak cool, nice, ani žádný z ostatních přívlastků, které se dnes tak používají. Nicméně pokud má člověk pár hodinek čas a nemá do čeho píchnout, nabízí se jako dokonalá možnost. A pro fanoušky Marvelu, pro ty je tenhle příběh naprostá povinnost.

Název originálu: Daredevil: The Man Without Fear
Český název: Daredevil: Rok jedna
Scénář: Frank Miller
Kresba: John Romita Jr.
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka: John Romita Jr.
Počet stran: 160
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 255 mm
Vydal: Crew, Brno 2011
Doporučená cena: 369 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Daredevil: Rok jedna. Superhrdinský invalida se vrací