Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Kniha Šmoulí polévka dokáže zabavit i ty nejmenší

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

21. 9. 2011

Snad všichni znají modré postavičky s bílými čepičkami pocházející od  belgického kreslíře Pierra Culliforda. Ve Šmoulí polévce čeká malé hrdiny boj o vlastní život, dokážou se zachránit před odvěkým nepřítelem Gargamelem?

Nejznámější šmoulí hrdinové Zdroj: youtube

Na tajném místě v lese byla už od pradávna umístěna houbová vesnička, ve které žijí šmoulové. Tyto malé modrobílé postavičky mají vlastnosti jako normální lidé, dokážou být nápomocní, marniví nebo hašteřiví. Jejich největším nepřítelem je Gargamel, zlý čaroděj, který má vždy po ruce svého věrného kocoura Azraela.

Jednoho dne jej navštíví velký obr, který se neustále shání po něčem k jídlu. Gargamelovi se v hlavě zrodí zlomyslný plán a řekne mu, že nejlepší polévka je ze šmoulů. Když obr náhodně trefí do houbové vesničky, zdá se být všechno ztraceno.

Kde leží vesnička modrých trpaslíků?

Šmoulové vznikli před více než padesáti lety, když je umělec Pierre Culliford nakreslil pro belgický komiks Johan & Pirlouit. Od té doby získali svůj vlastní prostor v časopise Le Journal de Spirou a začaly se masově vyrábět hračky a různé reklamní materiály pro děti.

Malé postavičky přesto stále baví dětské čtenáře po celém světě. Možná i proto jsou stále věrným tématem pro mnoho vydavatelů a filmařů. V kinech se nedávno začal promítat napolo animovaný a hraný film Šmoulové.

Příběh Šmoulí polévky se odehrává tradičně v houbové vesničce a taky u zlého čaroděje Gargamela. Na začátku knihy jsou nastíněny charaktery jednotlivých postav, od Koumáka až po Šmoulinku. Zlé postavy jsou jasně určeny a Gargamel znovu nezklame a pokusí se mírumilovné obyvatele pochytat. Naštěstí šmoulům nechybí vynalézavost a bez boje se jen tak nevzdají.

Čtěte: Chcete se cítit jako Šmoulové? Navštivte Juzcar ve Španělsku

O napětí nebude nouze, protože obr najde cestu i do jejich vesničky. Ponaučení a zasloužené potrestání zla na sebe nenechá dlouho čekat.

Kniha je určena pro děti od čtyř let, je v ní hodně obrázků a také velikost a jednoduchost textu odpovídá této cílové skupině. Celý příběh o nenasytném obrovi je doplněn obrázky od Pierra Culliforda, takže si na své přijdou i ti nejmenší, kterým mohou knihu přečíst rodiče.

Název originálu: Soupe aux schtroumpfs
Český název: Šmoulové – Šmoulí polévka
Autor: Peyo
Překlad: Tomáš Vondrovic, Michal Lazňovský
Obálka: Pierre Culliford
Počet stran: 64
Vazba: vázaná
Rozměry: 125 x 190 mm
Vydal: Albatros, Praha 2011
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Šmoulí polévka dokáže zabavit i ty nejmenší