Menu
TOPZINE.cz
Apetit

RECENZE: Kniha Černá krabice je ideální duchařský horor pro Halloween

Jan Nohovec

Jan Nohovec

31. 10. 2011

Nebyl by to Svátek všech svatých s pravým dušičkovým počasím za oknem, bez kapky pořádné hrůzy. A Černá krabice je pro to ideální – skvěle napsaný duchařský horor, dobrý zážitek, málo stran a jen za pár korun.

Judas Coyne je death-metalový zpěvák, rád si dá říct s gotičkou, jako správný miliardář žije na poklidné farmě a v neposlední řadě vlastní sbírku pochybných předmětů. Kuchařku pro kanibaly, oprátku oběšence, sadistické video, které mu rozvrátilo manželství…

Není divu, že když se naskytne možnost koupit si ducha, ještě k tomu s oblekem, v němž nebožtík chodil, nezaváhá ani na chvíli. Jenže světe div se, duch je skutečný, objevuje se hned, jak zajde slunce, a jeho oční důlky jako by byly začmárané tužkou. Judas ani jeho současná gotička už se moc nevyspí.

Děsivá černá krabice ve tvaru srdce

Do Česka se přes nakladatelské síto dostane jen málo překladových hororů a s domácími autory je to snad ještě horší. O to větší je to sláva, když se na trhu objeví nový a slibný spisovatel, kterému děsivé knihy nedělají problém. Joe Hill k nám se svou debutovou knihou Černá krabice vtrhnul před pár lety a vyvolal vlnu zaslouženého uznání. Ačkoli svůj příběh vystavěl na otřepaném námětu ducha, který nedojde odpočinku, dokud nezahubí posedlé osoby, které posedl, autor dokázal klasické schéma prolomit a jít svou vlastní cestou.

Čtěte také: V komiksu Zámek a klíč Joe Hill dokazuje, že není pouze synem Stephena Kinga

Joe Hill se nezahazuje s detailním popisem scény a pečlivým tvořením atmosféry a místo toho nechává mluvit činy hrdinů. Čtenář je nemilosrdně vhozen do děje, který už na prvních stránkách svižně pádí kupředu, ovšem zase ne natolik, že by se člověk v těch několika málo postavách ztratil. Na minimálním prostoru má každá přesně správný dostatek místa, aby si jeden udělal obrázek o jejím charakteru, ale aby neznudila.

Přestože autor nezapomíná ani na krátké flashbacky do minulosti aktérů, děj stále plyne dál a na celkových dvě stě padesáti stránkách projde několika zásadními zvraty, které krystalickou a přímočarou zápletku povyšují na něco lepšího.

Joe Hill: Černá krabice

Samozřejmě, Černá krabice je stále autorovou prvotinou, takže se v ní najdou i drobné chyby. Některé scény jsou až příliš neuvěřitelné, postavy občas vypadnou z charakteru, jako kdyby je vedla spíš ruka autora, než jejich vlastní vůle, a vlastně i samotná výchozí situace tak trochu nedává smysl. Na druhou stranu, svižný spád děje autorova zaškobrtnutí rychle semele a čtenář nemá čas příliš se nad nimi zamýšlet.

Jen do toho

Navzdory tuctovému názvu, takřka neznámému jménu autora a nevzhledné obálce, je Černá krabice výbornou jednohubkou pro někoho, který hledá nepříliš krvavý horor, jež nezapře osobnost svého autora. Atmosféra je silná, prvky fantastiky nevtíravé a chytře skombinované s událostmi, které by se s dávkou smůly mohly stát každému z nás. I ta zmiňovaná nelogičnost nakonec slouží účelu kvalitního čtenářského zážitku – atmosféra je pak ještě o něco temnější a děsivější.

Černá krabice na Halloweenský večer nezklame – už jenom kvůli tomu, že Joe Hill je vlastně synem světoznámého autora temných příběhů, Stephena Kinga.

Název originálu: Heart-Shaped Box
Český název: Černá krabice
Autor: Joe Hill
Překlad: Adéla Bartlová
Obálka: Tomáš Kropáček
Počet stran: 256
Rozměry: 150 x 210 mm
Vazba: brožovaná
Vydal: Beta, Praha 2007
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Černá krabice je ideální duchařský horor pro Halloween