Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: (K)lamač srdcí. Tenhle pan Božský ovládá hříšný tanec!

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

28. 8. 2010

Je elegantní, šarmantní, má styl. Líbá nádherně a šeptá vám do ucha zamilované básně. Dojde vám, že se současným přítelem už nemůžete dál být… Tak. A pro něj skončila další šichta.

(K)lamači srdcí - Romain Duris a Vanessa Paradis, Zdroj: distributor filmu

Alex (Romain Duris) je totiž profesionální rozbíječ vztahů. Najímají si ho rodiče, sourozenci či přátelé žen, které nejsou spokojené se svou drahou polovičkou, ale ještě o tom nevědí. Alex párkrát zamrká, chvíli blábolí něco romantického a dívkám hned dojde, že si zaslouží víc.

Má jednu velkou zásadu – nikdy neničit šťastný vztah. Kvůli penězům ji ale tentokrát poruší. Kdo nečeká, že se postupně zamiluje do té nepříjemné a drzé snobky s mezerou mezi zuby (Vanessa Paradis), nemá asi cit pro romantické komedie.

Jenniferské romantiky z Hollywoodu

Tahle škatulka dostává poslední dobou na p*del. Hollywood na diváky valí jednu romantickou komedii za druhou, i když kvalitou neoplývá žádná z nich. Po všech těch Jennifer Lopez, Aniston nebo Garner (jméno Jennifer se v tomto žánru podivně zabydlelo) na vás ale čeká svěží francouzská verze, u které nebudete trpět stereotypy.

Tak a práce je hotová

Jistě, objeví se tu nějaké to klišé, bez toho romantická komedie ani nemůže existovat. Nejprve se nesnášejí, pak se do sebe zamilují. On má tajemství, ona ho nakonec odhalí. Čeká ale na diváka happy-end?

Do konce už zbývá jen pár minut a vy znejistíte. Celou dobu se díváte na rámcovou romantiku a najednou to vypadá, že kráska nezůstane s francouzským spontánním zvířetem. Jako by pohádka mohla skončit smutně!

Klišé ve třpytivém obalu

To je jeden z prvků, kterými režisér Pascal Chaumeil bojuje proti zažitému žánru. Podobně jako například v Lásce nebeské tu máte nespočet klišé, na něž se ale nabalily roztomilé vtípky, sympatický hlavní hrdina a originální nápad s rozbíječem vztahů. Snímek si na nic nehraje. Když se krásná Juliette dozví pravdu o Alexovi, nenaštve se na něj ve stylu hollywoodských slaďáků. Jako každá normální žena je akorát smutná a uvnitř si stejně říká, že kdyby za ní teď přišel, neodmítla by ho.

Kdo by totiž odmítl charismatického Francouze, který se naučí závěrečnou choreografii z Hříšného tance jen proto, aby vás sbalil? Můžete klidně nesnášet tuhle romantiku s Patrickem Swayzem a Jennifer Grey (zase jedna Jennifer!), ale to samotné gesto na vás stejně vyloudí přiblblý úsměv a tiché povzdechnutí.

Alex je navíc přesně ten typ zlobivého kluka, který je ale v jádru dobrý, po němž touží zástupy žen. Proto Juliette učaruje, i když má už v kapse jistého noblesního Angličana. Ten není nijak nudný, nezábavný, ošklivý ani hloupý… Ale není mezi nimi ta jiskra, kvůli které se dáma s plnou peněženkou a rajcovní mezerou mezi zuby rozhodne pro větroplacha Alexe.

Ačkoli je (K)lamač srdcí sebezábavnější a není tuctovou romantickou komedií, pořád je ukotvený v neoriginálním schématu. Už od první scény tušíte, že se Alex seznámí s něčí přítelkyní, a právě ona bude ta jeho pravá. Jako tip na příjemný film na konec léta, ke kterému český distributor navíc vymyslel chytlavý překlad názvu, je ale výborný.

(K)lamač srdcí (Arnacoeur, L‘)

Komedie
Francie / Monako, 2010, 105 min

Režie: Pascal Chaumeil
Hrají: Romain Duris, Vanessa Paradis, Andrew Lincoln, François Damiens, Julie Ferrier, Héléna Noguerra

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: (K)lamač srdcí. Tenhle pan Božský ovládá hříšný tanec!