Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Kick-Ass. Film, který ostatním nakope p****

Redakce

Redakce

5. 5. 2010

Všude kolem nás je zlo. Vraždy, přepadení, znásilnění. Avšak žádný strach, přichází Kick-Ass, neohrožený ochránce slabých! Spider-man by se nestačil divit. A kdo by v možném souboji mezi těmito muži v elasťácích vyhrál? No jasně že Spider-man!

„Komiksy vyprávějí o tolika superhrdinech. Proč se je nikdo nepokusil napodobit?“ Takhle nějak se ptá ve filmu teenager Dave Lizewski (Aaron Johnson).

„Nikdo není natolik naivní a trhlý, aby se do takové šílenosti pouštěl,“ odpověděl by každý normální občan. Naštěstí je Dave snílek plný ideálů, a tak ho taková logická argumentace nenapadne. A to je jenom dobře, protože díky tomu mají diváci možnost užít si téměř dvě hodiny akcí nadupaného snímku Kick-Ass.

Komu se nelení, tomu se zelení

Dave se dlouho nerozmýšlí, navlékne zelený neopren a vyrazí do nebezpečných ulic potírat zločin. Brzy narazí na mladíky, kteří chtějí ukrást auto. Napomene je (kupodivu to nepomůže) a poté dojde k boji. Klasika? Ne tak docela. Kladní hrdinové většinou po akci neskončí pobodaní v nemocnici.

A právě tím se film odlišuje od tolika dalších jemu podobných. Diváci vědí, že obětavý hrdina vždycky nakonec zvítězí, že zachrání město i svou dívku. Avšak v Kick-Assovi tohle neplatí. Divák je udržován ve vytrvalém napětí, jak souboj dopadne, zda Dave odejde po svých, nebo jestli vůbec přežije. A o nějakém happy endu nemůže být ani řeč.

Očima Pavlíny Nouzové: Kick-Ass je Námrd. Akcí nabitý, svěží milostnou zápletkou oplývající, Nicolase Cage zesměšňující. Je to až k nevíře, ale tenhle v poslední době nepříliš úspěšný herec si ze sebe dokáže udělat srandu jako málokdo. K tomu si přidejte krev a orgány vyhřezlé z rozstřílených těl, narážky na kultovní filmy a nekorektní fóry. Kamera božská, bojové sekvence nápadité (zvlášť když si jeden chudák vystřelí sám sobě mozek). Neexistuje důvod, proč byste Námrd neměli vidět!

Hodnocení: 5*****

Snímek nabízí pestrou přehlídku bolesti, zbraní a krve, to vše zabaleno do černého humoru. Film sice nerozšíří vaši slovní zásobu (za každým druhým slovem se vyskytuje fuck), ale ukáže vám, co všechno může bolet. Jelikož Kick-Ass nemá žádné nadpřirozené schopnosti, dostává během svých hrdinských kousků pěkně přes tlamu.

Tvrdý je chléb superhrdinův

Kick-Ass je realistický v tom smyslu, že poukazuje na to, jak by superhdinův život vypadal ve skutečnosti. A představa je to dosti odpudivá. Není divu, že v ulicích velkoměst nepobíhají chlápci v trikotech. Statut hrdiny vám nepomůže ani dostat holku, jelikož pracujete v utajení. A když už ji navštívíte ve svém převleku, stejně to nedopadne úplně podle vašich představ…

Film by se dal charakterizovat jako jedna velká nepřetržitá akce. Nemyslím tím však obrovské výbuchy nebo zápolení na střechách mrakodrapů, nýbrž bitky v ulicích a domovech. Až konečný boj  se tomuto vymyká, což je na jednu stranu super, a na druhou škoda. Hodinu a půl se držíme v syrové, drsné realitě a pak skočíme do světa Jamese Bonda? Každopádně se připravte na bolest, krev, střelbu, spoustu ran, oheň i mučení. A na malou, roztomilou holčičku, vedle níž vypadá Rambo jako nešikovnější bráška. Že to zní jako typický Quentin Tarantino? Opak je pravdou!

Quentin Tarantino? Kdepak, to je Matthew Vaughn

Kdybych nečetla jméno režiséra na každém plakátu, bez většího rozmýšlení bych ho připsala božskému Tarantinovi. Ve filmu je nepřiměřeně mnoho násilí, masturbace i vulgarismů, dialogy herci odříkají jen proto, aby se divák připravil na další akci. A co teprve postava drsňačky Hit Girl (Chloe Morezt)? Jedenáctiletá děvčátka by neměla mluvit tak sprostě. A už vůbec by neměla zabíjet.

Těžko uvěřit, že film natočil Matthew Vaughn. Ano, přesně ten Matthew Vaughn, který nám dal rozkošnou pohádku Hvězdný prach.

Snímek je pastvou pro oko. Ať už se díváme skrz dalekohled s nočním viděním nebo sledujeme ostře problikávaný zpomalený záběr, vždy je z akčních scén vyždímáno maximum.

Kick-Ass na ně nemá, vypusťte Hit Girl!

Jak se děj vyvíjí, divák má tendenci přesunout pozornost od Kick-Asse k Hit Girl. Zelený Dave se stále tváří jako hlavní postava, ale Hit Girl ho strčí do kapsy. Ta holka to má prostě v sobě. Troufám si tvrdit, že s Chloe Moretz se ještě setkáme. Sympaticky působí i její, upřímně řečeno šílený, tatík Nicolas Cage. Ten sice do své dcerušky střílí, avšak na druhou stranu ji má rád.

Kick-Ass potěší každého fanouška komiksů i akčních snímků. Má perfektní režii, kameru, herecké výkony i hudbu. Škoda jen, že ke konci taky změkne. Ale ani to vám zážitek nezkazí.

Kick-Ass (Kick-Ass)

Akční / Komedie / Drama
USA / Velká Británie, 2010, 106 min

Režie: Matthew Vaughn
Hrají: Aaron Johnson, Nicolas Cage, Christopher Mintz-Plasse, Mark Strong, Lyndsy Fonseca, Chloe Moretz

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Kick-Ass. Film, který ostatním nakope p****