Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Kdopak by se Kafky bál? Vinohradské divadlo rozhodně ne

Barbora Šimečková

Barbora Šimečková

25. 10. 2010

Jiří Dvořák v inscenaci ZámekOblíbené pražské Divadlo na Vinohradech uvedlo již druhou premiéru této sezóny. Po moderní adaptaci Fidlovačky J. K. Tyla se vyzyvatelem souboru stal sám Franz Kafka. Jeho nadčasovost se ukázala být výjimečná.

FOTO:Jiří Dvořák a Eva Juřičková v Zámku

Zeměměřič K. jako jedna z Kafkových postav, Zdroj: Divadlo na Vinohradech

Román Zámek patří spolu s Procesem a povídkou Proměna ke Kafkovým nejvýznamnějším dílům. Hermann Hesse, laureát Nobelovy ceny za literaturu, hodnotil Zámek dokonce jako nejkrásnější a nejtajemnější ze všech Kafkových větších děl.

Vinohradské divadlo pod vedením hostující režisérky Natálie Deákové nastudovalo tento nedokončený román podle dramatizace Jana Vedrala.

Něžná ruka režiséra Kafkovi sluší

Čtení Kafkových knih je svým způsobem detektivní disciplína vyžadující jistou dávku odvahy. Pátrání po odkazu co tím chtěl autor říct totiž nepřináší pouze jedinou správnou odpověď. Kolik čtenářů a osobností, tolik řešení.

Při dramatizaci díla tato sherlockovská práce přechází ze stěžejní části na režiséra inscenace. Natália Deáková tento úkol splnila na výbornou. Její vedoucí ženská ruka sedí inscenaci jako ulitá.

Jásal by nepochybně i sám autor. Vždyť jeho citlivá a komplikovaná osobnost nacházela  porozumění spíše u zástupkyň něžného pohlaví.  Kafka vyrůstal mezi třemi sestrami, známý je i jeho vřelý korespondenční vztah s novinářkou Milenou Jesenskou.

FOTO:Daniela Kolářová v roli hostinské

Daniela Kolářová v roli hostinské

Hlavní roli zeměměřiče K. nelze svěřit jen tak někomu. Vinohradské divadlo tuto úlohu zadalo Jiřímu Dvořákovi, který patří v současné době mezi neobsazovanější české herce v televizi.

Ranní hygiena na jevišti

K. v jeho podání během dvou hodin trvajícího představení neodchází ze scény. Na jevišti žije, obléká se i svléká, jí i pije, vynechaná není dokonce ani ranní hygiena. Postupně se mění, nebo spíše je měněn společností, ze sebevědomého a charismatického člověka na ztrýzněnou osobnost ztrácející poslední zbytky všech sil, psychických i fyzických.

Ve finále už mu nelze přát nic jiného než smrt. To, jak skončí, je ale vzhledem k tomu, že Kafka román Zámek nikdy nedokončil, otázkou otevřenou. A tou zůstane i po zhlédnutí představení vinohradského divadla. Jiří Dvořák si za svůj výkon nakonec u publika právem zasloužil neutichající aplaus.

foto z inscenace Zámek

K. a jeho femme fatale Frída

Zámek ale nabízí i další skvělé herecké výkony. Výrazné jsou všechny ženské představitelky. Nelze však nevyzdvihnout Frídu, K.-ovu femme fatale, která díky výrazné Janě Strykové nemůže nechat nikoho bez povšimnutí.

Nevelká, přesto neopomenutelná je pak role starosty v podání Jiřího Plachého. Jeho proslov o fungování společnosti, byrokracii, absurditě světa a marné snaze je vlastně výtah celého obsahu Zámku a Kafky celkově.

Hledání nových rozměrů

Výraznou součástí představení je pak také originálně řešená scéna. Díky několika průsvitným plátnům, která umožňují hru se stíny, tak můžeme sledovat doslova příběh na pozadí příběhu. Hledání nových rozměrů, to diváka baví. Minimalistické kulisy maximálních rozměrů pak jen dokonale umocňují všudypřítomnou absurditu, jeden z hlavních rysů Kafkova příběhu.

FOTO:Jak vypadají kulisy v zámku

Netradiční kulisy v netradičním Zámku

Kafkova tvorba není z těch, kdy je nutné vytahovat kapesníček na slzy smíchu či dojetí. Najít tu správnou emoci je složité, ne-li nemožné. Ano, při některých replikách je slyšet z hlediště tlumený smích, ale je jasné, že i sami diváci přemýšlejí, zda je na místě. Možná, možná ne. Navštivte představení a posuďte sami.

ZÁMEK

Divadlo na Vinohradech

Premiéra: 8. 10. 2010

Režie: Natália Deáková

Hrají: Jiří Dvořák, Ladislav Frej, Pavel Batěk, Daniel Bambas, Daniela Kolářová, Jana Stryková, Jaroslav Satoranský, Jiří Plachý, Lucie Štěpánková a další

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdopak by se Kafky bál? Vinohradské divadlo rozhodně ne