Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Každý zaplatí, každý přiloží. Kam se ztratil Pan Hus?

Redakce

Redakce

17. 12. 2013

Divadelní spolek Agualung představuje v ŽDJC komický polopravdivý příběh o Mistru Janu Husovi. Chvíli se budete divit, na co jste se vlastně přišli podívat, okamžik se budete smát a chvíli jen kroutit hlavou. I takové je představení Pan Hus.

FOTO: Pan Hus

Kázání Jana Husa. Zdroj: ŽDJC

Pan Hus je novátorská hra spolku, která na jevišti mění mnohé historické události. Vypráví o příchodu Jana Husa do Prahy, o jeho návštěvě na dvoře a samozřejmě o koncilu.

Děj by se tedy mohl zdát jasným. Ve skutečnosti se ale osoba Jana Husa nestaví nikterak dopopředí, pouze spojuje jednotlivé obrazy divoké mozaiky.

Autorům se přesto podařilo vybrat ze zmiňovaného historického údobí zajímavé momenty. Lze mezi ně jmenovat problémy způsobené existencí tří papežů, Zikmundův, Václavův a Husův vztah nebo barvité využití lišky ryšavé. Během sledování představení nejspíš zapomenete, že jste se přišli podívat na Mistra, neboť se před vámi budou nepřátelé bít kříži po hlavách.

FOTO: Pan Hus

Bude boj…

Inscenaci zachraňuje nadšení všech herců. Opět exceloval Lubor Šplíchal coby sympatický Jan Hus, který ale svou čistou upřímnou prostotou připomínal snad spíše Švejka. Zaujala mne myšlenka, že si bere kládu – leč víc prozrazovat nebudu.

Zbytečně na mne působily i pěvecké výstupy. Pro mne nepochopitelná zůstala také například role ubohého neviditelného muže, s nímž si leckdo povídá, ač jindy si ho nikdo nevšímá.

Velmi se mi líbily některé nápady – spíše kulis a doplňků. Pár vtipných replik a scén. Hra by ale potřebovala učesat, pospojovat nesourodé obrazy a postarat se o linii příběhu, který v průběhu často zaniká.

Toto dílo vás nenadchne, ale ani úplně nezklame. Pokud se chcete jen trochu pobavit a nehledáte v představení hlubokomyslné vzkazy nebo odraz dějepisné učebnice, jistě stoji za zhlédnutí. 

Pan Hus, soubor Aqualung v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, režie: Ondřej Lážnovský, hrají: Lubor Šplíchal, Zita Morávková, Zbigniew Kalina, Václav Krátký, Petr Gelnar, Ondřej Lážnovský a další

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Každý zaplatí, každý přiloží. Kam se ztratil Pan Hus?