Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Kazatel Kalašnikov útočí na city s tlupou černoušků

Nela Christovová

Nela Christovová

10. 1. 2012

Béčkový název slibuje krvavou řežbu s namakaným superhrdinou v hlavní roli. Jenže ouha! Kromě popcornu a coly si nezapomeňte přibalit pořádnou krabici kapesníčků. Budete totiž brečet. Smíchy.

Udílení Oscarů se blíží, a tak nastává poslední příležitost, aby režiséři vytáhli do boje s tím nejlepším, co za předchozí rok vytvořili. Nejvyšší čas na další várku pohnutých osudů plných dramatických a slzopudných scén. Ale příběh o napraveném drogovém dealerovi si o Oscara bohužel neříká, ale přímo škemrá. Marná to snaha, Kazatel Kalašnikov neuvidí zlatého plešouna ani z rychlíku.

Gerarda Butlera znáte jako polonahého spartského vůdce z akčního filmu 300: Bitva u Thermopyl. Nehraje však jenom tvrďáky – poté, co statečně vybil všechny Peršany, se objevil v dramatu P.S. Miluji tě nebo romantické komedii Chceš mě, chci tě.

Vstupné za od pohledu klišovitou slátaninu si v kině dobrovolně zaplatí asi jenom masochista nebo milovník romantických filmů. Ale pokud zafunguje kouzelná formulka podle skutečného příběhu, ze slátaniny se jako mávnutím kouzelného proutku stane neuvěřitelný příběh. O něco takového proběhl pokus i v případě Kazatele Kalašnikova.

FOTO: Kazatel Kalašnikov

Rodinka jak ze žurnálu v kostele, tak vypadá idyla po americku, Zdroj: distributor filmu

Sam Childers (Gerard Butler), násilník a dealer, jednoho krásného dne vyjde z vězení a uzří Boha. A ten mu řekne, že musí zachránit africké sirotky ve válkou zmítaném Súdánu. A jak už to bývá, z největšího kriminálníka se stane nejfanatičtější bojovník proti režimní armádě, která zabíjí vše živé v okolí. Přijde vám už sám námět dostatečně patetický? Pak vězte, že bude hůř.

Úporný doják, který vás rozesměje

Uznávám, že není úplně košer smát se, když na plátně umírají desítky dětí, jenže tohle bude zřejmě jediná emoce, kterou film v divácích vyvolá. Nic nezmění ani rádoby drastické záběry, které mají teroru neznalého diváka šokovat. Tohle že se děje v Africe? A v podobném duchu se nesou veškeré dialogy, ačkoli by takhle za normálních okolností nereagoval nikdo, kdo aspoň občas kouká na zprávy a ne jen Borhyové do výstřihu.

Žádný další Hotel Rwanda se zkrátka nekoná, tenhle příběh je mnohem černobílejší, i když se nám režisér Mark Forster snaží dokázat opak. Superhrdina Sam má své stinné stránky, jenže úporná snaha Gerarda Butlera tvářit se smrtelně vážně okořeněná patetickými hláškami je spíš k popukání. Ať už je Butler v reálu sebelepší herec, tentokrát se jeví jako buran z jihu, který má místo mozku akorát svaly. Se samopalem v ruce mu to jde jedna báseň, ale co se týče emocí, i brečící Terminátor by vedle něj vypadal přirozeněji.

[youtube_660]LlJX7-a-ssY[/youtube_660]

Aby toho nebylo málo, plasticitu postavy pak tvůrci nahradili tím, že Gerard aka Sam čas od času někoho prostě seřeže. Od první minuty působí nesympaticky a za svoje cholerické záchvaty by si spíš než soucit zasloužil ledovou sprchu.

Očima Pavlíny Nouzové: I když se film snaží být jako jeden z těch, co pomůžou dětem v Africe tím, že v kinech Američanům vysvětlí, aby jim poslali peníze, je neskutečně (nejen) rasově stereotypní. Malí, ubohoučtí černoušci trpí a velký, silný běloch jim pomůže. Zlí muslimové ze severu ohrožují hodné křesťany na jihu. Nikoho nezajímá, že obě strany do sebe pálí zbraněmi a vůbec netuší, jaký k tomu mají důvod. Věřím ale, že některým americkým vidlákům tohle přijde jako vrchol dojemné filmařiny.

Hodnocení: 1*

Ani Michelle Monaghan coby Childersova manželka Lynn nepředvádí žádný převratný výkon, spíš se zdá, že se její role omezila na to, dobře vypadat. Naopak nad poměry přesvědčivě zapůsobil Michael Shannon coby Samův dlouholetý kamarád, který se během dvouhodinové stopáže dokázal dostat několikrát na dno.

FOTO: Kazatel Kalašnikov

Chris Butler se dal na kněžskou dráhu… Chvalme Pána!

A tak film místo toho, aby hrál na city (což byl dozajista záměr), spíš brnká na nervy. Dvě hvězdičky si zaslouží jen proto, že někde venku je opravdový cvok, který se samopalem v ruce zachraňuje podvyživené černoušky. A možná je ještě tupější než jeho filmový kolega, takže to vlastně mohlo dopadnout i hůř.

Kazatel Kalašnikov (Machine Gun Preacher)

Akční / Krimi / Životopisný
USA, 2011, 129 min

Režie: Marc Forster
Hrají: Gerard Butler, Michelle Monaghan, Michael Shannon, Madeline Carroll, Kathy Baker, Souleymane Sy Savane

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kazatel Kalašnikov útočí na city s tlupou černoušků