Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Karate Kid. Kterak Jackie Chan zmlátil malé děti

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

16. 9. 2010

Byl to pouze průměrný chlapec, kterému ale kung fu pomohlo dospět. Už se nikdy nemusí bát. Postavil se mu totiž za záda Jackie Chan a rozhodl se nakopat zadek každému, kdo by se jen zle podíval na malé Smithátko…

Takhle pokrčíš kolena, natáhneš ruku...no, a vypadáš cool, Zdroj: distributor filmu

Ne, není to nový druh hlodavců ani erotická pomůcka. Smithátko jest dvanáctiletý Jaden, syn slavného muže v černém Willa Smithe. Už dříve si s taťkou sem tam zahrál v nějakém filmu (ve Štěstí na dosah ztvárnil právě jeho syna), tentokrát je na to sám a k tomu musí zvládnout hlavní roli.

Rocky pro děti

Předpoklady pro oslavné kritiky tento film moc nemá. Především proto, že je kopií více než 25 let starého Karate Kida, kterého si zamiloval nejeden malý kluk. Je to jakýsi dětský Rocky: hlavní postava je na začátku nikdo, ale chce si získat uznání a respekt. A tak dře a dře, až (logicky) vyhraje úplně všechno – zápas, holku a klid v duši.

Očima Radka Langa: Karate Kid funguje. Jsou tu jasně daní dobří a zlí, a když proti sobě jdou, skřípají divákovi zuby a vzbuzuje to emoce. Pro cílovou skupinu je film jako dělaný, a mluvit proto o naivitě, přímočarosti nebo kýčovitosti není třeba. Proč? Film baví a předkládá kritické modelové sociální situace a jejich řešení jako pedagogický vzor, jak se s nimi poprat, a přitom je natočen tak, že se všechny tyto aspekty nevtírají, ale přirozeně jsou.

Hodnocení: 3***

Tohle je stručný obsah jak Karate Kida z roku 1984, tak toho nového se Smithátkem. Rozdílů je opravdu minimum, a tak se aspoň nemůže divák rozhořčovat, že snímek nemá právo nosit tento název (takový Souboj titánů s černým Pegasem se nemohl se svojí starší verzí absolutně srovnávat).

A ráz dva tři...

Dobře, příběh není úplně originální. Pokud ovšem film nabídne něco navíc, tenhle fakt můžeme klidně pominout. Jenže on toho nemá zrovna moc.

Absurdní milostná linka

Řečené Smithátko získalo hlavní roli (že by díky papínkovi?) a snaží se ostošest dokázat, že si zalouží být obsazeno i do dalších filmů. Fakt, že už teď se plánuje Karate Kid 2 se stejným obsazením, raději pomineme. Každopádně kromě jeho fyzické zdatnosti a několika grimasám není Jaden Smith žádný veleobjev. Umí být zábavný (ne moc), umí být dojemný (ne moc), umí používat mimiku obličeje (to už trochu víc). Když ale poprvé políbí svou čínskou lásku, dojde vám, jak je ve své roli absurdní. Tvůrci měli obsadit buď někoho staršího, kdo by nevypadal v milostných scénách směšně, anebo mladší děcko, které by se ale o holky nestaralo. Takhle se nacházíme někde mezi a je to sakra nevěrohodné.


Ach, ta láska nebeská!

On celý příběh je nevěrohodný, o nějakou realističnost ale filmu vůbec nejde. Patetické momenty jsou také efektní, a i když se těžkým intelektuálům nemusí zamlouvat, na děti působí. A pro ně právě tenhle rodinný film je (zdůrazňuji rodinný).

Když nevíte co by, dejte tam 360 stupňů

Režisér ovšem mohl spoustu scén natočit jinak, aniž by ubral na popcornovosti Karate Kida. Bojové scény mohly být zajímavější – originálně sestříhané, se zatím neviděnými záběry. Jenže v tomhle jsou i často tupé komedie s Jackiem Chanem lepší než propracovaný Karate Kid. Kameraman by si měl uvědomit, že záběr objíždějící bojující dvojici o 360 stupňů vážně není originální. A když se dva kung fu studenti perou, chtělo by to zklidnit střih, aby byl souboj aspoň trochu přehledný.

Jediná rvačka, která nakonec vypadá dobře (a to se film jmenuje podle bojového umění, ach jo), je počáteční souboj Jackieho Chana s malými výtržníky. Navíc tento herec, se kterým se kritici v poslední době moc nemazlí, diváka baví a snaží se ho sem tam obměkčit svěžím fórkem nebo nechápavými, ale roztomilými pohledy.

Ani hudba není k zahození. Když si zacpete uši ve chvílích, kdy hraje Poker Face nebo nějaký odporný gangsta hip hop, uslyšíte jenom melodie Jamese Hornera. Tenhle frajer má na triku třeba nejprodávanější soundtrack všech dob – Titanic. V Karate Kidovi využil východoasijských motivů, jež šikovně zakomponoval do klasické filmové hudby. Není to sice nic dechberoucího, ale dokážu si představit, že bych si tenhle soundtrack občas pustila jako nerušivou kulisu.

Jenže příjemný soundtrack a sympatický herec ve vedlejší roli ještě nedělají film. Proto je Karate Kid spíš snímek, který sice trvá dvě a půl hodiny, ale nenudí, dospěláky nebude dvakrát bavit, ale děti nadchne. Svým způsobem to je pohádka. O Smithátku, které díky kung fu vyhrálo. A to úplně všechno.

Karate Kid (Karate Kid, The)

Akční / Drama / Rodinný / Sportovní
USA / Čína, 2010, 140 min

Režie: Harald Zwart
Hrají: Jackie Chan, Jaden Smith, Taraji P. Henson, Rongguang Yu, Wenwen Han, Zhensu Wu, Zhenwei Wang

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Karate Kid. Kterak Jackie Chan zmlátil malé děti