×
TOPZINE.cz

RECENZE: Jihlavský Hamlet dává prostor autorovu géniu. Herci nepotěší

FOTO: Hamlet s falešnými přáteli
Hamlet František Mitáš poznává faleš svých starých přátel. Zdroj: Horácké divadlo, Leoš Skokan

;Na scénu jihlavského Horáckého divadla se po mnoha letech vrátil Hamlet. Dramaturg učinil skvělou volbu. Tato Shakespearova tragédie v dnešní době rozhodně má čím oslovit. Herci se ovšem mnohdy místo o výpověď opírají o křik.

FOTO: Hamlet s falešnými přáteli
Hamlet František Mitáš poznává faleš svých starých přátel. Zdroj: Leoš Skokan, Horácké divadlo

„Uráží mě vždycky až do morku kostí, když vidím nějakého uřvaného hejhulu v paruce, jak soptí a běsní, až cucky létají, a divákům v prvních řadách praskají uši. Prosím vás, nedělejte to!“ říká Hamlet hercům, kteří dorazili na hrad Elsinor. Jeho představitel František Mitáš však této rady nedbá a Lucie Sobotková – Štorková, hrající jeho matku Gertrudu, jakbysmet. Jejich společné scény jsou jedna velká přehnaná emoce, za kterou ovšem chybí motivace.

S podobným problémem se potýká Tereza Otavová. Poetika její postavy Ofelie přišla vniveč. Otavové v poslední Ofeliině scéně stačí ke ztvárnění šílenství pouhé epileptické škubání se, které prokládá rádoby dívčím rozdáváním květin. Není vůbec poznat, jestli se jedná o střihy z bláznovství do vědomí, nebo jestli jde o různé projevy bláznovství. Otázka střihů je však celkem zbytečná, protože celý herecký projev Otavové působí dost lživě, ať už je to myšleno tak, či onak.

FOTO: Ofelie a Laertes
Laertes Josef Stara uklidňuje škubající se Ofelii Terezu Otavovou.

Soubor Horáckého divadla trpí jedním nešvarem. Libuje si v patetickém padání na kolena. V inscenaci Hamleta se tedy herci přímo vyřádili! Náraz kolenou o jevištní prkna se během večera ozval minimálně sedmkrát.

Scéna je pojata minimalisticky. Po celou dobu představení vidíme jen tři vínovo-černé desky.

Jednoduché jsou i moderní kostýmy. Například Hamlet je oblečen v černých riflích a v černé mikině s kapucí. K dokonalému připodobnění s dnešním hledajícím teenagerem mu chybí už jen sluchátka v uších.

Strohá scéna a kostýmy však jihlavskou inscenaci podporují. Dávají více vyniknout Shakespearovým nesmrtelným pravdivým slovům.
Dokonce ani nepříliš povedeným hereckým výkonům se nepodařilo tato slova zadupat. Divák tedy nemusí litovat, že inscenaci navštívil. Dotek s géniem totiž Horácké divadlo umožňuje.

Hamlet; Horácké divadlo Jihlava; režie: Pavel Palouš, hrají: František Mitáš, Petr Soumar, Lucie Sobotková – Štorková, Josef Kundera, Josef Stara, Tereza Otavová, Jakub Škrdla a další 

Hodnocení: 40 % 

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..