×
TOPZINE.cz

Recenze: Jarmareční bouda. Undergroundový diletantismus

dusekMnohem větším průšvihem, než stvořit prvoplánový plochý nesmysl, který nemá vyšší ambice než pobavit, v horším případě vydělat, je vytvořit snímek, který se nabubřele tváří jako nepochopený umělecký skvost. Jarmareční bouda Pavla Dražana je jedním z nich. A je to průšvih pořádný…

Jaroslav Dušek, Zdroj: distributor filmu
Jaroslav Dušek Zdroj: distributor filmu

Ovšem opovažte se nesouhlasit! Budete označeni za barbara, za masového popcornového diváka, který nerozumí pravému umění a, upřímně, ani mu se svým omezeným mozečkem rozumět nemůže. Tvůrce se totiž neustále vymlouvá nebo útočí. Nesmíte se ptát, co který nesmyslný obraz znamená (tehdy ukážete svou tupost) ani na jiné významy –  používá se totiž obligátní odpověď, která ve většině případů (výjimkou je snad jen Kubrick a Lynch) znamená nedostatek invence a neschopnost si uvědomit, co vlastně chtěl autor tím vším říct – každý to totiž může pochopit po svém.

Oficiální zdroje se však shodnou na tom, že jde o alegorii, o drsné podobenství  o světě kolem nás, o lidské pýše, krutosti a nesnášenlivosti.  Zjednodušeně prostě jen sleduje několik skutečně dobrých herců (Jaroslav Dušek, Dan Bárta, Pavel Liška), kteří se doslova potácí pod neschopnou režisérskou taktovkou a do ticha vykřikují své prázdné repliky. Jedná se sice o remake původní, prý kultovní verze z roku 1982, která získala ocenění na několika festivalech. Otázkou zůstává, nakolik přenosné je dvacet let staré téma a zda kvalitu snímku starého předčí ten nový.

Dan Bárta, Zdroj: distributor filmu
Dan Bárta Zdroj: distributor filmu

Jarmareční bouda nabízí snad jedinou pozitivní devizu. Pavel Dražan nezapře své umělecké schopnosti. Výraznou výtvarnou stránku na jedné straně však doplňuje nedostatek invence (a soudnosti) na straně druhé. Kvalitní herecké výkony se prolínají s hereckou parodií na straně druhé (milenecká dvojice je fakt k pláči!!!!), alegorie na straně jedné, na druhé wtf scény nedávající žádný smysl (potácející se rytíři, emo čarodějka i holčička z Kruhu na houpačce). Zarazí vás ty naprosto prvoplánové symboly a metafory a stupidní pseudointelektuální hlášky typu Načpak Bůh, já jsem víc, jsem vzdělaný! a  ta podivně mrazivá atmosféra z podzimního prostředí.

Jarmareční bouda je prostě naprosto prázdné a hloupé dílo, které se snaží být tím nejvyšším uměním a zároveň dost agresivním způsobem navozuje pocit, že pokud se vám bude zdát něco špatně, jste naprostým kulturním barbarem.

Jarmareční bouda

Drama

Česko, 2009, 84 min

Režie: Pavel Dražan

Hrají: Jaroslav Dušek, Pavel Liška, Dan Bárta, Hana Baroňová, Karel Zima, Matěj Porteš, Martin Dušek, Vladimír Škultéty, Štefan Titka, Pavel Bureš, Vít Drozda

Hodnocení: 1* (a to jen proto, že ODPAD má v českých filmech do smrti rezervovaný Zdeněk Troška)6 Komentáře Recenze: Jarmareční bouda. Undergroundový diletantismus

  1. Vážená slečno, nebo paní Krobová, já vůbec rozhořčenaa agresivní nejsem :-), já se jen pousmívám :-) the end….

  2. Vážená Vinesko a další agresivně diskutující (zejména Viki shock, který se cítil natolik rozhořčen, že mi dokonce naspal na mail, Vážený VIki, Avatar se mi skutečně nelíbil, ale i kdyby, nic to o mém vzdělání nevypovídá-.: považuje se za vzdělaného, intelignetního a sečntělého člověka, miluju undergroundové filmy a všechno, co se vymyká normálu a nějak reflektuje konzumní svět. To, že se o to někdo pokouší a dá na to samolepku “Avantgarda” nebo něco podobného z toho ještě apriori umění nedělá. V tomhle případě spíš naopak: když si někdo hraje na umělce, měl by používat umělecké postupy a takov symboly, u kterých se musí přemýšlet a nejsou tak zoufale prvoplánové, jako to bylo v případě Boudy. Je to prostě diletantismus a nabubřelý pocit povýšenosti, z filmového hlediska prostě sračka. Vážená Vikeško, přesně tohle v recenzi kritizuju: snad každý má právo na svůj názor a tohle škatulkování nelíbilo se – jsi omezenec – skutečně říká o Boudě vše. Až se vy, rádoby inteletuálové, skutečně kouknete na nějakou avantgardu, pochopíte. Stačí jen vylézt z ulity pokryteckého “umělectví” a přiznat si, co se povedlo a co ne.

  3. No vidíš, Kačenko, stane se no, tak pro pana autora, jo :-D neboli autorku :-D

  4. hm, hlavně, že v tvých duchovních možnostech je poznat, zda je jméno “Tereza Krobová” mužský nebo ženský… :-D

  5. Pro pana autora : Jak řekl správně jeden z herců ve filmu o filmu – Jarmareční boudu každý pochopí podle svých duševních možností, Tvoje duševní možnosti takové asi nejsou :-)…

  6. Hm, fakt hustá recenze. Skoro by mě zajímalo, nakolik to předčí “Šílení”…z toho filmu jsem měla dost podobnej pocit, jako vyznívá z tohohle popisu Jarmareční boudy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..