Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Recenze: Jan Šmíd – Z Paříže…

Redakce

Redakce

15. 3. 2010

Z PARIZE_Smid_obalkaKniha Z Paříže je trochu jiná, než bychom mohli čekat. Přináší nám pohled na město nad Seinou očima zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu Jana Šmída. Jeho pobyt v pařížské metropoli se značně lišil od zastávky běžného turisty, na Eiffelovku se dostal jen jednou, a to ještě náhodou.

Kniha Z Paříže, Zdroj: jansmid.cz

Kniha Z Paříže, Zdroj: jansmid.cz

Ve své knize autor mimo jiné vypráví o setkání s Milanem Kunderou: „Když jsem ho potkal, napadlo mě, že takhle osobně se s ním během uplynulých let setkala jen opravdu hrstka Čechů. Jen samí přátelé. Vlastně ho nikdo za ta léta ani neviděl, protože když spisovatel přijíždí do Čech, tedy přesněji na Moravu, je to vždy cesta utajená.“ Jan Šmíd dokládá, že dostat informace o osobním životě pana Kundery je nemožné, stejně jako hovořit o vydaných románech.

Belmondo a Romanée Conti…

Kde potkat slavného herce Jeana Paula Belmonda? Pokud toužíte po setkání s ním, zkuste štěstí v rue des Saints-Péres, kde bydlí a každé ráno vychází ze svého domu na procházku se psem. Chodí k řece, někdy se zastaví v kavárnách Café de Flore nebo Deux Magots.

V jedné z kapitol se autor zmiňuje, že měl tu čest ochutnat nejlepší víno světa Romanée Conti, a dokonce se podíval v Burgundsku na pole, kde se víno pěstuje. Jeho výjimečnost spočívá v malé produkci, ročně se vyrobí pouhých šest tisíc lahví. Ani ty nejlepší restaurace světa nedostanou víc než jednu láhev ročně. Sběr hroznů se provádí ručně a bez těžké techniky, věhlas mu dodává jeho tajemnost a nedostupnost.

Ilustrační foto - víno Romanée Conti, Zdroj: antique-wine.com

Ilustrační foto - víno Romanée Conti, Zdroj: antique-wine.com

Pokud vás tato malá ochutnávka z nezapomenutelné knihy Z Paříže přesvědčila, pak si ji určitě přečtěte. Kniha je doplněna množstvím fotografií, které napomáhají představit si určitá místa a postavy. Nevšední pohled na Paříž a nejen ji, to se nám pokusil Jan Šmíd přiblížit. Život zahraničního zpravodaje není rozhodně žádná pohádka a každý den přináší množství nových úkolů.

Vyšlo v nakladatelství Labyrint

1. vydání 2009, 330 stran, barevné fotografie, váz., 325 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Jan Šmíd – Z Paříže…