Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

RECENZE: Jak se ti líbí? aneb Mocná Afrodité. Komedie přilákala diváky

Typický humor Woodyho Allena, antické tógy, představení pod širým nebem a soubor herců všech brněnských divadel – tak vypadala komedie Mocná Afrodité, která zahájila Divadelní svět Brno.

FOTO: Jak se ti líbí?

Michal Isteník a Viktoria Matušovová v hlavních rolích. Zdroj: Divadelní svět

Festival se nesl v duchu komedií a hlavně Woodyho Allena. Ten je autorem hry Mocná Afrodité, kterou nastudovali jedni z nejlepších brněnských herců pod režijním vedením Vlastimila Pešky.

Představení mělo pouze dvě reprízy, které se odehrály pod přímo na Nádvoří Staré radnice. Divadelní představení mimo stěny divadla přináší osvěžující zážitek a neobvyklou atmosféru, avšak bití brněnských zvonů tentokrát nešťastně rušilo jak herce, tak diváky.

Woody Allen je znám hlavně jako filmový režisér, ale ani drama mu není vzdálené. Během festivalu bylo k vidění mnoho z jeho her a právě Mocná Afrodité patří mezi ty nejúspěšnější. Dílo bylo i zfilmováno a v hlavních rolích zazářil sám režisér a Helena Bonham Carter.

Představení bylo výrazně delší a rozvláčnější než Allenova předloha. Místy působilo zbytečně zdlouhavě a obsahovala hluchá místa a scény s absencí pointy. Podařilo se však zachovat typický allenovský smysl pro humor a scénář byl dokonce obohacen o narážky a linky, které byly často zdařilým krokem.

Jednoduchá scéna se skládala převážně z víceúčelové kovové konstrukce a napomohla mnoha režijním nápadům, které usnadňovaly rychlé střídání scén. Jako přechod mezi několika scénami bylo využito tanečně-hudebních vystoupení herců v tradičním řeckém stylu. Po chvíli se však tento prvek stával únavným a zdaleka neplnil svůj účel.

FOTO: Jak se ti líbí?

V inscenaci se předvedli herci z nejrůznějších brněnských divadel.

Jakékoliv byly nedostatky v režii, vše vynahradily herecké výkony.  V hlavní roli zazářil Michal Isteník z Městského divadla a Buranteatru, jemuž komediální role sedí stejně jako role tragické.

Isteník ztvárnil postavu sportovního redaktora Lennyho, který se svou ženou Amandou adoptuje dítě. Manželství Lennyho a Amandy se ovšem hroutí a Lenny se pokouší vypátrat biologickou matku svého syna. Tato jednoduchá zápletka je doplněná prvky z antické mytologie – do děje tak například zasahuje Kassandra či Oidipus.

Důležitou součástí hry je sbor, který komentuje dění na jevišti a promlouvá k postavám i publiku. Sboru bylo v představení dobře využito, ať už k zobrazení paralel mezi příběhem hry a řeckými bájemi, nebo komediálními prvky.

Jak se ti líbí? aneb Mocná Afrodité na Divadelním světě splnila svůj účel a pobavila diváky. Tato hra patřila k nejsvětlejším bodům celého programu a zaujala mezi plejádou dalších allenovských komedií.

Jak se ti líbí? aneb Mocná Afrodité, Divadelní svět Brno 2014, režie: Vlastimil Peška, hrají: Michal Isteník, Viktórie Matušová, Miloslav Čížek, Milan Holenda, Marie Durnová

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jak se ti líbí? aneb Mocná Afrodité. Komedie přilákala diváky