Menu
TOPZINE.cz
Apetit

RECENZE: V komiksu Ibikus se objeví prostitutky i mluvící lebka

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

23. 10. 2011

Vedle záplavy amerických (a navíc převážně superhrdinských) komiksů u nás čas od času vyjde i nějaký ten evropský komiks. Nyní vyšel Ibikus Pascala Rabatého, adaptace románu Alexeje Tolstého. A korpulentní opus stojí za to.

Ukázka z komiksu Ibikus Autor: Pascal Rabaté

Nakladatelství Mot na našem komiksovém trhu zastupuje tu nezávislejší stranu mince. A do té se, vedle čistě undergroundových skvostů, mezi něž patří například Max Andersson, řadí většina evropské produkce. Tentokrát nám servíruje debutový Ibikus.

Tolstoj, bez Tolstého

Jak za kresbou, tak i za scénářem stojí Francouz Pascal Rabaté. Ano, ten Rabaté, jenž letos bude hostem KomiksFEST!u a jemuž budete moci svůj výtisk Ibikusu předložit k podpisu.

Přečtěte si: Steve Jobs’s not dead. Alespoň v novém komiksu Bluewater Productions

Jedná se o adaptaci románu od Tolstého (přičemž ve skloňování jeho jména je mimochodem na zadní straně obálky chyba). Nejedná se však o známého Lva Nikolajeviče, autora Vojny a míru, nýbrž o bezvýznamného Alexeje. Ale jako správný Rus má i on své knihy pořádně rozmáchlé. Dokonce i Rabatého komiksová adaptace je obézní kniha o téměř šesti stovkách stran.

Dějově se jedná o jakéhosi praotce road movie. Příběh se skládá ze zhruba tuctu segmentů, kde se hlavní postava dostává vždy do nějakých lapálií. Právě v tomto bodě tkví kvalita příběhu, události plynou nádherně energicky, s volností, hravostí a člověk se u nich může pobavit. Vše je totiž smícháno se správnou dávkou cynismu a černého humoru, přičemž v pozadí plyne již vážnější příběh plný zvratů (i když ty zrovna na výbornou vyvedeny nejsou).

A kvůli své délce je již slabší poslední část komiksu, ta je totiž ze všech nejdelší a působí tak nadmíru zdlouhavě.

Zlomené Rusko do pevné vazby

Volnost je očividným prvkem i co se výtvarné stránky týče. Přestože je vše vyvedeno realistickým stylem, postavy jsou zlehčovány, místy až karikaturovány. To kontrastuje s pochmurným pozadím, oproti němuž postavy působí ještě výrazněji. Skvěle pasuje k vyprávění, navíc má Rabaté úžasný talent na kresbu mlhy a skvělé (ač nijak inovátorské) fázování.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/ibicus-ukazka/]

Ibikus je kvalitní komiks, jenž by se dal doporučit každému se smyslem pro vážnější příběh. Vedle fiktivního děje se čtenář setká i s reáliemi a náladou revolučního Ruska. Co by se však knize dalo vytknout, je vazba. Cpát takovouto bichli do brože, to si koleduje o rozlepenou vazbu či zlámaný hřbet.

Originální název: Ibicus
Český název: Ibikus
Scénář a kresba: Pascal Rabaté
Překlad: Hana Zahradníčková
Obálka: Pascal Rabaté
Počet stran: 536
Vazba: Paperback
Rozměry: 170 x 245 mm
Vydal: Mot, Praha 2011
Doporučená cena: 650 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V komiksu Ibikus se objeví prostitutky i mluvící lebka