Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

RECENZE: Husa uvádí Rozvzpomínání téměř tři desetiletí. Stále s grácií

Redakce

Redakce

20. 4. 2014

Rozvzpomínání, inscenaci podle novely Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále, uvádí brněnské divadlo Husa na provázku již devětadvacet let. Nejenom že poslání předlohy je nesmrtelné, ale i režie Iva Krobota je stále svěží.

FOTO: Jan Dítě

Vladimíru Hauserovi jako jedinému ze souboru zůstala stejná role jako v původním nastudování.
Zdroj: Jakub Jíra, Hnp

Jana Dítěte, maličkého pikolíka, který touží po velikosti a slávě, ztvárnili v proměnách času Jiří Hajdyla, Vladimír Hauser a Jiří Pecha.

Hajdyla je ten správný typ na postavu, která má působit jako nevinný klučík a vykuk zároveň. Hauser člověka schopného ponížit se hraje tak vynikajícím způsobem, až se divákovo nitro úzkostně svírá. Jiří Pecha, který představuje již zkušeného a vyrovnaného Jana, zase přináší do sálu všeobjímající klid a prosté štěstí.

FOTO: Jiří Pecha

Jiří Pecha jako Jan Dítě, který už o životě ví své.
Zdroj: Viktor Kronbauer, Hnp

Erotické scény jsou provedeny velmi decentně a vkusně. Příkladem je scéna, ve které bohatí staříci pentličku po pentličce svlékají slečnu na stole. Oceňuji riskantní krok, který tvůrci podstoupili – oblékli slečnu (Annu Duchaňovou) do spousty mašlí a svlékali ji velmi, velmi pomalu. Dnes, kdy jsou diváci zvyklí na rychlé střihy a nahota je pro ně v televizi na denním pořádku, to bylo riziko, které se ovšem vyplatilo.

Dokonale vystavěná je i scéna, kdy se Jan Dítě chystá se svou německou manželkou (Kateřina Jebavá) plodit potomka. Proslov posedlé fanatické nacistky je silný a výstižně patetický – a přesně v té chvíli, kdy se chce divákovi utéct ze sálu, přicházejí na jeviště tři polonazí germánští bůžkové, kteří situaci náležitě odlehčí.

Později má zajímavou funkci ve hře Dítětův syn Siegfried (Milan Holenda). Dementní chlapec zatlouká hřebíky a jeho rány kladivem umocňují dramatičnost situací.

Pro mě osobně bylo nejsilnějším momentem inscenace úmrtí vlčáka (Hajdyla) a vyjádření vztahu starého Jana Dítěte k němu i k dalším zvířatům.

Inscenace se snaží o komunikaci s diváky. Obzvlášť vtipné je tzv. předávání karafiátu – každá žena chce být najednou hajzlbábou.

Na scéně jsou zajímavá zrcadla, umístěna u vchodu do zákulisí.

Představení se hrálo v den, kdy by Bohumil Hrabal oslavil sté narozeniny. Troufám si tvrdit, že se jednalo o kvalitní dárek.

Rozvzpomínání, Husa na provázku, režie: Ivo Krobot,
hrají: Jiří Hajdyla, Vladimír Hauser, Jiří Pecha, Jan Kolařík, Petr Oslzlý, Kateřina Jebavá, Ivana Hloužková, Anna Duchaňová, Andrea Buršová, Tomáš Sýkora, Pavel Zatloukal, Robert Mikluš, Ondřej Kokolský, Milan Holenda, Michal Bumbálek/Martin Havelka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Husa uvádí Rozvzpomínání téměř tři desetiletí. Stále s grácií