Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Hrabalův Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet

Redakce

Redakce

8. 4. 2010

Bohumil HrabalInzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, to je soubor vzájemně neprovázaných (nepočítáme-li tedy Kafkovo jméno, jenž se zde objevuje) povídek Bohumila Hrabala, který letos vydalo nakladatelství Mladá fronta. Příběhy se odehrávají buď na Starém městě,  nebo u party kladenských hutníků. Kniha byla poprvé vydána v roce 1965 a je označována jako vrchol prvního publikačního období Bohumila Hrabala.

Bohumil Hrabal Zdroj: www.prague-life.com

Bohumil Hrabal Zdroj: prague-life.com

Kafkárna, Divní lidé, Anděl, Ingot a ingoti, Zrada zrcadel, Prokopnutý buben a Krásná Poldi, to jsou názvy všech sedmi povídek, které v knize Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet naleznete. Jako již tradičně u knih Bohumila Hrabala nebudete mít problém se do knihy začíst, neboť autor dokáže i zdánlivě jednoduché věci popsat dokonalým literárním jazykem.

Hutník, doktor filozofie i opilá dívka

Hlavními postavami jsou zde buď hutníci, nebo nucení brigádníci, kteří o všechno přišli. Přesto se doktor filozofie, princ, živnostník Bára nebo opilá dívka nevzdávají a vedou dialogy, které patří k nejlepším částem tohoto souboru povídek!  V knize nechybí ani vykreslení zdánlivě ubohých míst, které přes to všechno šedo a utrpení získávají jedinečné kouzlo.  V člověku probouzí touhu stát na onom místě a poslouchat zvuky padajícího šrotu; otázkou zůstává, zda by si toho člověk na místě povšiml.

Bohumil Hrabal Zdroj: vitejte.cz

Bohumil Hrabal Zdroj: vitejte.cz

Popisovat všechny povídky by bylo nevhodné. Všech sedm povídek je originálních, s vlastním Hrabalovským jazykem, který nikdo nedokáže napodobit. Autor často na dotazy novinářů odpovídal slovy:  „Obsah knihy je ten, který tam je“ dalším jeho slavným výrokem bylo: „Život je věrnost třeskutým krásám, někdy i za cenu vlastního života“ to vše dokazuje jeho  jazykové obraty a jazykovou zdobnost. Ta vás donutí zamyslet se nad tím, proč nemáte rádi opilce, zanedbané lidi a ostatní individua. Je zvláštní, že ve vás kniha spíše než lítost vyvolá sympatie i k těmto lidem na okraji společnosti.

Hrabal, Bohumil: Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Zdroj: archív nakladatelství Mladá Fronta

Hrabal, Bohumil: Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet Zdroj: archív nakladatelství Mladá Fronta

Nic není dokonalé

Jediným nedostatkem souboru Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet je, že brněnský rodák, jehož alma mater byla Karlova univerzita a který  byl nejvíce překládaným českým autorem dvacátého století, před více než 13 lety zemřel a nemůže tak vydat novou knihu. Knihu,  která by  nás opět vtáhla do prostřední nějakého, avšak pouze na první pohled obyčejného místa, které by v nás dokázalo evokovat další myšlenky.

Název: Inezrát na dům, ve kterém už nechci bydlet
Autor: Bohumil Hrabal
Počet stran: 128
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 125 x 170 mm
Vydalo: Mladá fronta, 2010
Doporučená cena: 199,- Kč

Hodnocení: ***** (95%)

Čtěte také: Pábitel Bohumil Hrabal, Hrabalova Příliš hlučná samota

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrabalův Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet