Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Hodní chlapci otevřeli Venuši ve Švehlovce. Nasadili laťku

Redakce

Redakce

14. 10. 2014

Soubor 11:55 v sobotu 4. října otevřel nové kulturní centrum Venuše ve Švehlovce. Divadelní uskupení vzniklé z loňských absolventů herectví katedry alternativního divadla přeneslo z Disku na prkna Venuše inscenaci Hodní chlapci. Sezónu tím zahájilo na vysoké úrovni.

FOTO: Hodní chlapci

Čím vším může být prostor s bílými kachličkami? Čekárnou, laboratoří i natáčecím studiem. Zdroj: Michal Hančovský

Hodní chlapci režiséra Jana Mikuláška jsou inspirováni románem Anthonyho Burgesse Mechanický pomeranč. Nejedná se ovšem o klasický jednolitý příběh. Humorné skeče (ačkoliv i při nich mrazí) jsou střídány vážnými obrazy a přinášejí pohled na násilí ze všech stran. Výstupy při sobě drží a gradují do ohromných rozměrů.

Co výstup, to originální zpracování a maximální využití kvalit souboru 11:55. Za všechny budu jmenovat například střídání různých typů lidí, kteří vypovídají o tom, jaké násilí se jim nejvíce protiví. V dalších obrazech se tito lidé postupně mění v pachatele násilných činů. Jako kdyby se jim strhla maska. Této rychlé, zvráceně působící přeměně napomáhá práce se světlem, díky níž je docíleno střihům filmového charakteru.

V další geniální scénce všichni herci na cosi čekají, jedna z hereček to už nevydrží a zdvořile se zeptá, zda by si mohla zanadávat. Ostatní ji k tomu s milým úsměvem pobídnou, načež herečka spustí jak kanál. Následují další přání: „Prosím, nemohl bych tady někomu dát facku?“ „Ale ovšem, beze všeho.“ „Nevadilo by vám, kdybych do někoho z vás bodl?“ „Jistě, samozřejmě, můžete bodnout do mě!“

Tato absurdní situace, která vrcholí tím, když jeden z čekajících zatouží po cigaretě, nejenže vyvolává záchvaty smíchu, ale zároveň zahlodá v divákově hlavičce, jestli náhodou i on není tím, který se dobrovolně nechává nabodnout na nůž.

FOTO: Scéna z konkurzu

Násilí je skryto všude. I v konkurzu pro spot upozorňující na týrané ženy.

Inscenaci obohacuje scéna Pavly Kamanové. Nejméně polovina akcí se totiž odehrává za průhledným sklem, což na diváka působí dojmem, jako kdyby se zastavil u rozsvíceného okna a pozoroval výjevy v cizí domácnosti.

Hodní chlapci jsou podívanou, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Nejde totiž o inscenaci, která by si za cíl kladla pouhé pobavení diváků. Osobní zainteresovanost celého tvůrčího týmu na tématu násilí je znatelná a divákovi je tím pádem předáváno maximum.

Hodní chlapci, Venuše ve Švehlovce, režie: Jan Mikulášek, hrají: Petra Majerčíková, Johana Matoušková, Pavlína Skružná, Daniela Šišková, Tereza Volánková, Michal Bednář, Jan Čtvrtník, Martin Dědoch, Patrik Holubář, Bořek Joura, Vladimír Polívka, David Ryska

Repríza: 17. 10. 2014, Venuše ve Švehlovce

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hodní chlapci otevřeli Venuši ve Švehlovce. Nasadili laťku