Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Hedvábník Roberta Galbraitha. Cormoran Strike zasahuje podruhé

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

6. 3. 2015

Velmi očekávaný druhý díl detektivní série z pera J. K. Rowlingové, která píše pod již odkrytým pseudonymem Roberta Galbrighta, nenechal dospat mnoha čtenářům a čtenářkám. Vyplatilo se?

OBR: Robert Galbraith: Hedvábník

Očekávanou novinkou roku 2015 je i Hedvábník Roberta Galbraitha alias J. K. Rowlingové. Zdroj: Nakladatelství Plus

Po Volání kukačky, kde jsme se mohli poprvé seznámit s postavou Cormorana Strika – životem protřelého detektiva s nelehkým osudem –, musí bývalý voják řešit druhý velký případ, zmizení nepříliš úspěšného spisovatele Owena Quina.

Zápletka příběhu se zdá jednoduchá, podceňovaný spisovatel zmizí a jeho žena přijde ohlásit jeho ztrátu. Nejprve to vypadá, že narcistický Quine odešel z domu kvůli tomu, aby udělal reklamu svému novému románu Bombyx mori. Jenže…

Osudný bizarní konec

Román, v němž autor zesměšnil většinu svých přátel, svou ženu i milenku, vzbudí obrovský rozruch. Co ho dovedlo k napsání takového pamfletu? A proč jsou všichni zobrazeni s pomocí odpudivých obrazů vytékajících tekutin a sadistických obrazů? Co teprve bizarní konec, který se stane osudným i samotnému autorovi?

FOTO: J. K. Rowling

Po Harrym Potterovi autorka přišla i podruhé s podařenou detektivkou. Zdroj: Nakladatelství Albatros

Quinova vražda roztáčí kolotoč složitého vyšetřování. Motivů k vraždě by se našlo bezpočet: neshody s agentkou, nakladatelem, bývalým přítelem a dnes úspěšným spisovatelem, milenkou čekající na veškerou pozornost.

Zatímco policie si vybírá to nejjednodušší možné řešení – totiž že vrahem je opomíjená manželka Leonora, která se stará o postiženou dceru Orlando, Strike jde jako v předchozím díle cestou odporu podle vlastní teorie.

Lovestory mezi kyselinou

Opozice Strika a policie jsme si všimli už v prvním díle stejně jako jeho handicapu ztěžující mu především vyšetřování v terénu – chybějícího kotníku, o nějž přišel během mise v Afghánistánu. Také jeho milostný život mu komplikuje, co se dá. Zkrachovalý předchozí vztah a okouzlení nezlomnou asistentkou Robin. Jejich náklonnost pokračuje od prvního dílu a tady se dál rozvíjí. Tradiční „lovestory“ dokreslují drsné okolnosti spáchané vraždy. Na pozadí celého příběhu působí možná až moc prvoplánově.

„Kdyby aspoň do prdele umřel někdo slavnej, Cormorane, ozval se v telefonu ochraptělý hlas. Mohutný neoholený muž se plahočil tmou těsně před svítáním s telefonem přitisknutým k uchu a vesele se zubil. Tohle je ze stejnýho ranku. Je kurva šest hodin ráno! Jednak je půl sedmý, ale jestli chceš, co pro tebe mám, budeš si pro to muset přijít, odpověděl Cormoran Strike. Jsem kousek od tebe.“

Aktivní, schopná, ale zasnoubená Robin a zkušený Strike, jehož omezuje válečné zranění, které působí na city nejen něžné Robin. Také motiv vraždy, který je tradičně odhalen až na posledních stránkách knihy, působí až moc vykonstruovaně. I když motiv k vraždě měli takřka všichni v okruhu podezřelých, Rowlingová si vybírá osobu v popředí, s jejímiž pohnutkami k vraždě by si šlo ještě trochu pohrát.

Motivy a důkazy

OBR: Robert Galbraith: Hedvábník

Příběh je vyprávěn lineárně od Quinova zmizení až po odhalení vraha. Rowlingová nepoužívá retrospektivu, stopy a důkazy odhaluje postupně. Zatímco čtenář zůstává lehce zmatený, Strike si všechny díly skládanky dokáže pospojovat poměrně rychle a začíná operovat s hypotézou vraha, která je však plně odhalena až na samém konci příběhu.

Děj graduje takřka ležérně, autorka nepotřebuje kapitoly zakončovat vyhrocenými situacemi, kvůli nimž čtenář musí číst dál, ale přesto vás stále něco pudí ve čtení pokračovat. Tak se pomalu dozvídáte všechny informace a skládáte si vlastní verzi příběhu.

Drsné obrazy zavražděného spisovatele sice korespondují s fiktivním literárním dílem Bombyx mori, ale brutalita připomínající severské detektivky tu není moc na místě. Série s Cormoranem Strikem má ohlášena další pokračování, takže je rozhodně na co se dál těšit.

Název: Hedvábník. Název originálu: The Silkworm. Autor: Robert Galbraith. Přeložil: Ladislav Šenkyřík. Vydalo nakladatelství Plus, Praha 2015, 510 stran. Doporučená cena: 369 korun.

Hodnocení: 75 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hedvábník Roberta Galbraitha. Cormoran Strike zasahuje podruhé