Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Gočár ukazuje šílený svět architektů. Svěží muzikál pobaví

Redakce

Redakce

30. 10. 2013

Divadlo Na zábradlí uvedlo obnovenou premiéru muzikálu Divadlo Gočár. Autorem textu i hudby je skladatel a libretista Miloš Orson Štědroň. Inscenace přibližuje divákovi barevný svět architektů první republiky – Josefa Gočára, Pavla Janáka a Jožeho Plečnika.

FOTO: Gočár

„Jsem elegán a říkají mi Pán,“ zpívá Gočár.
Zdroj: DNz

Tři architekti, přátelé a kolegové uzavírají sázku o tom, kdo z nich postaví nejlepší kostel. Komu patří první cena? Podle T. G. Masaryka Plečnikovi. Divák si však může utvořit vlastní názor, když uvidí makety kostelů usazené na hlavách stavitelů…

Inscenace začíná příchodem zaprášeného Petra Jeništy alias Pavla Janáka, který spadne na podlahu, začne sebou divoce smýkat, vstane a v klidu odejde. Tento první výstup vypovídá o náladě celého muzikálu. S divokým a bláznivým začátkem koresponduje hudba dotýkající se snad všech žánrů, ale i barevná přeplněná scéna. Totéž se dá říci o alegorické postavě Československé republiky ztvárněné Alenou Bazalovou, jež obléká tváře jemné i drsné.

Ne nadarmo získalo Divadlo Gočár v roce 2012 Cenu Alfréda Radoka za nejlepší hudbu. Štědroňovy melodie jsou neotřelé. V kombinaci s texty obsahujícími hlášky architektů, například „Kvazikrystaly, to je příliš elementary“, tvoří vtipnou směsici.

FOTO: Gočár Janák Plečnik

Husův sbor na Vinohradech, Kostel svatého Václava v Praze – Vršovicích a kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech. Janák, Gočár a Plečnik.

Atmosféře napomáhá i živá hudba. Na saxofon hraje Pavel Fiedler, na bicí Jan Švamberg a na klavír autor sám.

Pěvecké výkony všech herců jsou excelentní. Pochvala patří zejména Janu Mikuškovi, který v roli Plečnika zpívá operním falzetem.

Režisérovi Janu Nebeskému a hercům se podařilo charaktery architektů dokonale rozlišit. Pro diváka je libůstkou sledovat, jak situace řeší bodrý elegán Gočár v podání Jiří Štrébla, hysterický Plečnik či hororový Janák. Když se divák po představení podívá na díla těchto architektů, herecké ztvárnění mu svou výstižností připadá ještě vtipnější.

Divadlo Gočár je mezi českými muzikály osvěžujícím soustem. Je hravé a přitom si na nic nehraje.

Divadlo Gočár, Divadlo Na Zábradlí, autor: Miloš Orson Štědroň, režie: Jan Nebeský
hrají: Jiří Štrébl / Ondřej Černý, Jan Mikušek, Petr Jeništa / Jiří N. Jelínek, Eva Vrbková / Alena Bazalová

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Gočár ukazuje šílený svět architektů. Svěží muzikál pobaví