×
TOPZINE.cz

RECENZE: Gazdinu robu oděl Cimrman do temna. Zanechal jí dobové kouzlo

FOTO: Gazdina roba
S označením "roba" se Eva nedokáže vypořádat. Zdroj: ŽDJC

Na prknech Žižkovského divadla Járy Cimrmana získává klasické dílo Gazdina roba prvky současnosti. Historickou atmosféru jí však soubor Divadlo A. Dvořáka Příbram neodpáralo.

FOTO: Gazdina roba
S označením „roba“ se Eva nedokáže vypořádat. Zdroj: ŽDJC

Gazdina roba Gabriely Preissové se řadí mezi nejproslulejší díla českého realismu. Příběh o svéhlavé dívce, která odhazuje společenské konvence a utíká od manžela k milenci, ožívá na divadelních jevištích i dnes. Zachovává si kouzlo dávných dob a přináší navíc otázky, které si klademe i dnes.

Chudá Eva vroucně miluje bohatého selského syna. Pro rozdíl svých původů ale každý skončí v manželství s někým jiným. Láska je opět svede dohromady a uprchnou spolu na statek, kde on začne pracovat jako gazda.

FOTO: Gazdina roba
Ústředním tématem dramatu jsou společenské konvence.

On najde ve vztahu své štěstí, ale ona stále netrpělivě čeká na slibovaný sňatek. Nemůže se totiž vyrovnat s nálepkou roby, tedy milenky. Od sousedů čelí neustálému posměchu.

Doba, kdy se nesezdané páry ocitaly v hanbě, už dávno pominula. I dnes se ale můžeme ptát, jestli jsou podstatnější peníze nebo city, a jak je pro lidi důležité společenské postavení a žebříček.

FOTO: Gazdina roba
I přítomnost protivné tchyně ukázala, jak zůstává téma dodnes aktuální.

Představení se od začátku táhne v pochmurném duchu. Herci odění do tmavého vyskakují na pódium a v drsném hospodském stylu se poddávají rytmům hudby. Muzika dokresluje scénu během vystoupení.

Kromě této svérázné atmosféry však inscenace mnoho nového do původního příběhu nedodala. Tvůrci ji zanechali v původní podobě. Zůstává i staročeská mluva, která diváky autentičtěji přenáší do období tvorby Gabriely Preissové.

FOTO: Gazdina roba
V dobách Gabriely Preissové se pomluvy šířily nemilosrdně.

Jen místy vytrhnou publikum z historického snu překvapivé prvky, které pobaví během jinak vážného dramatu. Většinou se ale obecenstvo nesměje, soubor Divadlo A. Dvořáka v Příbrami neodnímá z díla vážnost. Původní text přetlumočil tak, jak jej známe, bez přílišných zásahů.

Co je ale hlavní, příběh se vypráví divákům poutavým způsobem. Zprvu poněkud nepřátelská atmosféra se brzy rozplývá a návštěvník si zamiluje ryzí a osobitý nádech, v jehož středu se ocitá.

FOTO: Gazdina roba
Zatímco jeho roba snáší veškerý posměch, proti gazdovi nepoužije nikdo křivého slova.

Inscenace Gazdina roba se ukázala jako skvělá alternativa zejména pro diváky, kteří nestojí o moderní upravování klasiky, a přeci by nějakou tu nenápadnou přidanou hodnotu v představení ocenili.

Gazdina roba, Divadlo A. Dvořáka Příbram v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, autor: Gabriela Preissová, režie: Adam Doležal, hrají: členové Divadla A. Dvořáka Příbram

Hodnocení: 70 %

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..