Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Gambit nabízí Diaz ve spodním prádle a Rickmanův holý zadek

Marek Benda

Marek Benda

17. 3. 2013

Žádný přisprostlý a lehce erotický počin se však do kin nehrne. Gambit chce zaujmout jako jednoduchá přímočará a vtipná komedie o nevinném podvodu, kdy ve finále bude každý svým způsobem šťastný.    

Nová komedie vrhá do boje o přízeň diváků jednoho z nejlepších kouzelníků světa, blonďatou členku Charlieho andílků a oscarového krále s vadou řeči. Kvalitu a preciznost scénáře mělo zaručit bratrské duo Ethan a Joel Coenovi.

Příběh filmu ale není nijak převratný a atypický jako jejich režisérské počiny. Motiv snahy okrást šéfa za to, že si neváží svých podřízených, nepatří mezi ojedinělé. Harry Dean (Colin Firth) se snaží podstrčit Lionelovi (Alan Rickman) duplikát slavného díla od Clauda Moneta. K tomu mu má dopomoci PJ Puznowski (Cameron Diaz), vnučka generála, u kterého byl originální obraz naposled spatřen.

Představte si lepší film

V představách hlavní postavy jde i nejnepravděpodobnější provedení akce podle plánu. V této části je Harry cílevědomý a elegantní. Tato sekvence je sice krátká, ale záživnější než následující realita. Klíč tkví v charakterech jednotlivých postav, zejména Harryho.

Postava Alana Rickmana je typově hrubý šéf, který si zaslouží vnořit hlavu do nespláchnutého záchodu. To by ho ale nesměl hrát charismatický Alan Rickman, který tak dalece převyšuje postavu Colina Firtha. S ním by měl divák sympatizovat. Jeho outsiderství ale není politováníhodné ani roztomilé.

Třetí do party je Cameron Diaz s usměvavým výrazem duck face. Ve filmu plní funkci pro okouzlení hlavních postav a potěšení oka diváka. I hlavní slečna nepůsobí žádným specifickým dojmem. Spodní prádlo odhalí sice dokonalou figuru, ale přitažlivá roztržitost herečky z dob Něco na té Mary je je už minulostí.

Humor odjel na dovolenou

Komedie ve výsledku není ani moc vtipná. Harry je prezentován jako smolař, kterého si diváci oblíbí. Rowan Atkinson byl v roli Mr. Beana milován (kdo by ho neměl rád), ve filmech Johnny English byl typickým nešikou, kterému se zasmějete a v závěru i zatleskáte za dobře odvedenou práci. Harryho eskapády jsou naproti tomu suché, nevyvolají prakticky žádnou reakci. Divák dostane pocit, že si zaslouží, aby s ním bylo zametáno.

Může za to nejasná charakteristika jeho postavy. Závěr snímku se totiž snaží přesvědčit, že Harry je vychytralý zlodějíček, jak byl vyfantazírován ve svých představách. Finálový zvrat přichází nečekaně, lze jen stěží uvěřit jeho vychytralosti. Je tu snaha získat kouzlo osobnosti jak z nešiky, tak z profesionála. Ve výsledku není stoprocentně ani jedno.

Verdikt Marka Bendy

Bratři Coenové se scenáristicky nevyznamenali. Na neoriginálním podkladě se nepodařilo ani prorazit smíchem zeď. Jednotlivé postavy jsou prosté figurky na černobílé šachovnici, určené k sehrání přijatelné partie. Gambit nepřišel s neotřelou novotou, která by prospěla nejen příběhu, ale i samotným postavám, aby se vymanily z křeče.

Hodnocení: 30 %

Verdikt Pavlíny Nouzové

Oscaroví bratři Coenové se tentokrát pustili do scénáře, který ve výsledku nezfilmovali a ujal se ho Michael Hoffman. Je tak otázkou, jestli za fádním a průměrným filmem stojí vyčpělost původního textu, nebo až jeho následné zpracování.

V každém případě se Gambit nevyvedl tak, jak mohl. Minimálně herecká sestava vybízí k výjimečné komedii, ale ve snaze dát jí i přízvisko ztřeštěná se Colin Firth nachází v malé herecké křeči. Naštěstí vše zachraňuje zadek Alana Rickmana, přesvědčivě buranský přízvuk Cameron Diaz a občasné vykouknutí originality (už jen v tom, že ne všechna klišé film využívá, ale občas se do některých také s gustem opře).

Hodnocení: 50 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Gambit nabízí Diaz ve spodním prádle a Rickmanův holý zadek