Menu
TOPZINE.cz
Hudba

RECENZE: Franz Ferdinand znějí svěže a aktuálně jako zamlada

Vojtěch Tkáč

Vojtěch Tkáč

26. 10. 2013

Po dlouhých čtyřech letech se skotští indie králové Franz Ferdinand vracejí s novým albem Right Thoughts, Right Words, Right Action. Název je zvolen velmi vhodně, hned po prvním poslechu totiž zjistíte, že je na desce opravdu vše v pořádku a na svém místě.

FOTO: Franz Ferdinand

Franz Ferdinand stále patří k tomu nejlepšímu z ostrovní scény. | Zdroj: franzferdinand.com

Když si pustíte čtvrtou řadovku Franz Ferdinand, budete mít pocit, že cestujete v čase. Novinka nabízí stejně chytlavé melodie, zapamatovatelné riffy i vtipné texty jako eponymní debut z roku 2004. Není proto divu, když vám bude připadat, že kapela nezestárla ani o rok.

Right Thoughts, Right Words, Right Action zahahuje titulní pecka Right Action, největší kandidát na stěžejní hitovku celého alba. Hudebně, ale i svým videoklipem, velmi připomíná začátky Franz Ferdinand.

Následující písně Evil Eye a Love Illumination názorně ukazují, že kapela stále funguje jako jeden velký celek. Nic v nich nepřebývá, ani nechybí, oba songy mají drive, úžasnou basovou linku a každého vyznavače indie zaručeně roztančí.

Album dostává do nového rozměru song Stand On The Horizon. Ze začátku zní díky své jemnosti a pohádkové atmosféře trochu jako starší píseň Eleanor Put Your Boots On. Vytáhne z vás každopádně mnohem více emocí a zapůsobí asi jako nejpříjemnější věc z celé desky. Navíc skutečnost, že v ní jednu větu zpívá legendární David Bowie, pak dojem dokonalosti ještě více umocňuje.

Po uvolněné části se Franz Ferdinand vracejí k charakteristickému svižnějšímu zvuku s písněmi Bullet a Treason! Animals. Jejích kytarové riffy i texty v refrénu znějí na jednu stranu hrozně prostě, na druhou však nebezpečně nakažlivě. Ano, méně je někdy opravdu více.

Očima Vojtěcha Tkáče:

vojta-tkacFrontman Alex Kapranos jako by se narodil s kytarou v ruce a rodiče mu do kolébky pod polštář schovávali alba nejzásadnějších britských interpretů. Jeho Franz Ferdinand jsou jednou z ojedinělých kapel, která ať vydá cokoliv, vždy si své příznivce zaručeně najde.

Je jasné, že svou největší slávu již mají pánové za sebou. Albem Right Thoughts Right Words Right Action však obstojně potvrdili, že s nimi stále musíme počítat a pořád patří k tomu nejlepšímu, co může ostrovní kytarová scéna nabídnout. I jako obrovský fanoušek musím přiznat, že novinka nemá energii, na jakou jsme u Franz Ferdinand byli zvyklí například na deskách You Could Have It So Much Better a novější Tonight. Co se ovšem hudební propracovanosti a pestrosti týče, jedná se zřejmě o doposud nejlepší album z dílny nestárnoucích Skotů.

Hodnocení: 85 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Franz Ferdinand znějí svěže a aktuálně jako zamlada