Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

RECENZE: Filumena Marturano působí unaveně. Simona Stašová to nezachrání

Redakce

Redakce

28. 3. 2013

FOTO: Simona Stašová a Svatopluk SkopalHru Filumena Marturano zná český divák díky filmu Manželství po italsku. Inscenace v Divadle ABC se Simonou Stašovou a Svatoplukem Skopalem kvality filmové verze postrádá.

FOTO: Filumena Marturano, divadlo ABC

Simona Stašová hraje prostou ženu usilující stát se paní Soriano. Zdroj: harlekyn.cz

Příběh začíná za druhé světové války v neapolském nevěstinci, kde se bohatý obchodník Domenico Soriano seznamuje s prostitutkou Filumenou. Vznikne mezi nimi vztah.

Domenico Filumenu navštěvuje v podniku, aby si ji později přestěhoval k sobě do domu. Filumena se dvacet dva let stará o jeho obchody a domácnost. Za to jí Domenico živí a jak se později ukáže nejenom ji.

Vzhledem ke společenským rozdílům není svatba takto nesourodého páru takřka myslitelná. Domenico nejenom vystřídá několik milenek, ale chce se oženit s jinou ženou.

FOTO: Filumena Marturano, divadlo ABC

Mladá pokladní Diana (Radka Filásková) málem zkříží Filumeně plány.

Mladá pokladní by pro Filumenu znamenala vyhazov z domu a nejistou budoucnost pro tři děti, které živí z Domenicových peněz. Rozhodne se předstírat smrtelnou nemoc a donutit tak Domenica ke svatbě.

Jenomže svatba, kde souhlas vynutí jeden z manželů podvodem, nemůže platit a Filumeně tak její plán nevychází. Co zbývá, snad že si jí Domenico přece jen vezme z lásky.

Inscenaci pojal režiésr Zdeněk Kaloč v žánru oblíbené tragikomedie. Ve výsledku však nejde ani o tragédii, ani o komedii, ani o drama. Celý příběh má ráz neuceleného, roztěkaného a nepříliš humorného vyprávění s konečným rozuzlením, že děti jsou přece všechno.

FOTO: Simona Stašová a Svatopluk Skopal

Simona Stašová a Svatopluk Skopal, herecké hvězdy k úspěchu nestačí.

Neustálé omílání mateřské lásky získává pachuť klišé. V inscenaci mi chyběl náboj a vášeň ve vztahu dvou hlavních postav. Ztvárnění přechodu z Domenicovy zlosti na Filumenu k znovu objevené lásce a následné svatbě proběhne kolem Filumenina hořekování takřka bez povšimnutí.

Filumena Marturano má být houževnatá, silná a odvážná postava. Ze sociálního a morálního dna se dokáže vlastními silami vypracovat až na vrchol, vdát se za svou životní lásku a najít po letech urputného boje trochu klidu. Rezignovaná, apatická a snad i znuděná žena, kterou předvádí Simona Stašová, by nikdy nic takového nemohla zvládnout.

Většina děje se odehrává retrospektivně. S herci sledujeme jen konečné rozuzlení, vše ostatní se zprostředkovává skrze vypravování. Herecký výkon Svatopluka Skopala v pasážích vzpomínek na bujaré mládí je poněkud urputný. Vzpomínky zralého padesátníka nepůsobí zábavně, ale trapně.

FOTO: Filumena Marturano, Divado ABC, Simona Stašová a Svatopluk Skopal

Ve vztahu Filumeny a Domenica by to chtělo více jiskry.

Snaha ostatních herců probudit publikum z letargie se nesetkává s úspěchem. Trojice mladých mužů ztvárňující Filumeniny syny a atraktivní sekretářka mají do inscenace o dvou stárnoucích milencích vnést trochu rozjařeného mládí.

Jejich výkon však nedokáže inscenaci oživit a po krátkých nadějných očekáváních upadá divák zpět do unavené otupělosti.

Ostatní prvky jevištní dramatiky neruší, ale celkový dojem nezmění. Hudba nedoprovází děj příliš často a i ve výjimečných případech jejího použití neměla režie šťastnou ruku. Například varhany v emočně vyhroceném momentě vyzněly pateticky.

Filumena Marturano, agentura Harlekýn v Divadle ABC, autor: Eduardo De Filippo, režie: Zdeněk Kaloč, hrají: Simona Stašová, Svatopluk Skopal, Čestmír Gebouský, Jaroslava Pokorná/Jaroslava Obermaierová, Malvína Pachlová/Anna Fialová a další.

Hodnocení: 30 %

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE: Filumena Marturano působí unaveně. Simona Stašová to nezachrání