Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Snadný prachy. Drsná kokainová realita ze Švédska

Redakce

Redakce

1. 5. 2011

FOTO: SnabbaCash6Film o lidské hamižnosti a naivitě. O snadné cestě k lepšímu životu, která vede do pekel. Krimi thriller prakticky bez střílení, bez automobilových honiček a vykonstruovaných zápletek o celosvětovém spiknutí. Příběh, od kterého dvě hodiny neodtrhnete oči a mohl se stát.

FOTO: SnabbaCash3

Nejdřív to byla legrace, Zdroj: distributor filmu

„Vim, že pracuješ pro Araba… Nikdy si nic takovýho předtim nedělal, co? Já vim o tý vaší zásilce kokainu, co má brzo dorazit… Neměl by sis myslet, že znáš lidi, se kterejma v tom jedeš. Já sem v tomhle byznysu už pěkně dlouho. Já vim, jak se cejtíš. Já vim přesně, jak se cejtíš!

A co se stane teď, teď když už se to blíží… je, že lidi začnou bejt lakomý a nervózní. Poštve vás to jednoho proti druhýmu, každej bude chtít podrazit každýho. Tvůj nejlepší kámoš s tebou bez okolků vyjebe… V tomhle byznysu je prostě pro každýho nejdůležitější von sám. A prachy.“ Tohle je začátek konce pohádky o chlapci ze skromných poměrů, co ke štěstí a k penězům přišel.

Už bude dobře, budeme totiž bohatý

Film Snadný prachy je natočen podle úspěšné stejnojmenné knihy švédského spisovatele Jense Lapiduse. Líčí tři vzájemně se prolínající příběhy z prostředí drogové mafie ve Švédsku. JW je ambiciózní student ekonomie. Premiant. Přivydělává si jako taxikář, línějším a bohatším spolužákům píše za úplatu školní práce. Po nocích se potlouká po večírcích zlaté mládeže a tají před nimi pravý stav svého bankovního konta. Když Arab přijde s nabídkou rychle vydělat pořádný balík peněz, pokud ho JW dokáže vyprat, není co řešit.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2010_Snadny_prachy_Snabba_cash/]

Jorge právě utekl z vězení, protože bez něj by žádná zásilka kokainu nebyla. Tentokrát už to musí vyjít. Jorge se chce definitivně zajistit a dát Švédsku nadobro vale. A Mrado? Ten ví, jak to chodí. Ale dělá chyby. A chyby se tady neodpouštějí. Navíc teď už nejde jen o něj. Teď už nemůže dávat na první místo sebe.

Snadný prachy jsou navýsost realistický snímek. Nejen, že tohle by se mohlo stát, tohle se asi doopravdy děje. A zde navíc ve velmi dobrém filmovém balení. Snadný prachy překračují hranice žánru. Nálepkou krimi thriller se jen redukuje hloubka snímku. Ten se přelévá v sociální drama.

Drama individuálních osudů, které ovládá touha po lehkém životě a snadném bohatství. O světě, kde morálka je zátěž. Sobectví nutnost k přežití. A naivita se nepromíjí. To vše bez zbytečného patosu a velkých pravd, s nohama pevně na zemi.

Pravá severská filmařina

Režisérovi snímku Danielu Espinosovi se dá jen těžko něco vytknout. Mistrně střídá tempo a náladu filmu podle toho, jak si to která situace vyžaduje. Vždy dokáže zdůraznit, co je v daný okamžik pro příběh důležité a nosné. Tu jsou to emoce hlavní hrdinů – nejistota, vztek, nerozhodnost, bezmezná radost; tu je to riziko fyzického ohrožení, všudypřítomné násilí, anebo stísněná atmosféra místnosti, napětí, které tu panuje. Pomáhá mu v tom jak výborná nápaditá kamera, tak střih, hudba a v neposlední řadě i herecké výkony. Zkrátka harmonie jednotlivých ingrediencí, tak jak to má u dobrého filmu být.

FOTO: SnabbaCash1!

Ještě jednu lajnu

Dílo nese po formální stránce rukopis severských filmů, jejichž fanoušci si tady přijdou po nějaké době opět na své. Střídmá a citlivá ručně držená rozklepaná kamera přispívá k naturálnosti, k přirozenosti, s jakou film působí.

Nelineární střih dynamizuje nebo naopak zklidňuje podle potřeby jednotlivé scény a zároveň dává velký prostor hercům, mezi nimiž vyniká především Dragomir Mrsic v roli srbského mafiána Mrada. Přičemž opět musím vyzdvihnout to, k čemu se u Snadných prachů stále vracím znovu a znovu – přirozenost. Jako by Mrsic ani nehrál, ale Mradem byl.

Žádné líbivě písničky

Třešničkou na dortu je hudba. Nikoli ve stylu hollywoodských soundtracků s líbivými písničkami nasázenými halabala do příběhu nebo velkými orchestrálními aranžemi. Ale hudba v nejlepším slova smyslu filmová, jdoucí ruku v ruce s kamerou, střihem a hereckými výkony, dokreslující atmosféru, budující napětí či uklidňující. Přesně podle toho, co vyžaduje film sám.

Nevzpomínám si, kdy naposled se mi líbil nějaký krimi thriller. Ani si nemůžu vzpomenout, kdy jsem naposledy nějaký viděl. To asi taky o něčem svědčí. Buď se na ně moc nedívám, nebo se netočí tolik těch, co by stály za zapamatování. Něco pravdy bude asi na obou tvrzeních. Každopádně Snadný prachy tenhle status quo mění. Protože dobré filmy si pamatuju.

Snadný prachy (Snabba Cash)

Drama/Thriller
Švédsko, 2010, 119 min

Režie: Daniel Espinosa
Hrají: Joel Kinnaman, Matias Padin, Dragomir Mrsic, Lisa Henni

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Snadný prachy. Drsná kokainová realita ze Švédska