Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Řetězová zpráva. Taky vám už přišel spam s viagrou?

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

26. 1. 2011

Také určitě znáte spamy, ty otravné nevyžádané maily, po kterých jste rozhodně netoužili. A co teprve tzv. hoaxy, zprávy, které tvrdí, že je musíte poslat dvaceti lidem, a pak budete šťastní? Někdy takové maily i tvrdí, že pokud je nepošlete dál, něco se vám stane…

Nebohá středoškolačka, které chodí nemravné řetězové zprávy..., Zdroj: distributor filmu

Právě na takovýchhle mailech je založen nový horor od absolutně neznámého režiséra, jehož jménem vás snad ani nebudu zatěžovat. Ani Řetězová zpráva mu totiž nezajistí žádný velký boom v Hollywoodu. Spadá do oné kategorie teen vyvražďovaček, které byly kdysi možná v kurzu (od kultovního Tajemství minulého léta uplynulo už čtrnáct let, od prvního Vřískotu dokonce patnáct), ale teď už někdo zaspal…

Na začátku Řetězové zprávy se nejprve seznámíte s první obětí, kterou roztrhnou (nebo neroztrhnou? jak působivý to byl střih) dvě opačně jedoucí auta. Na každé z nich má totiž dotyčná slečna přivázanou nohu pevným řetězem. Po děsuplné scéně, po které byste se měli strašlivě bát (ale nebojíte se), následuje představování hlavních hrdinů. Jsou to vesměs středoškoláci, každý nějak odlišný, každý s potenciálem získat si srdíčko primitivního diváka, který nehledí na něco, čemu se říká hluboká psychologie postav.

Rozdrcení lebky se slastným lupnutím

Těmto puberťákům náhle přijde mail, spam. Pokud tuto řetězovou zprávu neodešleš dál, zemřeš. A ejhle, všichni, kteří mail skutečně neodešlou, najednou začnou umírat roztodivnými způsoby (pochválit musím lebku rozdrcenou řetězem, kdy se kinosálem ozve slastné lupnutí). Hlavní hrdinka Jessie (Nikki Reed) se ale nechce nechat jen tak oddělat, a tak začne pátrat spolu s detektivem po tajemném a dosti úchylném vrahovi…

Jenže oni ani sami herci nemají zrovna moc předpokladů pro to, aby uspokojili diváka, který chce více než statický nic neříkající pohled do kamery. V hlavní roli totiž uvidíte Nikky Reed, mladou hvězdičku, která se zatím proslavila jen Stmíváním (hahaha). Navíc díky výraznému líčení vypadá jako třicetiletá milenka.

Samotný příběh snímku je pak natolik unylý, že snad nemá smysl se nad ním rozohňovat. Aby autoři navodili pocit strachu, používají jen levné lekačky, o kterých budete VŽDYCKY vědět předem. Hudba postupně graduje a zesiluje se, až najednou zcela utichne. Roztěkaná kamera ustane na místě. Ano, v tuhle chvíli pravděpodobně vybafne vrahoun a zabodne do další své oběti kovový hák.

Klišé je nebezpečná věc, zvlášť u hororů, a tak se tvůrci pokusili i o nějakou nadčasovou myšlenku. Zde je jí poslední dobou omílané „technologie ničí společnost“. V Řetězové zprávě ji ovšem ničí tak nějak doslova, vyvražďuje mladé hrdiny. Každý z nich má mobil a právě kvůli tomu jim přijde mail, který je zabije. Nejvíce si tak smlsnete na promluvách středoškolského profesora či policejního psychologa, kteří zadumaně popisují, jak je moderní svět špatný a že technologie nám nabourávají soukromí.

Působí pak mírně úsměvně, když film, který tedy staví na moderních technologiích, je plný technických nepřesností. Bohatě stačí do uší bijící „Přišla vám řetězová zpráva“, což s chutí hlásí počítače všech teenage hrdinů. Umí i váš kompjůtr rozeznat normální mail od řetězového hoaxu?

Představení hrdinů-smrt-smrt-smrt

Podobných momentů, kdy byste se nejraději zvedli a utekli z kina, je ovšem víc. Potěšující by mělo být, že film trvá pouhou hodinu a půl, jenže plyne v tak schematickém tempu (představení hrdinů-smrt-smrt-smrt-Jessie přichází na techniku vraha-smrt-smrt-konec), až se k tomu všemu budete i nudit. Báječné. Navíc nic nemá na závěr, jejž se režisér snaží propojit s úvodní scénou a lá Quentin Tarantino. Na kterého ale nemá.

Moderní technika je špatná, áááno?

Během téhle plamenné kritiky mi několikrát přišlo na mysl: Proč mi vlastně vadí, že charaktery postav jsou ploché a nepropracované? Proč mám pocit, že takováhle slátanina by snad měla mít alespoň smysluplný konec? Vždyť jde jen o podprůměrný horor, kterým je zbytečné se zabývat. Jenže on se tváří neskutečně vážně. Kdyby si ze sebe alespoň dělal srandu jako Piraňa 3D, leccos bych odpustila. Co ale se srágorou, která se považuje za vrcholný kinematografický počin roku?

Řetězová zpráva (Chain Letter)

Horor / Thriller
USA, 2010, 96 min

Režie: Deon Taylor
Hrají: Nikki Reed, Keith David, Brad Dourif, Ling Bai, Cherilyn Wilson, Betsy Russell, Brian Tee, Michael J. Pagan, Michael Bailey Smith, Matt  Cohen, Clifton Powell, Madison Bauer

Hodnocení: odpad

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Řetězová zpráva. Taky vám už přišel spam s viagrou?