×
TOPZINE.cz

Recenze filmu Ostrov svaté Heleny. Laďa Kerndl v Banátu

Laďa Kerndl, Pavel Bobek, Tatiana Vilhelmová, Bolek Polívka, Zuzana Slavíková. Ty všechny zangažoval režisér Vlastimil Šimůnek do svého pseudo-dokumentu o cestě swingového muzikanta Františka Kůzleho do českých vesnic v rumunském Banátu.

Král swingu a král Valašska, Zdroj: distributor filmu

Částečně biografický, částečně úplně vymyšlený příběh nás zavádí k Františkovi, kterému se v životě všechno začíná hroutit. Manželka Magda odmítá dál snášet jeho prohýřené noci a opouští ho, kamarádů má František čím dál méně a zdraví už taky není, co bývalo. Navíc dcera Helena s ním dávno přestala komunikovat. František se ocitá na mrtvém bodě. A právě tady dochází k rozhodnutí – vydá se do Rumunska, aby se tam s Helenkou, která v Banátu učí děti češtinu, znovu setkal.

Slušná sestavička

Františka hraje Kerndl, dceru Helenu Vilhelmová, manželku Magdu Slavíková, dávného kamaráda Gustu Pavel Bobek a primáře, který má (jak jinak) problémy hlavně sám se sebou, Polívka. Pěkná sestava – vyčuhuje z ní pouze hlavní hrdina, neherec Laďa Kerndl. Jeho výkon je ale tak roztomile neherecký, až je ve skutečnosti dobrý.

[album:

Kerndl tu zčásti hraje sám sebe. V průběhu zazní několik jeho písniček a tvůrci využili i zpěvákovy fotografie z raných zaoceánských plaveb, kde se svou kapelou hrával. Jak moc jsou ale skutečnosti věrné rysy jeho povahy, nevím. Kdo zná Kerndla víc a koho zajímá jeho kariéra a životní osudy, jistě si taky film víc užije.

Očima Pavlíny Nouzové: Hlavním důvodem, proč hodnotím Ostrov svaté Heleny pozitivně, je jeho neotřelost, originalita a uvědomění si své menšinovosti oproti českým pokusům o megafilmy. Ve spoustě ohledů je to totiž snímek nekvalitní. Kamera je amatérská, herecké výkony jak z Ordinace v růžové zahradě, příběh o prozření nijak zvlášť jedinečný. Film je to ale malý, ve všech směrech. Ví to o sobě. A právě na té upřímnosti a skromnosti staví (možná paradoxně) své nekvalitní kvality.

Hodnocení: 3***

Listy z Rumunska

Pro nezaujatého diváka je tak Ostrov svaté Heleny víceméně průměrný film (navíc dost rušivé jsou některé příliš uměle působící dialogy), který je zajímavý pouze svou pseudo-dokumentaritou, jež se v českých kinech moc často nevidí, a možná ještě malým obrazem života našich rumunských krajanů.

Obyvatelé jedné z banátských vesnic Svatá Helena Štefanie Táborská a její manžel Václav (u kterých filmová Helenka bydlí) opravdu hrají sami sebe a nabízí nám tak malou ukázku, jak se v Banátu dnes žije. Jinak ale režisér místní situaci nijak zvlášť nerozebírá, neanalyzuje.

Přesto citlivý pohyb kamery po rumunských kopcích a všudypřítomná pohostinnost, sálající ze všemožně barevných interiérů vesnických domků, láká tuto ztracenou českou oblast jednou navštívit. Dalším plusem je, že se povedlo vytvořit (velkou zásluhu na tom má soundtrack) pěkně melancholickou atmosféru stáří a osamění. To je ale tak zhruba všechno.

Když cesta je cíl

Františkova cesta do Rumunska, setkání s domorodci, místním folklórem, a především stylem života, ve kterém se nespěchá a kde hodnoty ještě něco znamenají, je cesta k očištění a uvědomění si, co je opravdu důležité. Je to nalezená cesta k sobě samému a k vlastní rodině, a to je přesně to, co zpěvákovi chybělo.

Laďa Křemílek a Bobek Vochomůrka

Pro Františka Kůzleho je to tedy cesta katarktická. Ne tak pro nás, filmové diváky. Tvůrcům nelze upřít zápal pro věc, jenže jinak je Ostrov svaté Heleny docela hezký, ale (pokud zrovna nejste skalní fanoušek Ladi Kerndla nebo Banátu) zapomenutelný zážitek.

Ostrov svaté Heleny

Hudební
Česká republika, 2011, 83 min

Režie: Vlastimil Šimůnek
Hrají
: Laďa Kerndl, Tatiana Vilhelmová, Pavel Bobek, Zuzana Slavíková, Bolek Polívka, Štefanie Táborská, Václav Táborský

Hodnocení: 3***Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..