Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Fimfárum – Do třetice všeho dobrého. První české 3D je na světě!

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

11. 2. 2011

Do kin dorazilo již třetí pokračování pohádek natočených podle Jana Wericha. Tentokrát je ale tento loutkový film oproti svým předchůdcům výjimečný – je ve 3D. Na plátně tak diváci uvidí první české 3D, které navíc není vůbec špatné.

Růže udělá radost každé, a co teprve princezně, Zdroj: distributor filmu

Fimfárum je přes padesát let stará sbírka pohádek, kterou napsala legenda českého divadla a filmu, Jan Werich. Některé obzvláště podařené byly také zfilmované, například Tři veteráni či Koloběžka První. Sérii filmů Fimfárum Jana Wericha a Fimfárum 2, které obsahují povídek více, nyní doplňuje třetí díl, který opět potěší nejedno malé děcko.

Česká pohádka s nádechem Španělska?

Především je hezký. Klasičtí výtvarníci, kteří dělali na dvou předchozích dílech (Vlasta Pospíšilová a Petr Poš) si tentokrát přizvali k práci mladou krev. A na třetí pohádce dokonce spolupracovala i španělská výtvarnice. Možná právě díky tomu je nejdelší Rozum a Štěstí tak vizuálně povedená. Loutky už svým vzhledem působí legračně, a tak obsah a forma výborně korespondují.

Kdo totiž někdy četl Fimfárum, tuší, že nejde o úplně klasické pohádky a lá princezna si nabrnkla prince, vzali se a cililink, konec. Werich do nich napral svůj osobitý humor, moderní prvky jako auta či motorky a netradiční konce, které jsou ale zároveň i poučné. V podobném duchu se drží film. Jde o tři pohádky, které pobaví jak malé diváky, tak rodiče. A navrch přidají nějaké to moudro.

Druhá část s názvem O klobouku s pérkem sojčím jako by do souboru vůbec nepatřila. Odlišuje se totiž jak výraznou podobou loutek, tak i tempem, jež je neskutečně pomalé. Kdyby se celý film skládal jen z této pohádky, moje hodnocení by šlo hned o stupeň dolů. Král se zde rozhodne předat korunu tomu synovi, který mu najde jeho klobouček, který kdysi ztratil. Klobouček symbolizuje jeho mládí a vitalitu, o něž tak nějak přišel taky. Stranou fakt, že tato pohádka je nejschematičtější a nejméně zábavná. Čistě po výtvarnické stránce jsou její loutky také nepovedené – vypadají příliš nepřirozeně. Z části za to může fakt, že jejich tváře jsou jakoby nakreslené, z části i podoba očí, které mají přivřená víčka a vypadají příliš ospale.

Nejdelší pohádka Rozum a Štěstí je ovšem vrcholem filmu. Příběh, který většina z nás zná, je zabalen do roztomilého hávu se sličnou princeznou, poťouchlými prasátky a nešťastným panem králem, který si málem popraví zetě. A za to všechno může obrýlený Rozum, jenž na mostě potká hippiesácké Štěstí a ani jeden nechce jako první uhnout – a tak se vsadí, kdo z nich je v životě důležitější. Můžete počítat s očekávaným závěrem, že člověk potřebuje od obou trochu, ale podaným tak, že i po skončení budete mít na rtech onen mírně přiblblý nostalgický úsměv, kdy si vzpomenete na dětství, jak vám babička s chutí předčítala pohádku, jež děti naučí skutečně přemýšlet a uvažovat.

To, na co se ale lidé nejvíce těší (třetí rozměr), je pro mě osobně složitější na zhodnocení. Převádění do 3D je totiž delší, než si během novinářské projekce mysleli, a tak jsem měla možnost zhlédnout trojrozměrně pouze první pohádku. A její 3D podoba byla více než povedená. Navíc výborně koresponduje s loutkami, které jsou svým způsobem v reálu také trojrozměrné, a tak je vytahuje z plátna ven a dělá z filmu spíše divadlo. Na první pokus a navíc v Česku je to určitě úspěch. Teď jen zůstává otázkou, jak s tím naloží první HRANÝ 3D film, kterým bude muzikál V peřině, jenž dorazí do kin kvůli odložení až v červnu.

Fimfárum – Do třetice všeho dobrého 3D

Loutkový
Česko, 2011, 75 min

Režie: Vlasta Pospíšilová, Kristina Dufková, David Súkup
Hrají: Jan Werich, Jiří Macháček, Miroslav Krobot, Ota Jirák, Roman Říčař, Miroslav Vladyka

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Fimfárum – Do třetice všeho dobrého. První české 3D je na světě!