Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Dům košaté lásky. Zábavný rozvod po Finsku v novém Kaurismäkiho filmu

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

24. 4. 2011

FOTO: Dům košaté lásky (2009)Jeden vztah končí, ale jiné začínají. Rodinné a vztahové propletence se sice odehrávají ve studeném Finsku, to ale neznamená, že z nich postavám i divákovi nebude pořádně horko.

FOTO: Dům košaté lásky (2009)

Společná minulost musí shořet v plamenech..., Zdroj: distributor filmu

Hořké komedie o komplikovaných lidských vztazích jsou vývozním artiklem severských zemí. O tom, že civilizovaný rozvod neexistuje, vypráví film Dům košaté lásky finského režiséra Miky Kaurismäkiho. Vztahy v něm jsou košaté jako větve vzrostlého stromu a stejně tak propletené. Místy cynický, ale rozhodně zábavný snímek, ve kterém náhoda hraje velkou roli.

Když rozvod, tak rozvod

Dům košaté lásky divákovi hned v úvodní scéně ukazuje množství postav a událostí, jejichž výsledný obraz musí sestavit jako puzzle. Juhani (Hannu-Pekka Björkman) a Tuula (Elina Knihtilä ) byli manželé deset let, když se rozhodli, že dál už to nejde. Mladá prostitutka vypadla z okna a její přítelkyně Nina (Anna Easteden) z obav před policií uteče.

Juhani se na radu svého nejlepšího přítele Pekky (Tommi Eronen) rozhodne zahnat špatnou náladu návštěvou baru, ze kterého si přivede známost. Tím se představa o civilizovaném rozvodu mění v hru kdo s koho. Tuula si zavolá fešáckého pilota Marca (Ilkka Villi) a Juhani kontruje falešnou přítelkyní, kterou je právě krásná Nina.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/dum-kosate-lasky-2009/]

Ve filmu dojde i na tradiční klišé dělení nábytku motorovou pilou a pálení společných fotografií. Ze vztahu budoucích ex-manželů a naschválů, které se si navzájem provádějí, je však znát, že pověstná jiskra mezi nimi stále ještě doutná. Do příběhu se však zaplétají Juhaniho nevlastní bratr, zamilovaný do Niny, a Tuulina třicet let nezvěstná matka. Ti společně vedou obchod s prostitutkami.

Košatý strom filmového vyprávění

Mnoho nejvtipnějších situací s hořkou pachutí pramení z od počátku nerovného vztahu mezi manželi. Juhani pracuje jako rodinný poradce, zatímco Tuula vede motivační semináře o mezilidských vztazích a vydělává mnohonásobně více. Paradoxně zde tedy obě dvě rozvádějící se kovářovy kobyly chodí bosé. Jak divák později zjišťuje, kamenem úrazu nebyl rozdíl na výplatních páskách, ale Tuulino rozhodnutí jít na potrat.

Snímek je velmi lehce a dobře natočen. Neustále se něco děje, přicházejí nové postavy, a už tak propletené vztahy komplikují nová zjištění. Konflikt ústředního páru se promítá do životů lidí v jejich okolí, z nichž každý se s ním vyrovnává po svém a poskytuje tak rozmanitou paletu situací. Divák nemá šanci se ani na chvíli nudit, naopak většinu času se bude velmi dobře bavit.

I když Juhani si falešnou přítelkyni pronajme od svého nevlastního bratra a nemůže si tedy vybírat, rozhodnou povahou se Nina výrazně podobá jeho manželce. Pilot Marco se zase od Tuuly nechá manipulovat a v podstatě je tak mladší a hubenější kopií jejího manžela.

Severská poetika

Režisér Mika Kaurismäki je starším bratrem známějšího Aki Kaurismäkiho. Přestože žije ve slunné Brazílii, natáčí severské tragické komedie, které se většinou odehrávají ve Finsku (My tři králové) nebo pobaltských zemích (Honey Baby). Jeho zatím poslední snímek uvádí česká distribuční společnost spolu s dalšími evropskými filmy v rámci Film Europe Movie Night.

FOTO: Dům košaté lásky (2009)

Texaský masakr manželčina oblíbeného křesla

Dům košaté lásky koření ironický humor a situační groteska a zdobí přesvědčivé herecké výkony. Divák, který se nechá vtáhnout do košatého světa tohoto filmového vyprávění, toho jistě nebude litovat. Nádavkem se mu dostane poučení o tom, jak dalece jeho život ovlivňuje náhoda a vztah s vlastními rodiči.

Dům košaté lásky (Haarautuvan rakkauden talo)

Drama / Komedie
Finsko, 2009, 102 minuty

Režie: Mika Kaurismäki
Hrají: Hannu-Pekka Björkman, Elina Knihtilä, Tommi Eronen, Anti Reini, Anna Easteden, Kati Outinen, Kari Väänänen, Ilkka Villi

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Dům košaté lásky. Zábavný rozvod po Finsku v novém Kaurismäkiho filmu