Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Figarova svatba řádí v Klicperově divadle. Inscenace oslavuje bláznovství

Jana Kumherová

Jana Kumherová

8. 10. 2013

Podtitul dramatu Figarova svatba aneb Bláznivý den nabral doslovné podoby. Klicperovo divadlo v Hradci Králové dodalo hře šílené nápady.

FOTO: Figarova svatba

Figarova svatba se proměnila v ještě bláznivější den. Zdroj: Patrik Borecký, KD

Figarova svatba autora Beaumarchaise patří mezi nejproslulejší dramatická díla. Nejznámější je dnes její operní podoba, která vzešla z dílny skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.

Služebník Figaro se chystá ženit, problém mu ale činí hrabě, který by si z jeho milé Zuzanky rád udělal svoji milenku. Zamilovaný pár se neváhá pustit do intrik. Na pomoc si přiberou i hraběnku, která trpí nedostatkem manželovi přízně.

FOTO: Figarova svatba

Figaro a Zuzanka by si rádi užívali své lásky bez překážek.

Z podání Klicperova divadla srší modernita a alternativní pojetí slavné klasiky hned s odhalením opony. Scéna přímo křičí svérázným barevným sladěním. Stejně netradiční jsou i kostýmy všech představitelů.

Některé se jen snaží oživit klasicistní dílo, jiné vtipně parodují tehdejší módu a způsob oděvů. Například podivná gumová paleta koleček šedé barvy, která představuje typickou paruku soudců. Hraběnčina široká sukně vcucávající její oblíbené plyšové miláčky zase zahrála v příběhu důležitou roli.

FOTO: Figarova svatba

Aby dala hraběti za vyučenou, převlékne se Zuzanka za jeho ženu.

Figarova svatba se dočkala výrazných změn i po textové stránce. Místy to pomohlo, místy spíše naopak. V některých částech se totiž tvůrci přímo vnucovali se snahami o moralizování. Figaro promlouvá divákům do duše, aby se pokusili ve své době zasahovat do dění ve světě, zatímco za jeho doby pod nadvládou monarchy neměli lidé takovou možnost.

Dalším prvkem na překážku se ukázal být i vlezlý a zženštilý překladatel do francouzštiny. Jeho umění se projevovalo ve skutečnosti tím, že českým slovům měnil výslovnost. Ze začátku jeho postava mohla pobavit, nakonec ale opravoval své kolegy na jevišti tak dlouho, až se vtip zcela vytratil.

FOTO: Figarova svatba

Řešení kostýmů se ukázalo jako jeden z nejvýraznějších prvků.

Figarova svatba v Klicperově divadle jako by se především snažila zpřístupnit klasiku i divákům, kteří starším dramatům příliš neholdují. Předlohu modernizuje originálně a nápaditě, někdy možná zachází až do přílišného extrému.

Za jeden z jejích největších přínosů bych označila hudbu, která skvěle dotvářela atmosféru a vracela příběh alespoň v tomto ohledu do jeho původního období.

Milovníci tradičního pojetí si na inscenaci nejspíš na své nepřijdou, leda by dokázali ocenit třeba parodování Mozartovy opery nebo jiných prvků včetně imitace stylu dnešní doby. Příznivci alternativního provedení i návštěvníci, kteří se prostě chtějí jen zasmát, budou odcházet spokojení.

Figarova svatba, Klicperovo divadlo, autor: P. A. C. de Beaumarchais, David Drábek, režie: David Drábek, hrají: Jiří Zapletal, Pavla Tomicová, Vojtěch Dvořák, Pavlína Štorková, Zora Valchařová-Poulová a další

Hodnocení: 70 %   

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Figarova svatba řádí v Klicperově divadle. Inscenace oslavuje bláznovství